Şehir Efsaneleri: Edirne Kırkpınar Hikayesi, Türkiye

Şehir Efsaneleri: Edirne Kırkpınar Hikayesi

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Seyhan Ahen

Şehir Efsaneleri: Edirne Kırkpınar Hikayesi
Her yıl temmuz ayında Edirne'yi kültür turizmi açısından köklü bir geçmişe sahip Kırkpınar Güreşleri nedeniyle yüzlerce turist ziyaret ediyor. Peki bu güreşe neden Kırkpınar adı verildiğini hiç merak ettiniz mi? Konuyla ilgili muhtelif efsaneler var… Gelin, bu efsanelere birlikte göz atalım.

Ayak Basan İlk Kırk Yiğit

Şehir Efsaneleri: Edirne Kırkpınar Hikayesiİlk efsaneye göre Rumeli'ye geçen kırk akıncı; Edirne yakınlarındaki Ahır Köy çayırlığında güreşe tutuşuyor. Bu akıncıların ikisinin güreşi gece yarısına kadar sürüyor. Bir türlü yenişemeyen ikili, güreş sırasında son nefeslerini veriyor… Geride kalan arkadaşları, bu iki akıncının mezarını hazırlayıp onları yan yana defnediyor. Sefer dönüşünde ise bu iki yiğidin mezarlarının yerinde gür bir pınarın aktığını görüyorlar. Yöreye ayak basan ilk kırk yiğit anısına, buraya Kırkpınar adı veriliyor.

Ali ve Selim'in Anısına

Şehir Efsaneleri: Edirne Kırkpınar Hikayesiİkinci efsane de tema olarak ilkine benziyor… 1346'da Orhan Gazi, Rumeli'yi ele geçirmek için bir sefer düzenliyor. Bu seferler sırasında onun büyük oğlu Süleyman Paşa ve 40 askeri; Bizanslılara ait olan Domuzhisar'a baskın yaparak bölgeyi ele geçiriyor. Diğer hisarların da ele geçirilmesinin ardından 40 kişilik öncü birlik geri dönüyor, günümüzde Yunanistan sınırlarında kalan Samona'da mola veriyor. 40 cengaver, burada güreşe tutuşuyor. Saatler boyu süren güreş sırasında adı Ali ve Selim olduğu rivayet edilen iki kardeş bir türlü müsabakayı sona erdiremiyorlar.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Daha sonra, Hıdrellez gününde Edirne yakınındaki Ahırköy çayırında aynı kardeşler yine güreşe tutuşuyor. Bütün gün güreşip yenişemeyince gece de fener ve mum ışığında mücadelelerini sürdürüyorlar. Ancak nefesleri yetmiyor ve oracıkta can veriyorlar. Arkadaşları, Ali ve Selim'i aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömüyorlar. Yıllar sonra oraya gittiklerinde, iki pehlivanın mezarlarının olması gereken yerde gür bir pınar görüyorlar. Halk, orada yatanların anısına o bölgeye Kırkpınar adı veriyor.

Kırkpınar Güreşleri Nerede Yapılıyor?

Balkan Savaşı ve 1. Dünya Savaşı sonrası, Kırkpınar Yağlı Güreşleri günümüzde Yunanistan sınırlarında kalan Samona Köyü yakınlarındaki Kırkpınar Çayırı'ndan taşındı. Edirne – Mustafa Paşa yolu üzerinde kalan Virantekke mahalline taşınan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Cumhuriyet'in ilanı sonrasında Edirne'nin Sarayiçi bölgesinde yapılmaya başlandı…

Edirne'de Nerede Kalınır?

Şehir Efsaneleri: Edirne Kırkpınar Hikayesiİsterseniz temmuz ayında tam da Kırkpınar döneminde, isterseniz yılın başka bir döneminde Edirne'ye seyahat edin; yapmanız gereken ilk şey size uygun bir Edirne Oteli bulmaktır. Edirne otelleri listemize göz atabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

400 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)