Bursa Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bursa Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Tarihler boyunca birçok uygarlığa ev, Osmanlı'ya başkentlik yapmış olan Bursa Merkez'de tarihi dokunun izlerinin takip ederken yeşile ve mis gibi doğaya da hayran olacaksınız.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Bursa Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 37 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Bursa Kapalı Çarşı

"Bursa Kapalı Çarşı"

"Bursa Kapalı Çarşı"

10

Misafir yorumu

5 yorum

Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri

"Görevlileri çok nazik"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Bursa Ulu Camii

"Bursa Ulu Camii"

"Bursa Ulu Camii"

10

Misafir yorumu

2 yorum

İnkaya Asırlık Çınarı

"Toplu ulaşım ve park sorunu"

"Çok güzel yerler"

5.5

Misafir yorumu

2 yorum

Bursa Atatürk Müzesi

"Çok güzel bir yer"

"irem tarafından..."

10

Misafir yorumu

2 yorum

Yeşil Türbe

"Mutlaka gezilmesi gereken bir yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Bursa Koza Han

"bursa koza han"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Reşat Oyal Parkı

"Selma Töre tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Botanik Park

"Özkan Hacıoğlu tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Eski İpek Han

"Yer arıyoruz fakat yok"

2.0

Misafir yorumu

1 yorum

Bursa Merkez Tarihi Mekanlar

Tarihler boyunca birçok uygarlığa ev, Osmanlı'ya başkentlik yapmış olan Bursa Merkez'de tarihi dokunun izlerinin takip ederken yeşile ve mis gibi doğaya da hayran olacaksınız.
Yeşil Bursa olarak da bilinen kent tarihin tozlu sayfalarından fırlamış gibi adeta ziyaretine gelenleri büyülemektedir. Özellikle de Bursa Merkez tarihi camileri, türbeleri, kapalı çarşısı, Uludağ'ı, Osmanlı ile aynı yaştaki İnkaya Asırlık Çınarı ve daha nice güzellikleri ile Bursa Merkez dolu dolu bir tatil cennet yurdumuzdaki adreslerinden sadece biri.

Müzeler:Bursa tarihi bir şehir olmasının da etkisiyle birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu müzeler arasında en çok öne çıkanlar ise; Bursa Kent Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Bursa Atatürk Müzesi, Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Basın Müzesi, Enerji Müzesi, Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Hünkar Köşkü Müzesi, Hüsnü Züber Yaşayan Müze'dir. Bunların dışında da daha birçok müze gelenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Caddeler:Bursa'nın gezilip görülecek caddelerinin yanında ünlü restoran ve cafelerinin bulunduğu caddeler gün içerisinde binlerce kişinin gelip geçtiği yerlerdir. Tarihi Irgandı Köprüsü'nün bulunduğu Set Başı caddesi ve caddede yer alan restoranlar cafeler oldukça ünlüdür. Ayrıca Bursa Merkez'de yer alan Heykel Caddesi herkesin buluşma noktası olarak bilinmektedir.

Bursa Kaplıcaları:Yeşil Bursa kaplıcaları ve sıcak su kaynakları ile de oldukça ünlüdür. Özellikle de Çekirge Caddesi'nde hizmet veren termal oteller ve kaplıca merkezleri yıl boyunca yerli turistler kadar yabancı turistlerin de en çok rağbet ettiği merkezlerdir.

Tarihi Mekanları:Bursa Merkez'de tarihi dokuya sahip birçok eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında Bursa Ulu Cami, Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Bursa Kapalı Çarşı, Bursa Tophane, 1. Murat Cami ve Birinci Murat Türbesi, Bursa Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Emir Sultan Camii, Emir Sultan Türbesi ve daha nice yerler bulunmaktadır.

23 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
23
Manzaranın tadına doyum olmaz
10

-

Heykel'de oturuyorum dolayısıyla değinme fırsatı bulmak pek zor olmuyor. En son kuzenimle gitmiştik. Heykelden başlayarak çok güzel bir tur yapabilirsiniz. Müze, tiyatro, çarşı, cami vs. gibi birçok turistik yer görebilirsiniz. Hava kararınca da Tophane'ye doğru çıkıp dinlenebilirsiniz. İlla kafelere gitmek zorunda değilsiniz. Yukarı çıkmanızı sağlayan yollar aşağısını çok iyi görür ve akşamüstü ışıklar açılınca öze.. Devamını Göster

23
Tavsiye ederim
10

-

Merinos Enerji Müzesi'ni bulmak için, Merinos Stadyumu'nun karşısından otoparka girin epeyce devam edin, solda tabelasını göreceksiniz. Fabrikanın çalıştığı zamanlarda elektrik üretimi sağlayan bu bölümde gezerek Bursa'da ki elektrik üretimine dair bilgiler edinebilirsiniz. Cansız manken, özel ışıklandırma ve ses efektleri ile hareketlendirilen her bölüm teatral bir gösteri atmosferi sunmaktadır. Eylül 2012'de açıla.. Devamını Göster

23
Eğlencesi, ortamı, mezeleri harika
10

-

Bursa'ya yolunuz düşerse gece eğlencesi için muhakkak Arap Şükrü'ye gidin. Eğlencesi, mekan ortamı, mezeleri, yapılan sohbetler harika. Tavsiye ederim. Bursa'da şu an işim yok. Sadece Arap Şükrü'ye gitmek için İzmir'den çıkacağım yola.

23
Çok güzel bir yer
10

-

Biz burayı sınıfça gezmiştik. Çok güzel bir yerdi. Sizlere de öneririm. Mutlaka gezmelisiniz.

23
Yer arıyoruz fakat yok
2

-

Eski İpek Han'a her gittiğinizde oturacak, dinlenecek, bir kahve içecek yer arıyoruz fakat yok. Koskoca handa ne bir masa ne bir sandalye ne de bir gölgelik. Han yönetimine sorduğumuzda zabıta izin vermiyor, vs. gibi cevaplar verildi fakat öğrendik ki işin aslı öyle değil. Buradaki yönetim kendince izin vermiyor, koydurmuyor, biz vatandaşın burada dinlenme, istirahat etme hakkı alenen elimizden alınıyor. Koskoca bir.. Devamını Göster

23
Toplu ulaşım ve park sorunu
2

-

Manzara, hava harika, lakin servis ve hijyen iyi değil, çalışanlar lakayt. Böğe bir yeri Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin denetlememesi ne acı. Toplu ulaşım ve park sorunu var. Bence çok iyi hizmete layık bir tarihi yer.

23
Mutlaka gezilmesi gereken bir yer
10

-

Bursa'ya gidildiği zaman mutlaka gezilmesi gereken bir yer.

23
Çok güzel yerler
9

-

Çok güzel yerler gezdim, gördüm diyebileceğim bir tur yaptım Bursa'da.

23
Çok güzel bir yer
10

-

Çok güzel bir yer. Tavsiye ederim.

23
Selma Töre tarafından...
10

-

Eskisi kadar olmasa da, yeşil Bursa'nın sembollerinden, güzel bir doğa parkı...

23
bursa koza han
10

-

Ne desem az.

23
irem tarafından...
10

-

Teşekkürler. :)

23
Görevlileri çok nazik
10

-

Çok güzel. Manzarası, yemekleri... Hepsine bayıldım. Görevlileri de çok nazik. Kesinlikle tavsiye ederim.

23
bursa saat kulesi
10

-

Bana göre en güzel yer.

23
Özkan Hacıoğlu tarafından...
10

-

Bursa'nın yeşil alan envanterine önemli kazanımlarından birisi. Oldukça geniş bir alan üzerine kurulu. İçinde yapay bir göl var. Hafta sonu bisiklete binmek, yemeğinizi yanınıza alıp açık havada güneş banyosu yapmak için birebir. Hemen yan tarafında yine büyükçe bir hayvanat bahçesi bulunuyor. Aynı gün içinde her ikisi de gezilebilir.

23
Bursa Ulu Camii
10

-

Osmanlı mimarisinin güzide eserlerinden birisidir Bursa Ulu Cami. Bursa seyahatinde muhakkak görülmeli. Çevresinde Bursa Kapalı Çarşı, Bursa Koza Han, İpek Han gibi daha birçok tari.. Devamını Göster

23
Muhteşem bir panoramaya sahip
10

-

Bursa'yı tepeden izleyebileceğiniz, muhteşem bir panoramaya sahip mekan. Şu durumda müze olarak kullanılan eski av köşkü, bahçesinde güzel bir kafeteryaya sahip. Kitabınızı yanınıza alıp saatlerce kendinizi dinleyebileceğiniz keyifli bir mekan. Görevliler ve kafeterya çalışanları son derece kibarlar.

23
Bursa Ulu Camii
10

-

Bu siteyi hazırlayandan Allah razı olsun.

23
Bursa Kapalı Çarşı
10

-

Ülkemizde ve tarihimizde yıllardan beri alışveriş merkezi kültürü var. Kapalı çarşılar, hanlar sıcak ve samimi havaları ile şimdinin elektrik yüklü, insanı yoran AVM'lerinden önce başlatmıştır bu kültürü. Kapalı çarşılar, arastalar, hanlar yazılı olmayan ancak son derece kabul görmüş kurallara sahiptir. Dükkan sahipleri arasında güvene dayalı, rekabetin ilişkileri yıkmadığı, yardımlaşmanın önde olduğu örnek ilişkile.. Devamını Göster

23
Bursa Kapalı Çarşı
10

-

Bence de güzeldir. Dükkan fiyatlarını bilemem ancak alışveriş için fiyatlar gayet makul.

23
Bursa Kapalı Çarşı
10

-

Ben olaya ticari açıdan bakmadım ama söylediğiniz doğru olabilir. Ancak bu kadar insan sirkülasyonun olduğu bir yerde fiyatların yüksek olması da yadsınmamalı.

23
Bursa Kapalı Çarşı
10

-

Çok iyi bir yerdir. Bursa Kapalı Çarşı'da dükkan fiyatlarının çok yüksek olduğunu okumuştum. Birçok alışveriş merkezinden daha yüksek metrekare fiyatları sözkonusuymuş.

23
Bursa Kapalı Çarşı
10

-

Türkiye'de metrekare başına fiyatı en yüksek olan 2. yer. Birincisi İstanbul Kapalı Çarşı'dır