Toplantı ve Organizasyon (1)
Poi (5)

Bursa Ulu Camii

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Bursa Ulu Camii Hakkında

Yıldırım Bayezid tarafından Bursa’da 1396-1400 yılları arasında yaptırılan Ulu camii aslen zaviye olarak yapılmasına karşın çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. 2 minaresi ve 20 kubbesi olan camiinin ortasında büyük bir şadırvan bulunur. Minberi ceviz ağacından oyma ve geçmeli şaheser bir yapıdır. Minberin giriş kapısının üzerinde altın yaldızla Osmanlıca olarak,’Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1399) yılında yaptırılmıştır\’ ibaresi yer almaktadır. Duvarlarında 87si sabit 105 i levha olmak üzere 192 yazı vardır. Minberi 602 yıllıktır ve üzerinde galaksi ve güneş sistemlerinin simgeleri var. Üstelik gezegenler, büyüklük oranlarıyla bire bir aynı yansıtılmıştır minbere. Ayrıca evren kül olarak şekillendirilmiştir. Bu durum ya büyük bir tesadüftür yada gerçekten bir mesaj verilmek istenmiştir. Minberin banisi neden bu şekilde tasvir yapmış bilinmez ama; simetrisi olmayan her yapımda bir mesaj vardır. İçerisine girdiğinizde ihtişamı karşısında kendinizi küçücük göreceksiniz. Bir dev sizi kucaklamış hissini asla unutamayacaksınız. Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Bursa Ulu Camii
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
25.03.2014
Misafir
Bursa Ulu Camii
Osmanlı mimarisinin güzide eserlerinden birisidir Bursa Ulu Cami. Bursa seyahatinde muhakkak görülmeli. Çevresinde Bursa Kapalı Çarşı, Bursa Koza Han, İpek Han gibi daha birçok tarihi ve turistik yer bulunuyor. Gün içinde her saat görülebilir ve giriş ücretsiz.
5/5 Mükemmel
25.03.2014
Özkan Hacıoğlu
Bursa Ulu Camii
Osmanlı mimarisinin güzide eserlerinden birisidir Bursa Ulu Cami. `Bursa` seyahatinde muhakkak görülmeli. Çevresinde ~Bursa Kapalı Çarşı~, ~Bursa Koza Han~, İpek Han gibi daha birçok tarihi ve turistik yer bulunuyor. Gün içinde her saat görülebilir ve giriş ücretsiz.
5/5 Mükemmel
10.12.2013
Misafir
Bursa Ulu Camii
Bu siteyi hazırlayandan Allah razı olsun.