Kaçkar Dağları Milli Parkı

  • Rize / Ayder / Ayder Yaylası

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Çamlıhemşin'nde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ilçe merkezinden 16 km uzaklıkta konumlanmaktadır. 51.500 hektarlık bir alandan oluşan park, 1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilmiştir. Oldukça zengin bir floraya ev sahipliği yapan Fırtına Deresi, milli parkın batı kesimini oluşturmaktadır. Parkın içerisinde göller, çayırlar, buzul vadilerin yanı sıra nice bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Domuz, tilki, sansar, geyik, yaban keçisi ve ayı parkın misafirlerinden bazılarıdır. Park aynı zamanda ülkemizdeki orman gülünün 3000 metreye ulaştığı tek yer olarak bilinmektedir.

İçerisinde 9 köy, 33 yayla yerleşimi bulunması Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın büyüklüğünü anlamamızı sağlamaktadır. Milli parkın batısındaki Fırtına Deresi ve doğusundaki Hemşin Deresi zengin flora çeşitliliğine sahip görülmeye değer yerlerinden olup, Fırtına Deresi Vadisi Zil Kalesi ile kültürel açıdan ayrı bir öneme sahiptir. Rafting, dağcılık, trekking, helikopterle kayak milli park sınırları içerisinde yapılabilen aktivitelerden yalnızca bazılarıdır. Buzullara, buzul gölleri ve buzul vadilerine rastlayabileceğiniz alan, tüm sahip olduklarıyla ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak etmektedir.

Doğayla baş başa kalmak ve Rize'nin yeşiline doymak istiyorsanız bu durağı seyahat planınıza dahil etmeyi, şehir yaşantısından tamamen uzakta oksijen dolu bir gün geçirmeyi ihmal etmeyin. Üstelik dilerseniz Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan yerleşim yerlerinden biri olan Ayder Yaylası'nı konaklamalarınız için tercih edebilir, kaplıcalarında şifa bulabilirsiniz.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Tatil burnumuzdan geldi
1

-

Haftasonu ayder yaylasında geçirmek yanlışında bulunduk. Her yerde inşaat çalışması var. Boş bulunan her yere otel yapılmış. Güzelim doğa ancak bu kadar mahvedilir. Ha bir de Toki okaya el atmış. Onlar nasıl mahvedecek merak ediyorum. Yol çalışmalarıyla ilgili bilgi yok. Çıkışta ayderin tek yoluna asfalt çalışması yapılıyordu. En az 100 kişi otel çıkışı geri dönemediler. Yardımcı olunmadığı gibi gece 12 ye kadar yol.. Devamını Göster

4
Doğasıyla, suyuyla, insanıyla
10

-

Daha önce duyduklarımızla gezi planımıza ekledik. Doğasıyla, suyuyla, insanıyla harika bir yer. Fiyat olarak lüks yerler olduğu gibi uygun yerler de var. Hediyelik malzemeler satan dükkanların nerdeyse hepsi aynı fiyat, çok gezmeyin. :) Tam aile ile gidilecek bir yer. Şiddetle tavsiye ediyorum.

4
Tavsiye ederim
10

-

Güzel tavsiye ederim.

4
Çok güzel
10

-

Çok güzel olmuş. Ben buraya gittim.