Eski Foça Gezilecek Yerler

İsmini denizde yaşayan foklardan alan küçük bir Ege kasabası; Eski Foça…Eski Foça Tarihi Mekanlar

İsmini denizde yaşayan foklardan alan küçük bir Ege kasabası; Eski Foça…
İzmir'in dejenere olmamış, doğal ve tarihi güzellikleri ile hayranlık uyandıran huzur duraklarından biri Foça. Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılan bu şirin Ege kasabası, ismini denizde yaşayan foklardan alıyor. Eski Foça, bozulmamış ve sahip olduğu atmosferiyle büyüleyen bir yer. Havası inanılmaz güzel. Bu yüzden de tüm yorgunluğunuz Eski Foça'ya ayak basar basmaz uçup gidiyor.

Eski Foça'nın her yerinden denize girebilmek mümkün. Ancak şunu belirtelim ki, öyle kumluk bir plaj ya da deniz aramayın. Hatta tüm denize girilebilen alanlar çakıl taşlarıyla dolu. Bu nedenle yanınızda bir deniz ayakkabısı mutlaka bulundurun. Bununla birlikte Eski Foça'nın suyu inanılmaz soğuk. Girince alışıyor insan tabi ama soğuk sudan hoşlanmayan gezginlerimize küçük bir uyarı yapmış olalım.

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Eski Foça'da gezilip görülmesi gereken çok yer var. Hepsi de ayrı bir şahanelikte. Adeta bir Ege harikası olan bu güzide beldeye gelmeden önce, sizin için sıraladığımız Eski Foça gezilecek yerler listemize bir göz atın mutlaka.

Foça Siren Kayalıkları: Fokların yaşam alanı olan Siren Kayalıkları, Eski Foça'ya geldiğinizde görmeniz gereken ilk yerlerden biri. Foça Siren Kayalıkları'na tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak fokları rahatsız etmemek adına bu bölgede yüzmek yasak, aklınızda bulunsun.

Foça Kybele Açık Hava Tapınağı: Tarihi M.Ö. 850'li yıllara uzanan Foça Kybele Açık Hava Tapınağı, oldukça görkemli bir yapı. Denizcilerin bolluk bereket dileyip adak adadıkları yer olan Foça Kybele Açık Hava Tapınağı'nı Eski Foça'ya geldiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Sur Kapılar: Eski Foça'nın tarihini gözler önüne seren Sur Kapılar, Foça Kent Duvarları ismiyle de biliniyor. Kayıkların şehre giriş çıkışlarını sağlayan bir kayıkhane görevi gören Sur Kapılar, Eski Foça gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Fatih Camii: Osmanlı dönemine ait olan Fatih Camii de, Eski Foça'da görülmesi gereken bir başka tarihi yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Foça Yel Değirmenleri: Foça'nın simgelerinden biri olan Foça Yel Değirmenleri'ni mutlaka görmelisiniz. Adeta bir görsel şölen yaşatan Foça Yel Değirmenleri, Eski Foça ile Yeni Foça arasında bulunuyor.

Pers Mezar Anıtı: Etkileyici duruşuyla dikkat çeken Pers Mezar Anıtı, tarihi yolculuk yapmaktan hoşlananların mutlaka görmesi gereken bir yapı. Taş ev olarak da bilinen Pers Mezar Anıtı, Eski Foça'nın geçmişine doğru yol almak için birebir.

Foça Evleri: Geçmişi 1800'lü yıllara tekabül eden Foça Evleri, sokakları süsleyen birer tablo niteliğindeler adeta. Eski Foça'nın atmosferine sakinlik ve huzur katan Foça Evleri'ni de mutlaka görmenizi öneriyoruz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın