Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Aydın Gezi Rehberi
Aydın Gezi Rehberi - Görsel 1
Aydın Gezi Rehberi - Görsel 2
Aydın Gezi Rehberi - Görsel 3
Aydın Gezi Rehberi - Görsel 4
7 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Aydın Gezi Rehberi

Aydın , iklimi, coğrafyası ve kültürel yapısı ile tatil için en çok tercih edilen şehirlerden biri. Herkesin kendisine göre bir aktivite bulabileceği bu şehirde unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Bu tatil için sizler için hazırladığımız Aydın gezi rehberi yazımızı okuyarak istediğiniz gibi bir tatili kolaylıkla planlayabilirsiniz.

Aydın Hakkında

Aydın nerede sorusunun cevabı olan Ege Bölgesi, şehre kültürel yapısını kazandıran en önemli faktörlerden biri. Aydın, bu bölgede istediğiniz gibi bir tatil yapabileceğiniz tüm fırsatları bir arada sunuyor. Aydın tarihi , bölgenin kültürünü yakından tanımak için önemli bilgiler içeriyor.

Antik Çağ'dan bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış şehir, günümüzde de bu uygarlıkların izlerini yaşıyor. M. Ö. 2500 yıllarında Hititlerle birlikte gelişme gösteren şehir, Lydia uygarlığı ile en parlak dönemini yaşıyor. Anadolu'ya başlayan Türk akınları ile birlikte Selçuklu Devleti'nin önemli noktalarından biri haline geliyor.

Daha sonra Aydınoğulları'nın egemenliğine giren şehir, ismini de buradan alıyor. Antik dönemde Tralleis adına sahipken daha sonra Güzelhisar adını alsa da Aydınoğulları sonraki dönemlerde şehir için Aydın adını kullanıyorlar. Aydın hangi bölgede diye merak edildiğinde verilecek cevap Ege Bölgesi'nin iç kesimleri oluyor.

Bu nedenle şehir merkezinin denize kıyısı olmasa da ilçelerinin denize kıyısı bulunuyor. Bu sayede bu ilçeler Aydın turizm faaliyetlerinin merkez noktası haline geliyor. Kuşadası, Söke ve Didim ilçeleri, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Bu sayede oldukça gelişmiş bir şehir olan Aydın, aynı zamanda tarımda da ülkenin en kaliteli ürünlerini yetiştiren bir bölge. Zeytin, incir ve kestane üretiminde ülkenin ilk sırasında olan şehir, pamuk, enginar ve bamya üretiminde de üst sıralarda yer alıyor. Ülkenin en lezzetli çileklerini de burada tadabilirsiniz.

Doğası ve kültürünün yanı sıra sanayisiyle de oldukça dikkat çekiyor. Tarım, gıda, tekstil ve otomotiv yan sanayi gibi birçok alanda üretimleri ile birçok alanın gelişmesine katkı sağlıyor. Yeraltı kaynaklarının da oldukça gelişmiş olması sayesinde bölgenin ekonomisinin büyümesini sağlıyor.

Özellikle feldspat ve kuvars gibi seramik ve cam endüstrisinin önemli bileşenlerinin ana kaynağı olan Aydın, aynı zamanda bu madenleri ihraç ediyor. Ayrıca jeotermal alanları ile de oldukça dikkat çekiyor. Birbirinden farklı tüm bu özellikleri sayesinde Aydın, ülkenin en önemli şehirlerinden biri haline geliyor.

Aydın Harita ve Yol Tarifi

Aydın'a nasıl gidilir sorusunun cevabı, oldukça çeşitli alternatiflere sahip. Aydın, aynı zamanda bir turizm merkezi olması sayesinde birçok ulaşım seçeneğini ziyaretçilerine sunuyor. Bu noktada nasıl bir ulaşım istediğinize karar vermek önemli. Aydın harita konumu, Ege Bölgesi'nin iç kesimlerinde yer alması sayesinde kolay ulaşabilir bir noktada bulunuyor.

Nereden gelmek istediğinize göre farklı ulaşım yolları bulabilirsiniz. Türkiye'nin hemen her şehrinden düzenlenen otobüs seferleri ile bu şehrin istediğiniz bölgesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle tatil bölgesi olarak bilinen Kuşadası, Söke ve Didim ilçelerine direkt otobüs seferleri deniz tatili isteyenlerin planlarını kolaylaştırıyor.

Bir diğer alternatif yol ise İzmir Havalimanı'ndan şehre indikten sonra servislerle Aydın'a geçmek oluyor. Özel aracı ile gelmek isteyenler ise Aydın haritası yardımıyla İzmir-Aydın otoyolunu kullanabilirler. Böylece Aydın yol tarifi sayesinde istediğiniz tatili kolaylıkla planlayabilirsiniz.

Aydın'ın İstanbul'a mesafesi 730 kilometre, Ankara ile mesafesi 600 kilometre ve Bursa ile mesafesi ise 440 kilometre. Büyük şehirlere olan mesafesi sayesinde de kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aydın Hava Durumu ve İklimi

Aydın hava şartları bakımından Akdeniz iklimi etkisinde. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçiyor. Fakat ilin iç kesimler ve kıyı kesimleri arasında sıcaklık ve iklim farklılığı görülüyor. Kıyıda yer alan Kuşadası, Didim ve Söke gibi ilçeleri daha nemli bir havaya sahip.

İç kesimlerde ise karasal iklimin de hafif etkileri görülebilir. Özellikle kıyı kesimlerinden uzaklaştıkça nem oranı da görece düşüyor. Yıllık ortalama sıcaklığı 17. 6 derece olan şehir, hem yaşamaya hem de tarımsal faaliyetlere oldukça uygun bir yapıya sahip. Bu sayede birçok meyve ve endüstriyel ürünün yetişmesine olanak tanıyor.

İklime bağlı olarak da bitki örtüsü de kendine özgü bir yapıya kavuşuyor. Bu sayede Aydın hava durumu sonucunda sert yapraklı, bodur bitkiler makiler Akdeniz ikliminin tipik bitkisi olarak Aydın'da da sıklıkla görülüyor. Ayrıca şehrin %37'si gibi büyük bir bölümü ormanlarla kaplı.

Çam, kestane, çınar, dişbudak ve ıhlamur gibi ağaçlara ev sahipliği yapan bu ormanlar bölgeye eşsiz bir doğal ortam kazandırıyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Aydın Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aydın'ın Neyi Meşhur?

Aydın, coğrafyası ve tarihi ile kendine özgü bir yapıya sahip. Bu sayede bölgeyi ziyaret ettiğinizde gezilecek yer ve görülecek birçok mekan sayesinde eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz. Gezinizi planlarken soracağınız Aydın neyi meşhur sorusu planınızı oldukça aktif ve eşsiz kılabilir. Aydın'da yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri, bölgenin lezzetlerini tatmak olabilir. Bu lezzetlerden birkaçını sıralayacak olursak; soğuk servis edilen bir sebze kızartması olan kırlı kızartma, yufka ve kıyma harcının yoğurtla buluştuğu bir lezzet olan paşa böreği, çökelek, salatalık, domates, biber, zeytin, taze soğan, maydanoz, kekik ve zeytinyağının bir araya gelmesi ile muhteşem bir lezzet şöleni olan çingene pilavı bu lezzetlerin yalnızca birkaçı. Ispanak, pırasa ve ısırgan otu ve yufkayla yapılan sini pidesi ise bölge otlarını tatmak için en iyi fırsatlardan biri. Tüm bu seçenekler sayesinde gezi planınızı aynı zamanda bir lezzet şölenine dönüştürebilirsiniz.

Aydın'ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Aydın, oldukça verimli topraklara sahip, doğal güzellikleri ile dikkat çeken ve tarihi yapıları ile misafirlerini büyüleyen birçok yere ev sahipliği yapıyor. Bu sayede görebileceğiniz yerlerden bazıları, Bafa Gölü, Tralleis Antik Kenti, Milet Antik Kenti, Doğanbey Köyü doğal ve tarihi güzellikler arasında sıralanabilir. Ayrıca bölgenin termal kaynaklarının da zenginliği sayesinde bedensel bir dinlenme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Aydın'a Ne Zaman Gidilir?

Aydın, hem Akdeniz ikliminin etkisi hem de güneyde yer alması sayesinde güneşli gün sayısının fazla olması sayesinde yılın büyük bir döneminde tatil yapmaya oldukça müsait. Eğer deniz tatili seviyorsanız yaz dönemlerini tercih edebileceğiniz gibi serin havalar için ise bahar dönemleri oldukça uygun bir alternatif. Ayrıca çevredeki köyler ve antik kent ziyaretlerini daha rahat bir hava tercih etmek isterseniz bahar dönemlerinde gezi planı yapabilirsiniz.

Aydın'ın Gece Hayatı Nasıldır?

Aydın, gece hayatı konusunda bölgelere göre farklılık gösteriyor. Özellikle Didim ve Kuşadası gece hayatı konusunda oldukça renkli bir ortam sunuyor. Kuşadası Barlar Sokağı ve Kaleiçi Barlar Sokağı en çok bilinen yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Akbük gibi sahillerde ise beach club konseptinde hizmet veren ve eğlenceli bir programa sahip olan restoranlar ve mekanları tercih edebilirsiniz. Tatilinizin her anını dolu dolu yaşayabileceğiniz bu alternatifler sayesinde unutulmaz bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

Aydın'da Nerede Kalınır?

Aydın, hem gelişmiş bir kent olması hem de önemli tatil noktalarından birisi olması sayesinde konaklama alternatifleri oldukça geniş bir skalaya sahip. Hemen herkesin eşsiz bir tatil oluşturmak için ihtiyacı olan oteli kolaylıkla bulabileceği bu şehirde özellikle kıyı ilçelerinde otel çeşitliliği artıyor. Lüks bir tatil isteyenler için 4 ve 5 yıldızlı uygun Aydın otelleri oldukça konforlu bir alan sağlarken pansiyon ve apartlar ise istediğiniz gibi bir tatil yapmanıza olanak tanıyor. Hem şehir merkezi hem de ilçelerde istediğiniz gibi bir oteli kolaylıkla bulabilirsiniz.