Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Ciro Şelalesi
Ciro Şelalesi - Görsel 1
Ciro Şelalesi - Görsel 2
Ciro Şelalesi - Görsel 3
Ciro Şelalesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Ciro Şelalesi Hakkında

Ülkemizin en güzel trekking rotalarından biri olan ve Artvin'in Yusufeli ilçesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, üç bin metrenin üzerindeki zirveleri, buzul gölleri, şelaleleri, debisi azalmayan dereleri ve endemik bitkileriyle dağcılar ve seyahat acenteleri tarafından bir hayli rağbet görüyor.

Özellikle Kaçkarlar'ın arkasında bulunan heybetli Altıparmak Dağları'yla Karmovut, Davut ve Göngörmez Dağları arasında kalan kısım son yıllarda fazlasıyla popüler bir coğrafya haline geldi. Ciro Şelalesi de, bu bahsetmiş olduğumuz trekking rotalarından birinin üzerinde bulunuyor. Ülkemizdeki en yüksek rakımlı şelalelerden biri olan Ciro Şelalesi, Yusufeli'ne 41 km mesafede yer alıyor.

Şelaleye ulaşmak için Yusufeli-Sarıgöl-Barhal istikametine doğru asfalt yoldan ilerleyerek, Balhıbar Köyü kavşağından sağdaki stabilize yolu takip ederek Özgüven Köyü'ne gelmeniz gerekiyor. 2 km daha yol gittikten sonra karşınıza İntkor Yaylası çıkacak. Bu noktadan şelale rahatlıkla görülebiliyor.

Keskin bir sırtın üzerinden tam 166 metre yükseklikten dökülen Ciro Şelalesi'nin denizden yüksekliği ise 2 bin 348 metre. Ciro Şelalesi, Altıparmak Dağları'nın güneydoğu tarafında yer alan ve 3 bin 253 metre yükseklikte konumlanan Karataş 2 zirvesiyle, 3 bin 406 metre yüksekliğindeki Gudashevsivrisi arasında çağıldıyor.

İntror Yaylası'ndan patika yolu takip ederek 25 dakikalık bir yürüyüşle Ciro Şelalesi'ne ulaşabilirsiniz. Ancak patikanın sert bir eğimle yükseldiğini de belirtelim. Şelaleyi görmek için uygun zamanlar ise temmuz ve ağustos arası. Ancak siz yine de Doğu Karadeniz'de olduğunuzu unutmayın ve aniden bastırabilecek yağmur ve sise karşı önleminizi alın.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Ciro Şelalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?