Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bursa Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Bursa civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Bursa Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Marmara Bölgesi’nin eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan şehri Bursa, yıl boyu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kültürü, doğal güzellikleri ve tarihi ile ön plana çıkan bu şehir, görülmeye değer birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Arkadaş grubu, aileler ve çift hâlinde Bursa tatili yapabilirsiniz.

İstanbul, Ankara gibi şehirlere yakınlığıyla dikkat çeken Bursa’ya farklı birçok şehirden otobüs seferi de düzenleniyor. Özel aracınız veya otobüs seferleriyle Bursa’ya ulaşarak eşsiz bir tatil için ilk adımı atabilirsiniz. Yörenin meşhur lezzetleri, eğlence merkezleri ve gezilecek mekânları oldukça cezbedici olanaklar sunuyor.

Tatil sürecinde Bursa Kapalı Çarşı ve diğer dükkânları gezebilir ve buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Osmanlı’nın eski başkenti olan Bursa’da yer alan Uludağ’da kış tatili yapabilirsiniz. Yeşil Bursa olarak bilinen bu şehirde hem kış hem yaz tatili yapabilirsiniz. Bursa Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler listesinden geziniz için yeni mekanlar keşfedebilirsiniz.

Bursa merkez gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir ve size kültürel bir tatil yapma imkanı sunar.

Bursa Merkez Gezilecek Yerler

Yeşil Bursa, sunduğu eşsiz güzelliklerle keyifli bir tatil deneyimi vadediyor. Bölgedeki tatiliniz boyunca doğal güzellikleri ve tarihî mekânları gezebilirsiniz. Eğlenceli ve dolu dolu bir tatil deneyimi için gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz. Bursa şehir merkezi gezilecek yerler listesine bölgedeki tarihî yapıları ve doğal güzellikleri ekleyebilirsiniz.

  • Bursa Saat Kulesi, şehrin sembol noktalarından biri. Buluşma noktası olarak sıklıkla tercih edilen bu yapı Tophane Saat Kulesi olarak da adlandırılıyor. Saat kulesi, Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiş. Ancak kule orijinalliğini koruyamamış ve revize edilerek günümüze gelmiş. Kuleye ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Saat kulesinin her katında bulunan pencerelerden Bursa manzaralarını seyredebilirsiniz. Aynı zamanda konum olarak Orhan Gazi ve Osman Gazi türbesinin de çok yakınında bulunuyor.
  • Bursa merkez turistik yerler arasında Kale Sokak bulunuyor. Bu sokak eski evleri ile dikkat çekiyor. Orijinal Bursa Evleri olarak anılan bu yapıları gezebilir ve şehrin kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Bu evlerin sofası ve odaları ziyaretçiler için açık. Osmanlı evleri formatında inşa edilen bu evlerde yapısı dolayısıyla yazlık ve kışlık katları bulunuyor. Evin alt katı, diğer katlardan ve odalardan daha serin olduğu için kiler olarak kullanılıyor. Üst katta ise tüm odaların açıldığı bir sofa bulunuyor. 
  • Bursa merkez tarihî mekânlar arasında Osman Gazi Türbesi yer alıyor. Bu türbe önceleri Elie Manastırı şapeli olarak kullanılmış. Daha sonrasında ise Osman Gazi’nin vasiyeti üzerine türbe haline getirilmiş. Osman Gazi Türbesi bizzat Osman Gazi’nin oğluna vasiyeti ile buraya gömülmüş. Türbe içerisinde 15 adet sanduka yer alıyor.  

Bursa Merkez Müzeler

Bursa tatilinizde gezi rotanıza müzeleri ekleyebilirsiniz. Çeşitli eserlerin sergilendiği müzeleri gezerek şehrin tarihi ve kültürü hakkında yakından inceleyebilirsiniz. Bursa merkez müzeler, şehir içinde kültürel bir gezi yapabilmenizi sağlar. Oldukça fazla sayıda bu müzeler ile Bursa’nın kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Müze gezinize ilk olarak Bursa Yaşam Kültürü Müzesi’nden başlayabilirsiniz.

Şehir tabakhaneleri işleten Hasan Eşref Efendi’nin ailesine yaptırdığı konak, bu müzenin binası olarak kullanılıyor. Müze içerisinde Bursa’ya ait olan tarihî ve yaşayan değerler sergileniyor. Bursa’ya geldiğinizde burayı da gezebilir ve şehir hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Geleneksel hayatta kullanılan objeler hakkında bilgi edinebilir Bursa’nın tarihini ve kültürünü daha yakından görebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk arkeoloji müzeleri arasında yer alan Bursa Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Burada satın alım veya bağış yolu ile kazanılmış arkeolojik eserler sergileniyor. Müzeye ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Görmeniz gereken bir diğer müze ise Bursa Atatürk Müzesi oluyor. Çekirge Caddesi üzerinde konumlanan bu yapı Atatürk’ün Bursa’yı ikinci kez ziyareti sonrasında hediye edilir.

29 Ekim 1973’de müze hâline getirilen bu evde Atatürk’ün orijinal kullandığı eşyalar bulunuyor.

Tüm bu mekânların dışında; Hacivat ve Karagöz Müzesi’ne, Bursa Arabalar Müzesi’ne, Tekstil Sanayi Müzesi’ne ve Hünkar Köşkü Müzesi’ne gidebilirsiniz. Bursa, müzelerinin yanında türbeleri ile de meşhur bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı’nın eski başkenti olması dolayısıyla birçok saltanat erbabına ait türbeler şehir içerisinde yer alıyor.

Aynı zamanda birden fazla camiyi de içinde barındırıyor. Bu camilerden biri ise Bursa Ulu Camii, Yıldırım Bayezid Hanın isteği üzerine yaptırılmış. Turistlerin ilgisini çeken bu camiyi ziyaret edebilirsiniz. Bursa Koza Han, Ulu Cami’nin yakınında yer alıyor. Cami gezisi sonrasında bu hana uğrayabilirsiniz.

Han içerisinde restoranlar ve alışveriş için uygun dükkânlar bulunuyor. Bursa Yeşil Cami ve Emir Sultan Türbesi gezi rotanıza ekleyebileceğiniz önemli dini mekânlar arasında yer alıyor.

Bursa Merkez Doğal Güzellikler

Bursa, tarihî yapısının yanı sıra sahip olduğu doğası ve parklarıyla da dikkat çekiyor. Bursa merkez doğal güzellikleri ile öne çıkan bir şehirdir. Eşsiz doğal güzellikleri sayesinde şehir Yeşil Bursa olarak anılıyor. Dört mevsim tatil için tercih edebileceğiniz Bursa, yaz ve kış dönemi için farklı alternatiflere sahip.

Kış tatiliniz için tercih edebileceğiniz Uludağ, kayak turizmi için çok uygun. Kış tatili için Bursa Uludağ’ı tercih edebilirsiniz. Kış sporları yapabilir ve açık havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında ise Bursa’nın doğal güzellikleri ve ormanlık alanlarını dolaşabilir ve piknik yapabilirsiniz. .

Saitabat Şelalesi, Uludağ yakınlarında yer alıyor. Kestel ilçesi sınırlarında yer alan bu doğal yerleşim çevresi yemyeşil alanlarıyla dikkat çekiyor. Burada ailenizle vakit geçirebilir aynı zamanda piknik yaparak gününüzü değerlendirebilirsiniz. Doğa sporları ve yürüyüşler için elverişli olan bu alanda temiz havanın keyfini dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Bursa tatiliniz için şehrin farklı ilçelerinde hizmet veren otelleri tercih edebilirsiniz. Bursa otelleri size uygun olacaktır. Tatil zamanına göre otel ve ulaşım planınızı oluşturabilirsiniz.