Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Didim Gezi Rehberi

+ 9 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Didim Gezi Rehberi

Didim, doğal güzellikleri ve antik kentleriyle ülkemizin dikkat çeken tatil noktalarından biri oluyor. Aydın şehrinin sınırları içinde yer alan Didim, çeşitli özellikleri ile tatilciler tarafından oldukça ilgi görüyor. Ayrıca bölge, yemek turizmi açısından da dikkat çekiyor.

Şehirde bulunan güzellikleri görmek için sizin için hazırlanan Didim gezi rehberi yazımızı inceleyebilir; bu noktada tatil seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Didim Hakkında

Aydın şehrinin il sınırları içerisinde yer alan Didim, tatil planlarınız arasında yer alıyor ise bölge hakkında bilgi sahibi olmanız gereken önemli noktalar bulunuyor. Öncelikli olarak Didim hangi bölgede diye soracak olursanız, Ege Bölgesi içerisinde bulunduğunu bilmeniz gerekiyor.

Uzun ve mavi bayraklı plajlara sahip olan Didim, özellikle yaz aylarında tatilcilerin uğrak noktalarından biri oluyor. Didim'in yüzölçümü 402 kilometrekare olarak hesaplanıyor. Didim her ne kadar Ege Bölgesi'ne bağlı olsa da bölgede Akdeniz iklimi yaygın olarak hissediliyor.

Bölgede bulunan plajların temizliği nedeniyle verilen mavi bayraklar, bölgeyi deniz turizmi açısından da oldukça tercih edilen bir lokasyon haline getiriyor. Bölge hakkında dikkat çeken başka bir konu ise şehrin oldukça eski bir yerleşim alanına sahip olması.

Didim tarihi sırlarla dolu olsa da yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bölgede tespit edilen ilk yerleşim izleri milattan önce 8000'li yıllara dayanıyor. Bölgede hüküm süren imparatorluklar Mikenler, Giritliler ve Akalılar iken; daha sonra Persler, Romalılar ve Bizanslılar bölgede hüküm sürmeye başlıyor.

Bölge tarihinin bu denli eski olması sebebiyle bölgede oldukça fazla sayıda tarihi yapı ve kalıntı bulunuyor. Özellikle tarih meraklıları için bölge oldukça fazla imkan sunuyor. Didim 1413 yılında Osmanlı Devleti'nin egemenliğine giriyor. Osmanlı döneminde bölgenin adı Yeronda olarak anılıyor.

Daha sonra yapılan Lozan Antlaşması ile Yunanistan'dan gelen mübadiller bu bölgeye yerleştiriliyor. Bir sahil kasabası olan Didim'in yemekleri de oldukça lezzetli ve çeşitli. Özellikle deniz mahsulleri ve zeytinyağlıları ile Didim, yerli ve yabancı ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Deniz ürünlerinden yapılan mezeler, bölgeye has zeytinyağlılar ile tatilinizi harika sofralarla benzersiz kılabilirsiniz.

Didim'in ekonomisi tarım ve turizme dayalı. Bereketli ve tarıma elverişli toprakları ile Didim'de buğday ve pamuk yetiştiriciliği önde yer alıyor. Ayrıca incir, çilek ve üzüm, en çok üretimi yapılan meyveler arasında yer alıyor. Bölgede ormanlar toprakların yüzde 40'ını oluşturuyor. Ayrıca Akbük'ün yüksek oksijene sahip havası, solunum rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Didim Harita ve Yol Tarifi

Didim nerede sorusuna basitçe Ege Bölgesi olarak cevap verebiliriz. Bu sorunun ardından çok merak edilenler arasında ise Didim'e nasıl gidilir sorusu yer alıyor. Ege Bölgesinin en dikkat çekici tatil yörelerinden biri olan Didim'e kara yoluyla ulaşmak oldukça kolay. Ayrıca bölgeye hava yoluyla da ulaşmak, oldukça rahat imkanlar ile gerçekleştirilebiliyor.

İzmir üzerinden yapılan seyahatlerde, güney yönünde ilerleyip Didim tabelasını görebilirsiniz. Didim'in İstanbul'a olan uzaklığı 614 kilometre olarak hesaplanıyor. İzmir'den şahsi aracınızla yapacağınız seyahatlerde 8 saat sürecek bir yolculukla bölgeye ulaşabilirsiniz. Didim ile Ankara arası hesaplanan mesafe ise 688 km oluyor. Şahsi aracınızla bölgeye Ankara'dan yaklaşık 9 saat içinde ulaşabilirsiniz.

Didim yol tarifi için akıllı cihazları kullanabilir ve özel aracınız ile kolaylıkla bölgeye kolaylıkla gidebilirsiniz. Didim'e hem yaz hem de kış sezonu boyunca ülkemizin her noktasında otobüs seferleri düzenleniyor. Yaz ayları boyunca bu seferlere daha sık rastlamak mümkün oluyor. Özellikle İzmir ve Aydın kentlerinden bölgeye ulaşmak oldukça rahat oluyor.

Didim'e ulaştıktan sonra ister şehir içi ulaşım imkanlarıyla ister şahsi aracınızla bölgeyi rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Araç kiralama hizmetleri ile araç kiralayabilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bölgeye ilk kez geliyorsanız yanınızda Didim harita basımları bulundurarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Didim Hava Durumu ve İklimi

Tatil çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise iklim koşulları oluyor. Tatil planlılarının ve aktiviteler in sekteye uğramaması için bu noktada detaylı bilgi sahibi olmanız oldukça önemli. Sahip olduğu iklim sebebiyle Didim hava şartları kış mevsiminde bile sertleşmiyor.

Yazları sıcak ve kurak olan bölge, kışları ise ılıman ve yağışlı bir şekilde geçiriyor. Bölgede Akdeniz iklimi hakim olduğundan yaz aylarında nüfusta bir artış gözleniyor. Böylelikle Didim, ülkemizin yaz aylarında en çok ziyaretçi ağırlayan bölgelerinden biri oluyor. İzmir çevresinden günübirlik olarak pek çok sayıda misafir geliyor.

Didim, sıcak iklimi ve temiz havasıyla gerçek bir yaz tatili kenti oluyor. Akdeniz iklimi görülen bölgelerin çoğunda yağışlar yağmur şeklinde gözleniyor. Bölgede çok nadir de olsa görülen kar yağışı ise bölge halkının sevinmesine yol açıyor.

Akdeniz ikliminin genel özelliklerinden biri olarak ocak ayı en soğuk ay; ağustos ayı da en sıcak ay olarak geçiriliyor. Bölgeye yapacağınız ziyaretlerde bu bilgileri dikkate almak size fayda sağlayabilir. Didim hava durumu yıl içinde oldukça güneşli seyrediyor.

Güneşli gün sayısının fazla olması, bölgede yapılan tarım için de oldukça önem arz ediyor. Bölgenin iklimi sayesinde bölgede oldukça fazla sebze ve meyve yetişiyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Didim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Didim'in Neyi Meşhur?

Didim sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasın yanı sıra eşsiz lezzetlere de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden Didim neyi meşhur sorusunun yanıtı yöresel lezzetleri oluyor. Bölge, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her alanda olduğu gibi lezzetli mutfağı ile de çekmeyi başarıyor. Ege mutfağının yıllara meydan okuyan sofraları ile tatilciler her gün farklı bir tat ile buluşuyor. Zeytinyağlı yemeklerden deniz mahsullerine birçok lezzetin aynı noktada buluştuğu Didim, her türlü damak tadına uygun yemeklere sahip. Didim'e ufak bir kaçamak yaptığınız zaman sadece yöresel lezzetler için bile tatilinizi uzatmak isteyebilirsiniz. Birbirinden farklı lezzetleri sayesinde eşsiz bir tatil geçirerek bu bölge için tekrar tatil planı yapabilirsiniz. Saymakla bitirilemeyen lezzetler arasında kulak çorbası, sarmaşık kavurması, kedirgen kavurması ve çingene pilavı yer alıyor. Ayrıca her noktada ve her restoran içinde karşılaşabileceğiniz, kabak çekirdeği dolması da tadı ve görüntüsü ile tatilcileri büyülüyor. Bölgenin yöresel lezzet kültürünü daha yakından tanımak isterseniz zerde helvası, peynir helvası ve simit lokumunu da tadabilirsiniz.

Didim'de Nerede Kalınır?

Birbirinden güzel mavi bayraklı plajları, tertemiz havası ve antik kentleri ile Didim, şirin ve sakin bir ilçe olarak tanınıyor. Ayrıca Didim turizm faaliyetleride oldukça gelişmiş olduğu için bölge,Türkiye'nin en çok turist ziyaretine uğrayan yerleri arasında bulunuyor. Bu yüzden şehir içinde çeşitli konaklama imkanları mevcut. Lüks bir konaklama seçeneği arayan tatilciler için dört ve beş yıldızlı uygun Didim otelleri, daha uygun bütçeli konaklama tercih eden tatilciler için de butik ve apart konaklama hizmetleri bulunuyor. Tatilin her dakikası doğa ile iç içe olup, çeşitli aktiviteler içinde bulunmak isteyen tatilciler için de kamp alanları kuruluyor.

Didim'in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Didim yalnızca Aydın ilinin değil Ege Bölgesi'nin de en önemli turizm noktalarından biri. Hem yaz hem de kış tatili severler için bölgenin gezip görülecek birçok noktası bulunuyor. Bölgede özellikle dikkat çeken yapıların başında Didyama Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Milet Tiyatrosu yer alıyor. Ayrıca Milet Müzesi ve Priene Antik Kenti de ziyaret etmeye değer yerler arasında. Yaz sıcaklarından bunalarak gelen misafirler ise Bafa Gölü, Saplı Ada, Altınkum ve Tavşanburnu Tabiat Parkı'nı ziyaret ediyor.

Didim'de Alışveriş Nerede Yapılır ?

Didim tatiliniz sırasında gezilecek yerler arasında çarşılar ve alışveriş merkezleri de bulunuyor. Bu alanlarda hem kendinize ve hem de sevdiklerinize alabileceğiniz çeşitli hediyelik eşyalar yer alıyor. Takı, toka, kıyafet gibi eşyalar dışında magnet ve şehri hatırlatan objelere de ulaşabilirsiniz. Belirli günler içinde halk tarafından kurulan semt pazarlarını gezerek çeşitli yöresel lezzetlerin satıldığı tezgahlardan dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Didim'e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman ve sıcak bir iklime sahip olan Didem, her mevsim yerli ve yabancı turistleri misafir ediyor. Akdeniz iklimine sahip olduğu için kış aylarının en soğuk zamanlarında dahi şehir içinde rahatlıkla gezip, yeni mekanlar keşfedebilirsiniz. Yaz tatili sevenler için en uygun ziyaret zamanları ise haziran ayı ile başlıyor. Bölgenin en sıcak ayı temmuz ayı oluyor. Siz de hayalinizdeki tatil planını oluşturup, Didim haritası ile bölgenin her bir köşesini keşfederek eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Didim Alt Bölgeleri

Manastır Koyu OtelleriYenihisar Otelleri
Daha fazla gör