Eski İpek Han
Eski İpek Han - Görsel 1
Eski İpek Han - Görsel 2
Eski İpek Han - Görsel 3
Eski İpek Han - Görsel 4
6 Fotoğraf
1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Eski İpek Han Hakkında

Bursa Eski İpek Han, Ulu Camii Caddesi’ nden Fevzi Çakmak Caddesi’ ne doğru çıkarken sol tarafta, Bakırcılar Çarşısı’ nın girişinde yer alan tarihi çarşıdır. Eski İpek Han, Bursa’ nın en büyük hanlarındandır.

Arabacılar, Sultan ve Eski İpek Han olarak da isimlendirilen hanı, Çelebi Sultan Mehmet, Mimar İvaz Paşa’ ya, Yeşil Külliyesi’ ne gelir sağlaması için yaptırmıştır. Han, ipek tüccarları tarafından kullanılmıştır. Bursa’ da ipek alıp satan ve bunların büküm işlerini yapan kazazlardan dolayı han, Büyük Kazzazhane olarak da anılmıştır.

Maksem semtinden Şehreküstü semtine inen Mecidiye Caddesi’ nin açılması sırasında Vali Ahmet Vefik Paşa tarafından Eski İpek Han’ ın giriş cephesinin olduğu kısım yıkılmış, 1958 yangını sonrasında bu bölüm yeniden yapılmıştır.

Eski İpek Han’ ın bu özgün kalan batı bölümünde yer alan tuğla süslemeler ise Bursa’ nın diğer hiçbir hanında bulunmamaktadır. İpek Han’ ın eski dönemlerinde ortasında yer alan on iki köşeli, şadırvanlı mescit ise yerini yeni yapılmış küçük bir havuza bırakmıştır.

Günümüzde Eski İpek Han’ da, giysi satan birçok dükkan ve terzi atölyeleri gelen ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
Eski İpek Han
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?