Sürdürülebilir Turizm İçin Doğa Dostu Bir Gezgin Olmanın 8 Yolu, Türkiye

Sürdürülebilir Turizm İçin Doğa Dostu Bir Gezgin Olmanın 8 Yolu

9 Yorum

Faydalı Bilgiler Zeynep Yeğiner

Sürdürülebilir Turizm İçin Doğa Dostu Bir Gezgin Olmanın 8 Yolu
Son zamanlarda "Arkanızda bıraktığınız tek şey ayak iziniz olsun" sözünü bir plajda ya da ormanda görmüş olmanız oldukça olası. Öyle ki sadece günlük hayatta değil; seyahat ederken bile çevreyi, kültürel mirası, tarihi ve gelenekleri de koruyanların sayısı gittikçe artıyor. Seyahat ettiğiniz bunca güzel yerleri gelecek nesillere de bırakabilmek ve daha duyarlı bir gezgin olabilmek için yapabileceğimiz basit adımlara bir göz atın deriz.

1 – Konaklamanızda Duyarlı Olun

cevreye duyarlı otellerTatilinizi planlarken doğaya önem veren, enerji tasarrufu yapan ve geri dönüşüme dikkat eden oteller, pansiyonlar ya da kiralık evleri tercih edebilirsiniz. Ülkemizde de sayıları hızla artan ekolojik işletmeler ile yerel kültürü daha iyi tanıyabilir, doğa dostu bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa en azından odadan çıkarken tüm ışıkları kapatabilir, su kullanımını minimum düzeyde tutabilirsiniz. Havlu veya bornozları düzgün bir şekilde kullanarak gereksiz yere yıkanmasını önleyebilirsiniz. Otellerde en çok israf yapılan yer olan açık büfelerde ise sadece yiyeceğiniz kadar yemek alabilirsiniz.

2 – Karbon Ayak İzini Azaltın

karbon ayak izini azaltmakUçakların bir yerden bir yere gitmenin en kolay yolu olduğunu kabul etsek de doğaya en çok zarar veren seçenek olduğunu da bilmek gerekiyor. Kullandıkları yakıt nedeniyle uçaklar atmosfere oldukça zarar vererek küresel ısınma ve iklim değişikliğine sebep oluyor. Bunun önüne geçebilmek için seyahatlerinizde mümkünse tren veya toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Evet, karbon salınımını tamamen ortadan kaldıramasak da bu gibi tercihlerle kesinlikle azaltabiliriz.

3 – Daha Az Plastik Kullanın

plastik kullanımını azaltmakDoğada 400 ila 1000 yıl kalan ve tüm ekolojik dengeyi bozan plastik kullanımını günlük hayatımızda azaltmak için pek çok teşvik görüyoruz. Konfor alanınızdan çıktığınız seyahat dönemlerinizde de bu duyarlılığı devam ettirebilmek için tek kullanımlık plastikleri azaltabilirsiniz. Her seferinde plastik şişede su almak yerine yanınızda kendi su mataranızı taşıyabilirsiniz. Plastik pipet yerine çelik veya bambu pipetleri tercih edebilirsiniz. Otellerdeki minik şampuan ve duş jelleri yerine kendinize ait seyahat boy şişelerde şampuan gibi temizlik malzemelerinizi yanınıza alabilirsiniz.

4 – Toplu Taşıma ya da Bisiklet Kullanın

tatilde bisiklete binmekDoğanın bir numaralı düşmanı karbon ayak izini bireysel düzeyde azaltmak için havaya karbondioksit salınımı yapan özel aracınız ya da taksi yerine toplu taşımayı ya da bisikleti tercih edebilirsiniz. Eğer imkânınız varsa bize göre bir şehri deneyimleyebilmenin en iyi yolu yürümek! Sadece doğayı korumakla kalmayıp aynı zamanda gittiğiniz yeri yürüyerek çok daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Belli mi olur, belki bir köşe başında karşınıza tahmin bile edemeyeceğiniz bir hikâye çıkar.

5 – Yerel Esnafı Destekleyin

yerel esnaftan alışverişSürdürülebilir bir seyahat yaparken sadece çevreye duyarlı değil aynı zamanda yerel halka da destek olabilirsiniz. Özellikle gelirlerinin büyük bir kısmı turizmden gelen yerlerdeki halkı desteklemek bölgenin ekonomisini güçlendireceği gibi kültürel mirasın sürdürülmesinde de etkili oluyor. Seyahat ederken de yerel marketlerden alışveriş yapabilir, sokak lezzetlerini deneyebilir ya da çevreye duyarlı restoranlara gidebilirsiniz. Eğer tatil sırasında yemeğinizi kendiniz yapacaksanız bölgedeki manav ve bakkallardan alışveriş yapabilirsiniz.

6 – Bavulunuzu Hafifletin

az eşya ile tatilEğer çok sık seyahat eden biri değilseniz bavul hazırlarken çoğunlukla ihtiyacınız olmayan eşyaları da almaya meyilli olursunuz. Fazladan bir iki pantolon, bir çift daha ayakkabı, belki giyerim diye koyduğunuz elbise bavulunuzu eziyet derecesine gelecek kadar ağırlaştırabiliyor. Ayrıca kullandığınız taşıtın da yükü fazla olduğunda daha fazla yakıt tükettiğini de hatırlatmak isteriz. En iyisi, iyi bir plan yaparak sadece kullanacağınız kadar eşya almanız. Mümkünse kolay taşınan ve elde yıkanabilen parçalar alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

7 – Tur Seçerken Bilinçli Tercihler Yapın

yerel turlara katılmakYerel tur şirketlerinden tur satın alarak hem yerel halkın ekonomisine katkıda bulunursunuz hem de kültürü çok daha yakından tanıma şansı elde edersiniz. Hayvanları doğal yaşam alanlarından ayırıp türlü işkence yöntemleriyle gösterilere dahil eden işletmelere kesinlikle gitmemenizi öneriyoruz. Unutmayın ki bu dünyada yalnız değiliz ve bu doğayı korumak hepimizin görevi.

8 – Bir Çöp de Siz Alın

sahilden çöp toplamakMaalesef herkes sizin kadar çevreye karşı duyarlı olmayabilir. Gittiğimiz yerlerde gördüğümüz bir çöpü dahi alsak çevrenin biraz daha temiz olması için küçük bir adım olacaktır. Bunu yaparken çevremizdeki kişileri bilinçlendirmek dünyada biraz daha az çöp olacağı anlamına gelir.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Yerel esnafı desteklemek çok güzel bir düşünce; fakat onlar da maalesef soyguncu olmuşlar. Fiyatlar olması gerekenin üstünde. Bazen de kendi ürünleri olmayan, hijyene uymayan, ticari yönü daha ağır olan bir durumda. Her yerde turisti soyma içgüdüsü… Yaşadığımız kentlerin pazarlarında bile durum bu. Kendi şehrimde 1 TL'ye içtiğim limonatayı, kasabada 8 TL ödedim. Olay budur.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Güzel günleri görmeye...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Seçenekleriniz doğru...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Merhaba,
2.00 TL veya 3.00 TL'ye içtiğim kahveyi yine kendi şehrimde adı kafe ile değişmiş ortama girdiğimde 11.00 TL-18.00 TL olarak para ödemek zorunda kaldım. Nasıl kime gideyim, termosa koyduğum kahvem bana yetiyor, el işi ürün almak umudum ise temelli yitiyor. Otel ve pansiyon hiç düşünülesi değil. Çadır yerine ödenecek ek vergi asla yola çıkma diyor mu, diyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Merhaba dünya genelinde, kapitalist ekonomi systeminden kaynaklanan bir kural var: örn.:Venedig - Marco Meydanında yıllar önce bir fincan kahve içmistim ve 6 EUR ödedim, yine paris'de kalabalık bir merkezde içtigim kahve için 10 EUR ödedim (yalnız burada acıkcası yanimda bir Fransız arkadas oldugu halde kazıklandık). Yine Danimarkada bir fir Fincan kahve icin 5 EUR ödedim. Dolayısı ile, kahveyi nerede içtigin önemli. Böyle merkezi yerlerde dükkan kiraları oranında fiyat/bedel politikasini belirliyorlar. Dolayısı ile, nerede, neyi alacagınıza dikkat etmek gerekiyor..

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Nerede bu yer? Varsa liste verin gidelim. Fiyatı nedir? O zaman bu tavsiye işe yarar

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Verdiğiniz bilgiler çok faydalı ve güzel,Avrupa ülkelerinde kahve türü içecekler pahalı hatta sıradan gıda ürünleri,yiyecekler de pahalı,işin kötü tarafı bizdeki yabancı markalı kafelerde içecekler daha pahalı ve vatandaşlarımızda buna çok meraklı tüketmekte.İşin özü yerli malı kampanyası şart

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Turizmi ve ya tatilini ülkende yapacaksın, Türkiye'mizde seçenekleler çok!!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Geçtiğimiz yıllarda birçok Avrupa ülkesini Asya ülkesini ve Kadadayı gezdim. Şu salgın bir bitsin hep Türkiye'yi gezeceğim gezdiğim yerleri tekrar gezeceğim gezdiğim ülkeler içinde Türkiye'den güzeli yok diyebilirim Çünkü o kadar çok çeşitlilik var ki yağmur ormanları burada Tarihin en eski kalıntıları burada doğal güzellikler körfezler çeşitlilik burada

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)