Edirne Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Edirne civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Edirne Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Görkemli camileri, köprüleri, eski Pazar yerleri, nehirleri, ünü Türkiye’ye yayılan leziz ciğeri, kervansarayları ve tertemiz havası ile ülkemizin en özel şehirlerinden biridir Edirne.

Yüzyıllara meydan okuyan tarihi eserleri ve özellikle ünü ülke sınırlarını aşan görkemli Selimiye Camisi ile büyüleyen Edirne, 100 yılı aşkın bir süre Osmanlı devletine başkentlik yapmıştır. Mistik bir atmosfere sahip bu şehir Tunca ve Meriç Nehri’nin birleştiği yerdedir. Yunanistan ve Bulgaristan’a sınırı vardır ve 18. yüzyılda Avrupa’nın en büyük yedi şehrinden biri olmuştur. Görkemli camileri, köprüleri, eski Pazar yerleri, nehirleri, ünü Türkiye’ye yayılan leziz ciğeri, kervansarayları ve tertemiz havası ile ülkemizin en özel şehirlerinden biridir. Birbirinden etkileyici tarihi eserleri ile adeta bir açık hava müzesi gibidir Edirne. Geziniz boyunca mutlaka vakit ayırıp, en ünlü eserlerini ziyaret edin. Konaklama seçenekleri için uygun Edirne otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri: Edirne’de 600 yılı aşkın süredir yapılan yağlı güreşler Haziran ayının sonu ile Temmuz ayının başında yapılır. Ve şehre en çok turist bu dönemlerde gelir. Birbirinden güçlü pehlivanlar üç gün boyunca er meydanında mücadele ederler. Son gün yapılan finallerde her kategorinin birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir. Güreşler esnasında Kırkpınar Festivali düzenlenir ve çeşitli etkinlik ve oyunlar gerçekleştirilir. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 2010’da UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak kabul edilmiş ve uluslararası listeye alınmıştır.

Meriç Köprüsü’nde Yürüyüş: Meriç Nehri üzerinde kurulmuş yüzyıllara meydan okuyan bir köprüdür Meriç Köprüsü. Edirne’ye geldiyseniz ve Meriç Nehri’ni en güzel yerden izlemek istiyorsanız köprünün üzerinde kısa bir yürüyüş yapmanızı öneririm. Özellikle bahar aylarında tabiatın uyanışıyla beraber nehir ve çevresi rengarenk bir doğa örtüsüne bürünüyor ve eşsiz bir tablo gibi görünüyor. Sizde bu güzelliklere yakından dokunmak, yüzyıllık eserlerin gölgesinde geçmişe kısa bir yolculuk yapmak ve şehrin mistik atmosferini solumak istiyorsanız Meriç Köprüsü’nde yürüyüş yapmadan dönmeyin.

Kakava Şenlikleri: Her yıl mayıs ayında yapılan ve adeta bir bayram coşkusu tadında gerçekleşen Kakava Şenlikleri, Edirne’nin en renkli, en eğlenceli olduğu zamanlardır. Trakya’da Hıdrellez’dir Kakava. Yaşama sevinci, hayat coşkusudur Kakava’yı coşku dolu bir eğlence haline getiren şey ‘kapı gıcırtısını oynama vesilesi’ sayanlardır. Kakava’yı insan anlamına gelen Romanlarla paylaşmak bir dayanışmadır. Eğlenceli, vurdumduymaz, renkli, neşeli Roman halkının eğlencelerini Edirne Kakava Şenliklerinde hayranlıkla izleyeceksiniz.

Fotoğraf Turu: Tabiat Ana’nın özenerek yarattığı doğal güzellikleri ve yüzyıllardır ayakta kalabilen tarihi değerleri ile büyüleyen Edirne’nin güzelliklerini ölümsüzleştirmek istiyorsanız keyifli bir fotoğraf turu yapabilirsiniz. Selimiye Camii, Saatli Medrese, Meriç Nehri, Peykler Medresesi, Ainos Antik Kenti, Edirne Müzesi ve Tunca Nehri kadrajınıza girmek için sabırsızlanıyor.

Tarihi Çarşı’da Alışveriş: Edirne gezinize renk katacak bir aktivitedir tarihi çarşılarda yapacağınız alışveriş. Şehrin en ünlü tarihi çarşısı olan Ali Paşa Çarşısı’nın otantik ortamını gezip, sevdiklerinize hediye almadan dönmeyin. Özelikle Edirne’ye özgü ürünlerin satıldığı Selimiye Arastası'ndan; meşhur Deva-i Misk tatlısını, misk sabununu, peynir şekerini satın almanızı öneririz.