En lezzetli Diyarbakır yemekleri ve Diyarbakır neyi meşhur

Diyarbakır'ın Neyi Meşhur

Binlerce yıldan bu yana farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Diyarbakır'ın zengin mutfağı lezzet kaşifleri için birbirinden güzel tatlar barındırıyor.

Diyarbakır'ın Neyi Meşhur

Binlerce yıldan bu yana farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Diyarbakır'ın zengin mutfağı lezzet kaşifleri için birbirinden güzel tatlar barındırıyor.

Güneydoğu Anadolu denince aklımıza ilk gelen yerlerden biridir Diyarbakır. Binlerce yıldan bu yana farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Diyarbakır'ın zengin mutfağı lezzet kaşifleri için birbirinden güzel tatlar barındırıyor.

Diyarbakır'ın neyi meşhur, Diyarbakır'da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Diyarbakır denince akla ilk gelen yerler Diyarbakır Surları ve Asur Kalesi'dir. Şehir merkezinde yer alan bu yapılar Diyarbakır'ın simgeleri arasında yer alır.

Bu binlerce yıllık tarihi yapıların yanı sıra Hitit döneminden izler taşıyan Hilar Kayalıkları, Sarı Saltık Türbesi, Behram Paşa Camii ve Malabadi Köprüsü de Diyarbakır'ın meşhur yapıları arasındadır. Bu tarihi yapıları görmeden Diyarbakır'dan dönmeyin.

Diyarbakır mutfağı, Güneydoğu'daki diğer şehirlerde olduğu gibi oldukça zengin bir mutfaktır. Farklı tatların eşsiz bir uyumla bir araya geldiği Diyarbakır mutfağının vazgeçilmez lezzetleri ise şöyle;

İçli köfte, ayva kebabı, cartlak kebabı, patlıcan dizme, salçalı mumbar dolması, patatesli içli köfte, bostana, Diyarbakır çöreği, köfteli lebeniye, ekşili tavuk, hıllorik, ayvalı kavurma, duvaklı pilav ve kibe mumbar Diyarbakır mutfağının en meşhur tatları arasında yer alıyor.

Burma kadayıf, fıstıklı irmik helvası, nuriye tatlısı, revani ise Diyarbakır'ın meşhur tatlılarından. Diyarbakır denince akla ilk gelen şeylerden biri olan Diyarbakır karpuzunu da unutmamak gerek elbette.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
zehra evim tarafından...

-

2
derya tarafından...

-