Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Yusufeli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler:

Yusufeli civarında görülmesi gereken 9 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Barhal Kilisesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin
Tekkale Manastırı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin
Tekkale Köyü
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin
İşhan Manastır Kilisesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin
İşhan

İşhan

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Artvin
Yaylalar Köyü
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Artvin
Ciro Şelalesi
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin
İntkor Yaylası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin
Dilberdüzü

Dilberdüzü

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Artvin

Yusufeli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin iline bağlı Yusufeli, tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Yaylaları ve şelalesi ile muhteşem manzaralar sunan Yusufeli, Kaçkar Dağları trekking rotasının içerisinde bulunduğu için doğa sporları ile ilgilenen birçok kişinin dikkatini çeker. Yusufeli piknik alanları ve yaylaları ise hem ailelerin hem de doğaseverlerin tercih ettiği rotalar arasında bulunur. Bununla birlikte, çeşitli tarihi dönemlere tanıklık etmiş ve birçok ulusun kültürünü içerisinde barındırmış olan Yusufeli, tarihi yapıları ile de Türkiye’de gezilmesi gereken noktalar arasında bulunur. Yusufeli gezinizi planlarken listenize eklemeniz gereken noktalar bulunur. “Artvin Yusufeli gezilecek yerler nelerdir? Nerede kalınır?” ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Artvin - Yusufeli Tarihi

Artvin iline bağlı olan Yusufeli, şehir merkezine 85 km uzaklıkta olup Çoruh Nehri havzasında yer alır. Dağlık alanlara sahip olan Yusufeli’nde yaylalar geniş yer kaplar. İlk adı Perterek olan Yusufeli, günümüzdeki ismini Veliaht Yusuf İzzettin Efendi'nin ismini 1912 yılında alır. Pek çok farklı uygarlık için oldukça önemli merkezlerden biri olarak görülür. Osmanlı, ve Bizans gibi uygarlıklardan önce ise Hurri, Urartu, Pers ve Roma gibi eski uygarlıkların yönetiminde olan Yusufeli, birçok dinden ve kültürden beslenir. Bu yüzden, Yusufeli gezilecek yerler arasında birçok tarihi yapıya rastlayabilirsiniz. Bu bölgede eskiden Hristiyan yerleşim yerlerinin bulunması sebebi ile civarda birçok kilise ve manastıra rastlamak mümkün.

Farklı kültürlerin beşiği haline gelmiş olan Yusufeli’nde görülmesi gereken birçok tarihi yapı bulunur. Artvin ziyaretinizde, Yusufeli tarihi yerleri gezebilir, kültürel gezinize katkıda bulunabilirsiniz. Yusufeli’nde ailenizle birlikte gezebileceğiniz tarihi yerlere şu örnekler verilebilir:

-   Barhal Kilisesi: Aslında bir manastıra ait bir kilise olan Barhal Kilisesi, Osmanlı Devleti Döneminde camiye dönüştürülür. Hala bir cami olarak hizmet vermekte olan Barhal Kilisesi’nde farklı dini motifleri bir arada görmek mümkün olur.

-   Tekkale Manastırı ve Köyü: Bölgede bulunan diğer bir manastır olan Tekkale Manastırı, döneminde bir eğitim kurumu olarak hizmet eder.

-   İşhan Manastır Kilisesi: Gürcüler tarafından inşa edilen İşhan kilisesi, Osmanlı Devleti Döneminde camiye dönüştürülen ve gezilmesi gereken kiliseler arasında yer alır.

Yusufeli Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Tarihi yerlerinin yanında, Yusufeli doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin seçenekler barındırır. Karadeniz Bölgesi denilince akla ilk gelen doğal güzelliklerden olan yaylalar, bu bölgede de kendini tüm güzelliği ile gösterir. Artvin-Yusufeli’nde manzaraların güzelliğine doyacağınız yaylalar ve doğal güzellikler şunlar:

-   İntkor Yaylası: Eşsiz manzaralara sahip olan İntkor Yaylası, özellikle trekking yapmak isteyenler için gidilmesi gereken duraklar arasında bulunur.

-   Dilberdüzü: Kaçkar Dağı’na gitmek isteyenlerin uğrak noktası olan Dilberdüzü, özellikle dağcıların en çok uğradığı bölgelerden biri. Dere kenarında mola vererek serinleyebilir dilerseniz kamp yapabilirsiniz.

-   Yaylalar Köyü: Adından da anlaşılabileceği gibi Yaylalar Köyü, içerisinde birbirinden güzel birçok yaylayı barındırır. Konaklamanızı köy merkezinde yapabilir ve çevresindeki yaylaları gezebilirsiniz. Yusufeli’ne 62 km uzaklıkta yer alan Yaylalar Köyü’nde trekking sporu için uygun alanlar bulunur. 

-   Çoruh Nehri: Çoruh Nehri üzerinde mola verebilir ve nehir kenarında serinleyebilirsiniz. Bunun dışında, Yusufeli’nde yapılabilecekler arasında rafting seçeneği de bulunur. Hem ileri seviye rafting deneyimi arayanlar için hem de ilk defa rafting yapacaklar için uygun olan rafting noktaları, Çoruh Nehri’nde yerini alır.

-   Ciro Şelalesi: Yeşile doyabileceğiniz ve açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz bu yaylaların dışında uğramanız gereken diğer bir doğal güzellik ise Ciro Şelalesi. Türkiye’deki en yüksek rakımlı şelalelerden biri olan Ciro Şelalesi’ne gitmek için İntkor Yaylası’ndan başlayan trekking yolunu takip edebilirsiniz. Özgüven Köyü’nde bulunan şelalenin suyu kademeli olarak 165 metreden dökülüyor. Fotoğraf çekmek isteyenler için harika manzaralar sunuyor.

Yusufeli’nde Nerede Kalınır?

Artvin-Yusufeli’ne gitmeye karar verdiyseniz, buraya en az 2-3 gün ayırmanız önerilir. Trekking rotalarından geçerek doğanın tadını çıkarmak ve Yusufeli Yaylalar yöresinde piknik yapmak için bir gününüzü ayırabilir ve diğer günlerde tarihi yapıları ve Yusufeli köylerini gezebilirsiniz. Yusufeli veya Artvin yöresinde birçok konaklama seçeneği mevcut. Bu konaklama alanlarından tatil rotanıza ve bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz Yusufeli, dilerseniz de Artvin otelleri seçenekleri ile tatilinizi planlayabilirsiniz.

Doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile Yusufeli, Karadeniz seyahatiniz sırasında uğramanız gereken duraklar arasında bulunur. Yusufeli’nde, farklı seviyelerdeki yürüyüş ve trekking grupları için elverişli olan birçok yürüyüş yolu veya patika yer alır. Yusufeli’nde kalmak isterseniz, merkezde farklı konseptlerde hizmet sunan 5 yıldızlı otelleri bulabilirsiniz. 5 yıldızlı otellerin yanında hoteller, butik oteller ve kır evlerinin de konaklama seçenekleri de mevcut. Özellikle kalabalık gruplar için kır evleri oldukça uygun olur. Çocuklu aileler, çiftler, kalabalık arkadaş grupları ve trekking turları gibi farklı gruplar için uygun konaklama seçenekleri mevcut. Yusufeli’nde konaklamaya alternatif olarak, Artvin merkezde konaklayarak hem Artvin’i hem de Yusufeli’ni gezi programınıza ekleyebilirsiniz. Yusufeli turu yapmak isteyenler için Sarıgöl çevresindeki konaklama seçenekleri de değerlendirilebilir. Konaklama yerinize karar verdikten sonra önceden rezervasyon yapmanız, daha uygun fiyatlar sunacağından rezervasyonunuzu mümkün olduğunca erken yapmanız önerilir. Böylece daha ekonomik seçenekler ile konaklayabilirsiniz. Rezervasyonlarınızı online olarak ya da telefon numarası aracılığı ile yapmanız mümkün.

Yusufeli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yusufeli için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Yusufeli için gezilecek en popüler tarihi yerler : İşhan Manastır Kilisesi, Yusufeli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yusufeli için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Yusufeli için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Yaylalar Köyü, Barhal Kilisesi, Tekkale Manastırı, Yusufeli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yusufeli için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Yusufeli için gezilecek ücretsiz yerler : Yaylalar Köyü, İşhan, Barhal Kilisesi, Yusufeli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yusufeli için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Yusufeli için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Yaylalar Köyü, İşhan, Barhal Kilisesi, Yusufeli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Yusufeli için gezilecek yerler nelerdir?
Yusufeli için gezilecek yerler : Yaylalar Köyü, İşhan, Barhal Kilisesi, Yusufeli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.