Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2, Türkiye

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2

1 Yorum

Faydalı Bilgiler Yeşim Özbirinci

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2
İlk kamp deneyimini hatırlıyor musun? Her zaman bir şeyler eksik ve zaman zaman zordu. Çok normal çünkü bilmemiz gereken pek çok şey vardı. Endişeye gerek yok! Mutlu bir kampçı olmak zor değil. Hepimiz bir zamanlar acemiydik. Tüm bunları daha sonra, ateş başı muhabbetlerinde gülerek anlatacaksın. Nihayetinde her kamp deneyimde her zaman yeni şeyler öğreniyoruz.

Yine de senin ilk deneyimini kolaylaştırmak istiyorum. Bunun için birtakım öneriler hazırladım. Evet, sen deneyimli olan! Kendi önerilerini ilk defa kamp yapacaklar için yorum kutusuna not etmeyi unutma.

Kontrol Listesi Hazırla

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Telefonuna veya bir not defterine kampa giderken yanına alman gerekenleri maddeler halinde not al. Eğer kamp alanında, önemli bir şeyi almayı unuttuğunu fark etmek istemiyorsan, sakın üşenme ve mutlaka bir liste yap. Eşyalarını çantana yerleştirdikten sonra check olarak işaretleyin. Hepsi bu kadar kolay!

Yeterince Büyük Bir Çadır Satın Al

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Yeni kamp başlayanların ilk yaptığı hatalardan biri yanlış çadır seçimi. Evet, eğer araban varsa ağır çantaları taşımak kolay olabilir ama sırt çantası ile seyahat ediyorsan bu önemli bir sorun haline gelecektir. Diğer yandan, kişi sayısına göre de çadır konforunu hesaba kat. Kimse çadırın içinde eşyalar ile birlikte tıkış tıkış olmak istemez.

Kötü Bir Uyku Tulumu Alma

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Uyku tulumu seni soğuklardan koruyan, rahat yatıp - uyumanı sağlayan çok önemli bir detay. Aksi takdirde aşırı konforsuz bir çadır uykusu sonraki gününün zor geçmesine sebep olur.

Ekipmanını Deneyimle

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Kamp deneyiminden önce kamp ekipmanlarını denemeye çalış. Eğer bahçen yoksa evde bile çadırını kurmayı deneyebilirsin. Pratik yapmak sana hız kazandıracak. Fenerlerin, ocağın ve diğer malzemelerin sorunsuz çalıştığını kontrol et. Kamp alanına geldikten sonra sorunlarla karşılaşmak istemezsin.

Kamp Yemeklerini Planla

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Temel bir yemek planı yapmak işini çok kolaylaştıracak. Kampta hazır konservelerle mi günü geçirmek istiyorsun yoksa yemek pişirmek mi? Noodle yemek zorunda olmadığını bilmelisin. Tadını çıkara çıkara bir kamp yemeği hazırla. Eğer yemek pişireceksen ihtiyacın olan malzemeler neler? Ayrıca mümkün olduğunca son marketten ürünleri satın almaya çalış. Hem yükünü erkenden artırmamış olursun hem de ürünlerin daha uzun süre taze kaır. Enerji veren atıştırmalıklardan da biraz almayı unutma.

Yer Seçimi

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Kamp yaparak neyi elde etmeyi umuyorsun? Kendine dürüst ol. Tüm cevaplar nerede kamp yapman gerektiğini de belirleyecek. Maksimum inziva mı arıyorsun? Yoksa yeni arkadaşlar edinerek uygun yollu bir tatil yapmak mı? Konfor senin için ne kadar önemli? Banyo yapmadan durabilir misin yoksa kesinlikle bir duş başına mı ihtiyacın var?

Herhangi bir yerde ilk kamp deneyimini yaşayabilirsin ama pişman olmamak için akıllıca bir tercih yap. Ayrıca bir anda ormanın içinde tek başına çadır kurman senin için zorlu olabilir.

Kamp Yapacağın Yeri Araştır

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Eğer bir kamp alanında kalmayı planlıyorsan kurallarını iyice oku. Eğer bir milli parkta çadır kurmayı düşünüyorsan bölgeyi iyice araştır. Flora ve faunası nedir, hangi hayvanların yaşam alanıdır gibi detayları incele. Yeni şeyler öğrenmek için harika bir yol. Aynı zamanda bu bilgiler her şeye hazırlıklı olmasını sağlayacak. Eğer yangın için hassas bir bölge ise bu gibi detaylara da ulaşabilirsin. Belki de çadır kurmak istediğin yer bir su kaynağına yakın. Bu sayede su taşımak zorunda da kalmazsın.

Hava Durumunu Kontrol Et

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Kamp yapacağın yerin hava durumunu kontrol et ki yağmur ve çamurda çadır kurmak zorunda kalma. Daha ilk deneyiminden pişmanlık yaşatma kendine. Çıkmayı planladığın gün hava yeni bozmuşsa evden çıkışını sonraki günlere ertele.

Kamp Alanına Erkenden Var

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Günün erken saatlerinde yerleşebilir, geri kalan saatlerde etrafı keşfedebilirsin. Zaten öğlen sıcağında çadır kurmak tam bir işkenceye dönüşebilir. Eğer bir kamp alanında kalacaksan erken giderek güzel bir çadır yeri de kapabilirsin.

Buff Hayat Kurtarır

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Yanında her zaman bir buff bulundur. Çok amaçlı kullanabilirsin. Mesela, gün içinde Güneş'ten kafanı, geceleri de soğuktan boğazını korur. Saçın uzunsa ve tokaya ihtiyacın vara, toka yerine bile kullanabilirsin.

Kuru Çoraplar Mutlu Ayaklar

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Yükün ile birlikte uzun bir yol alırken çoraplarının daima temiz ve kuru olduğuna emin ol. Bu sayede enfeksiyon riskini azaltırsın. Ayakların mutlu olursa sen de mutlu olursun.

Yemekleri Açıkta Bırakma

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Yemek yedikten sonra açıkta bir şey bırakma. Aksi takdirde yemeğin kokusunu böcekler ve hayvanlar alacaktır. Yemeklerin bulunduğu poşetin ağzını iyice kapat ve çadırın biraz uzağındaki ağaca, yukarıya as. Eğer aracın varsa, arabanın içine koy.

Sıcaklardan Korun

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Yaz aylarında sıcaktan korunduğuna emin ol. Aksi taktide başına güneş geçebilir ve bu da kampının o gününü kötü geçirebilir. Güneş koruyucusu, şapka ve gözlük gibi önlemler seni zararlı ışınlardan koruyacaktır.

Sosyal Medya Detoksu

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Bunun için daha iyi bir zaman olabilir mi? Şehirden, üzücü ve sıkıcı haberlerden, insanlardan kaçmak için kendini doğaya attın ve karşındaki harika manzara yerine hala telefonuna mı bakıyorsun? Sosyal medyadan biraz uzaklaş ve şarjın da önemli durumlar için kalsın. Bu arada yeri gelmişken telefonları şarj eden güneş enerjili mini eşyalar var. Bir tane onlardan edinebilirsin. Acil bir durumun ne zaman insanın başına geleceği belli olmaz.

Aktiviteleri ve Günleri Önceden Planla

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Çadırı kurdun, ateşi yaktın. Peki sonra neler yapmayı planlıyorsun? Önceden ufak tefek planlar yapmak kamp deneyimini daha da eğlenceli bir hale getirebilir. Çeşitli oyunlar oynayabilir, ateş başı müzik keyfi yapabilirsin.

Kamp Ateşine Aman Dikkat

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Kamp ateşi güvenliği çok önemli. Ateş yakarken çok dikkatli olmalısın. Ayrıca her kamp bölgesinde ateş yakılmayabilir. Bazı yerler daha yüksek yangın tehlikesine sahip olabilirler. Böyle bir durumda riske girmeyin.

Önce Güvenlik

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Yanına ilk yardım seti almayı unutma. Doğanın içine gidiyorsun herhangi bir böcek seni ısırabilir veya sokabilir. Veyahut daha yeni aldığın havalı bıçağın elini kesebilir. Böyle durumlar için ufak boy kamp ilk yardım seti işini görür.

Çadır Kurarken Bunlara Dikkat Et

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2
  • Çadırını bulabildiğin en gölge yere kurmayı da unutma. Güneş döndüğünde çadırın içinde durmak gerçekten imkansız olacak. Ne kadar iyi bir gölge yer bulursun o kadar daha iyi uyku çekersin.
  • Yemek pişirdiğin alan ile çadırını kurduğun alan arasında biraz mesafe olsun. Kamp ateşinin dumanı çadırının içine girebilir veya közü çadırını yakabilir.
  • Yer buldun. Ne yapacaksın? Hemen çadırı açıp mı kuracaksın? Hayır, önce o alanı taşta ve engebeden temizle. Bunları yapmak daha rahat uyku çekmeni sağlayacak. Ayrıca en altında bir muşamba da yerleştirebilirsin. Soğuğu bir kat daha kesebilir.
  • Farz edelim düzgün yer bulamadın ve çadırını biraz eğimli yere koymak zorunda kaldın. Uyku tulumunun başını yokuş yukarı bakacak şekilde hizala. Yoksa ertesi gün bir baş ağrısı ile uyanabilirsin.

Kafa Lambası Edin

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Telefonun ışığını kenara bırak ve bir kafa lambası ile el feneri edin. Bir tanesi çadırın tepesinde asılı olsun. Diğerini de dışarıdaki işlerin için kullanabilirsin.

Tuvaleti Nereye Yapacağız?

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2İlk numara ile birçok yerde baş edebiliyoruz ama iki numara bizi strese sokabilir. Kamp alanları zaten ortak kullanımlı bir tuvalete sahiptir. Peki ya ormandaysak ne yapacağız? Tenha bir yer bulun, bir kuyu kazın ve işinizi gördükten sonra üzerini örtün. Tuvalet kağıdını da bir torbada biriktirip dönüşte çöp konteynırına atabilirsiniz. Çömelmeden önce zehirli sarmaşıklara veya böceklere dikkat etmeyi de unutma.

Beklenmedik Hava Durumuna Karşı Hazırlıklı Ol

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Bir anda yağmur bastırabilir veya soğuk olabilir. Yanına kıyafet alırken her türlü hava koşulu ile başa çıkabileceğin gibi seçimler yap. Çadırın su geçiriyorsa yanında muşamba bulundurman seni koruyacaktır. Her şeyin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini düşünüyorsan geriye sadece yağışın tadını çıkarmak kalıyor.

Bulaşık Sorunsalı

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Bulaşıkları nasıl yıkacağız? Eğer bir su alanına yakınsan bulaşıklarını burada sudan geçirebilirsin, lakin bir deterjan ile bu suya zarar verme. Eğer temizlik konusunda titizsen kamp ateşi kömürünü kap kaçakları temizlemek için kullanabilirsin. Kömüre sigara izmariti gibi hiçbir şey atmamaya özen göster. Eğer bir su alanı yoksa, bir köşeyi, taşıdığın su ile temizleyeceğin bulaşık alanı yapabilirsin.

Eyvah Regl!

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Hiç de değil. Regl dönemin denk geliyor diye kampını erteleme. Eğer bir kamp alanındaysan zaten evde olmaktan çok bir farkı olmayacak. Ortak kullanımlı tuvaletleri kullanabilirsin. Sorunsuz bir regl deneyimi için kesinlikle regl kaplarını tavsiye ediyorum. Bu sayede atık ped ve tampon da ortaya çıkarmazsın.

Sinekliği Açık Unutmayın

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Çadırına girip ışığını yaktıktan sonra beklemediğin bir misafirle karşılaşmak istemezsin. Bu yüzden sinekliğini açık unutmamaya özen göster. Ayrıca sadece seni ısırabilecek böceklerden değil uykunu kaçırabilecek sineklerden de koruyacak.

Kamp Yastığı

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Kamp yastıkları gerçekten rahatsızlık verici olabiliyor. Kıyafetlerin üstüne yatmak da bir yere kadar çözüm. Kendine, ufak ama rahat bir yastık çöz. Böyle ufak detaylarla çadır konforunuzu artırabilirsin. Pişman olmayacaksın.

Çevrimdışı Harita İndir

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Kamp alanını içeren haritanın çevrimdışı versiyonunu da indir akıllı telefonuna. İnterneti kullanamadığın noktalarda da bir haritaya ihtiyacın olabilir. Bunun için çeşitli birçok harika uygulaması mevcut.

Hayat Kurtaran Pipetler

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Suyunuz bitti ve su kaynağı da bulamıyorsunuz. Hava da çok sıcak. Tüm macera bir işkenceye dönmeye mi başladı? Eğer bir tane hayat kurtaran pipetin (lifestraw) olsaydı bu etabı da tamamlayabilirdin. Hayat kurtaran pipet bulduğun suyu filtreleyerek içebilmeni sağlıyor. Outdoor malzemeleri satan dükkânlarda veya çevrimiçi mağazalarda bulabilirsin.

Diğer Kampçılar Karşı Saygılı Ol

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Çadırların sesi çok kolay geçirdiğini unutma. Bu yüzden yakındaki çadırları konuşma sesi veya müziğinle rahatsız etme. Herkes senin gibi sabahlamayabilir. Onlara saygı duy ve rahatsız etme.

Ve En Önemlisi: Arkanda Atık Bırakma

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Tavsiyeleri - 2Lütfen kamp yaptığın alanı tertemiz bırak. Kendi atığını, pisliğini arkanda bırakma. Hatta elinden geldiğince atık çıkarmamaya çalış. Sıfır atık deneyimi için kamptan daha güzel bir yer neresi olabilir ki? Çıkan atıkları bir poşette biriktir ve en yakın atık konteynırlara kadar yanında taşı.

Tüm bunları okuduktan sonra kendini güvende ve ilk kamp deneyimine çıkmaya hazır hissediyor musun? Süper! O zaman hazırlanmaya başla. Şunu da aklından çıkarma, kamp yaptıkça bazı şeyler daha kolay olacak. Bir gecede kimse kamp uzmanı olmaz.

İlginizi çekebilecek diğer kamp içeriklerimiz;

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Bu değerli ve yerinde bilgiler için teşekkürler, gerçekten hiçbir detayı atlamamışsınız. Tebrikler

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)