En lezzetli Edirne yemekleri ve Edirne neyi meşhur

Edirne'nin Neyi Meşhur

Bulgaristan ile Yunanistan ile sınırı olan ve 100 yıla aşkın bir süre Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapan Edirne, birçok medeniyetin hüküm sürdüğü ve her medeniyetten günümüze bıraktığı tarihi eserleriyle önemli bir şehirdir.

Edirne'nin Neyi Meşhur

Bulgaristan ile Yunanistan ile sınırı olan ve 100 yıla aşkın bir süre Osmanlı Devleti'nin başkentliğini yapan Edirne, birçok medeniyetin hüküm sürdüğü ve her medeniyetten günümüze bıraktığı tarihi eserleriyle önemli bir şehirdir.

Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla uzanan Edirne, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde önemli olaylara tanıklık etmiştir. Günümüzde hem doğal güzelliğiyle hem de tarihiyle gelen misafirlerini ağırlayan bir sınır şehridir. Camileri, kiliseleri, hanları ve çarşılarıyla gezilecek yerlerin başında gelen Edirne, aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de damaklarda unutulmayan tatlar bırakıyor.

Edirne'nin neyi meşhur, Edirne'de ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Selimiye Camii: Mimarisinde birçok mesaj gizleyen ve Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan Selimiye Camii, Edirne'nin en önemli yapılarının başında gelir. Hem dış hem de iç mimarisiyle görkemli bir yapıt olan caminin mistik atmosferini yaşamanızı öneririz.

Meriç Nehri: Doğuş noktası Bulgaristan olan Meriç Nehri'nin bir bölümü Türkiye sınırlarından geçip Edirne'ye ulaşır. Balkanların en büyük nehri olan Meriç, özellikle yaz aylarında görülmeye değerdir.

Ainos Antik Kenti: Enez sınırları içerisindeki Ainos Antik Kenti, Türkiye'nin en batısındaki önemli antik yerleşim alanlarındandır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda birçok tarihi kalıntı gün yüzüne çıkmıştır ve kentin zengin tarihi gözler önüne serilmiştir.

Elbasan Tava: Edirne mutfağının önemli lezzetlerindendir elbasan tava. Tadı da en güzel Edirne'de yendiği zaman alınır. Tatiliniz sırasında bu lezzeti tatmanızı öneririz.

Osmanlı saray mutfağının tüm tatlarını ve kültürünü sunan Edirne, etli yemekleri, hamur işleri ve tatlılarıyla unutulmayacak lezzetleriyle gelen her misafirinin kalbini kazanıyor. Edirne'nin neyi meşhur sorusuna verilen cevapların başında; etli kandil mantısı, kıymalı saray pidesi, bulgurlu kol böreği, zerde, nişasta helvası gelir. Zengin bir tarihi olduğu kadar, zengin bir yemek kültürüne de sahip olan Edirne en seçkin yemekleriyle damak tadınıza yeni tatlar ekleyecek.

7 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
7
Doruk Efe Ulusal tarafından...

-

7
Çok güzel

-

7
Emir tarafından...

-

7
ceren tarafından...

-

7
edirnem

-

7
funda karabulut tarafından...

-

7
salih tarafından...

-