Afkule: Fethiye Dalış Rehberi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Afkule: Fethiye Dalış Rehberi
Denizin altı, keşfedilmeyi bekleyen birçok farklı gizem barındırıyor. Ekstrem sporlar arasında oldukça ilgi gören dalışsa, bu gizemleri keşfetme olanağını sporseverlere sunmakta. Fethiye'de bulunan birçok dalış noktası arasından görkemli mağaralara sahip Afkule, derinliklerinde sahip olduğu tüm güzellikleri ziyaretçileriyle buluşturuyor. Dalış noktasının derinliği ve mağaralarının uzun olmasından dolayı yazımıza geçmeden önce bu noktanın ileri seviye dalıcılar için uygun olduğunu hemen belirtelim.

Afkule'ye Nasıl Gidilir?

Afkule: Fethiye Dalış RehberiAfkule'ye aracınızla veya Fethiye'den kalkan dolmuşlarla gidebilirsiniz. Afkule, Fethiye'den 8 km uzaklıkta yer alan Kayaköy sınırının biraz ilerisinde bulunuyor. 8 km, aracınızla 13 dakikalık bir yolculuk anlamına geliyor. Dolmuşlaysa Kayaköy durağına kadar 17 dakika civarında ulaşım sağlayabilirsiniz. Sonrasında patika yolda yapacağınız bir yürüyüşle Afkule'ye varabilirsiniz. Aracınız olsa da yolun bir bölümü maalesef güvenli sürüşe elverişli değil, bu yüzden yürümeniz gerekiyor. Her ne kadar dalış için gidiyor olsanız da Hristiyanlık döneminden kalma tarihi Afkule Manastırını da gezmenizi tavsiye ederiz. Daha sonrasında çevrede bulunan tekne işletmeleriyle 15 dakika süren dalış noktasına ulaşabilirsiniz.

Afkule Dalış Noktası Hakkında Bilgiler

Afkule: Fethiye Dalış RehberiAfkule, derinliklerinde barındırdığı mağaralar sayesinde ziyaretçileri tarafından Fethiye'nin en çok beğenilen dalış noktası halinde. Maksimum derinliği 50 metreye ulaşan dalış noktası, 7 metre ila 10 metre arasında mağaralarıyla dalgıçları karşılıyor. Bitişi yaklaşık 27 metreye denk gelen mağaralar, adeta ziyaretçilerini büyüleyen cinsten. Mağaranın içine girdiğinizde el fenerinizi kesinlikle yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü mağaranın duvarları Fethiye denizinin renklerini adeta can alıcı bir güzellikte yansıtıyor ve bazı doğal aşınmalar el feneriyle daha rahat görülüyor. Ayrıca mağaranın içinde kıvrımlı yolları takip ederek aşağı indiğinizde rastlayacağınız rengarenk anemonları, deniz patlıcanlarını ve dantel mercanlarını görmenizde de el fenerinin yardımı olacaktır. Derinliklerde faklı balık türleri ve deniz bitkileri görme olanağınız var, hatta şanslı gününüzdeyseniz bir deniz kaplumbağasına bile denk gelebilirsiniz. Yüzeydeki kumların dokusu ve üzerindeki yosunlar oldukça ilgi çekici. Yüzey derinliğine gitmek isterseniz, profesyonel dalış malzemeleri kullanmanız fazlasıyla önemli. Aksi taktirde güvenli bir dalış gerçekleştiremeyebilirsiniz. Fakat uygun malzemeniz yoksa, dalış noktasına yakın işletmelerden de çeşitli ekipmanlar kiralayabilirsiniz. Güvenliğinizi sağladıktan sonra keşfedilecek yeni bir dünya ve mükemmel fotoğraf kareleri sizi bekliyor!

İlginizi çekebilecek diğer dalış içerikleri için;

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)