Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 12 Yakın Ülke, Türkiye

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 12 Yakın Ülke

10 Yorum

Faydalı Bilgiler Zeynep Hüvel Keleş

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 12 Yakın Ülke
Yurt dışı tatili her seyahatseverin tatil hayallerinin bir parçası. Tatil planı yapmak ne kadar keyifliyse, yurt dışına çıkmak istediğimizde vize işleriyle uğraşmak, onlarca evrak hazırlamak, konsolosluklarda bitmeyen sıralar beklemek ve elbette yüzlerce liralık vize masrafı ödemek bir o kadar can sıkıcı ve yorucu. Bu nedenle son yıllarda vizesiz seyahat edilen ülkelere talep arttı, uçakla birkaç saatte ulaşabildiğimiz şehirler gözümüze daha cazip gözükmeye başladı.
Dünya genelinde 60'dan fazla ülkeye Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor; ancak sizin aradığınız daha yakın yerlerse, birkaç günlüğüne gezip dolaşıp, hem ekonomik hem de keyifli bir tatil yapmaksa işte size vizesiz gidebileceğiniz 12 yakın ülke.

1) Bosna Hersek

Bosna HersekSavaşın yaralarını sarmaya çalışan, sıcakkanlı insanları ile Türk misafirlerini sevgiyle kucaklayan, Balkanlar'ın en güzel ülkelerinden biri Bosna Hersek. Ülkenin her köşesi görülmeye değer; ama özellikle Saraybosna mutlaka gezilmeli. Tipik bir Osmanlı şehri olan Saraybosna'da Baş Çarşı'yı, savaş sırasında binlerce Bosnalı'nın hayatını kurtaran tüneli görebileceğiniz Savaş Tüneli Müzesi'ni gezin, Cevapcici köftesini ve Boşnak böreğini tadın. Dünyaca ünlü Osmanlı yapısı olan Mostar Köprüsü'nü ve Mostar şehrini de gezi rotanıza ekleyin.
Uçuşlar: Saraybosna - Pegasus, THY

2) Karadağ

KaradağYeşil ile mavinin iç içe geçtiği eşsiz coğrafyası, dünyaca ünlü şarapları, lezzetli pizzaları ve sıcakkanlı insanları ile Karadağ, Balkanlar'ı gezen seyahat severlerin favori duraklarından biri. Başkent Podgorica ülkenin tek düzlük alanında kurulu bir sanayi şehri, havalimanı da burada bulunuyor. Karadağ'ın ruhunu soluyabileceğiniz asıl yer ise Kotor. Adriyatik'in kıyısında, sırtını dağlara dayamış olan tarihi kent Kotor, Unesco Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor. Kaleiçi, surları, muhteşem manzarası, sevimli mekanları ile Kotor'a hayran olmamak mümkün değil. Kotor'un yanı sıra Budva da görülesi sahil kasabalarından biri, özellikle de yaz aylarında Karadağ'da bulunuyorsanız.
Uçuşlar: Podgorica - THY

3) Sırbistan

SırbistanSon yıllarda Türkler'in en sık tercih ettiği yurt dışı tatil rotalarından Sırbistan, Avrupa kültürüne en yakın olan, en gelişmiş Balkan ülkelerinden. Sırbistan'da en çok ziyaret edilen yer ise başkent Belgrad. Farklı dönemlerden kalma tarihi yapıları, yardımsever ve sıcakkanlı insanları, keyifli mekanları ve hem lezzetli hem de ucuz yeme içme alternatifleri ile Belgrad birkaç günlük kısa tatiller için oldukça ideal bir destinasyon. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kale Meydan, Meclis Binası, Hotel Moskva ve Knez Mihailova Caddesi başı çekiyor. Belgrad ile ilgili detaylı bilgi ve seyahat tüyoları için Belgrad Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 6 Şey yazımıza göz atabilirsiniz.
Uçuşlar: Belgrad - Pegasus, THY

4) Kosova

KosovaSırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk'un çevrelediği, denize kıyısı olmayan; ancak deniz kadar uçsuz bucaksız dağlar ve ormanlarla kaplı küçük bir ülke Kosova. Yaz aylarında yayla turizminin, kış aylarında ise kayak turizminin canlandığı Kosova'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Priştine. Eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölüme ayrılan Priştine'nin eski kısmında Osmanlı'dan kalma pek çok esere rastlamak mümkün. Şehirde Etnografya Müzesi, Kosova Müzesi ve Newborn Heykeli'ni görebilir, Nene Tereze Caddesi'nde gezebilir, yerel bira Peja'yı tadabilirsiniz.
Uçuşlar: Priştine - Pegasus, THY

5) Makedonya

MakedonyaTarihsel ve kültürel bağımızın yüzyıllardır sımsıkı olduğu Makedonya, Balkan ve Anadolu kültürünün iç içe geçtiği topraklar. Bu ülkeye gittiğinizde kendinizi yabancı bir yerde hissetmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Başkent Üsküp ve Manastır mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Burada Aerodom Bit Pazarı, Tvridna Kalesi ve Carsija'yı gezebilir, Tavçe Gravçe yiyebilir ve yerel bira Skopsko'yu tadabilirsiniz. Makedonya'da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer de Ohrid şehri. Ohrid Gölü kıyında kurulu olan bu küçük şehir cennetten bir köşe. Eşsiz doğa manzaralarına şahit olacağınız, her köşesi tarih kokan Ohrid, Makedonya'nın en sevilen turizm merkezlerinden biri.
Uçuşlar: Üsküp - Pegasus, THY

6) Arnavutluk

ArnavutlukArnavutluk, Adriyatik kıyısında yer alan bir Balkan ülkesi. Tipik Balkan coğrafyasına sahip olan ülkenin doğal güzellikleri, Roma, Yunan ve Osmanlı medeniyetlerinden oluşan tarih mozaiği ile iç içe geçmiş. Şayet Arnavutluk'un coğrafyasını keşfetmek istiyorsanız Yunanistan'a yakın sahilleri gezmelisiniz. Ülkenin bu bölümü sahiden de görülmeye değer doğa güzellikleri sunuyor. Baharda limon, elma ve ıhlamur çiçeği kokularının birbirine karıştığı başkent Tiran'ı gezmek için bir gün yeterli. Özellikle Skendenberg Meydanı ve dünyaca ünlü 7200 ciltlik Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi'ni gezmeli, Sky Tower'ın en üst katındaki dönen barda içkinizi içerken şehri izlemelisiniz.
Uçuşlar: Tiran - Pegasus, THY

7) Gürcistan

GürcistanÜlkemizin doğusunda, kapı komşumuz olan Gürcistan, vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında en popüler duraklardan. Karadeniz'in uzantısı olan kıyıları ve ülkenin neredeyse tamamı görkemli ormanlarla çevrili. Doğası, iklimi, misafirperver insanları ile görülmeye değer bir yer. Başkent Tiflis ve turizm merkezlerinden olan Batum en çok ziyaret edilen kentler. Özellikle Batum son yıllarda Karadeniz turlarının vazgeçilmez ayaklarından biri oldu. Batum'da Alfabe Kulesi, Era Meydanı ve Piazza Meydanı, Tiflis'te ise Chitaia Etnografya Müzesi görülmesi gereken yerlerden. Şayet Batum'a gidecekseniz direkt Batum'a uçmak yerine Artvin'e gidip oradan minibüslerle de Batum'a geçebilirsiniz.
Uçuşlar: Batum - Pegasus, THY / Tiflis - Pegasus, THY

8) Rusya

RusyaRusya denince akla ilk gelen şeylerden biri buz gibi soğuklar. Ancak vizesiz seyahat edebileceğiniz Rusya dondurucu soğuklardan çok daha fazla güzellik sunuyor. Sovyetler Birliği ruhunun hala ayakta olduğu Rusya oldukça büyük bir ülke. Moskova ve St. Petersburg ise turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirler arasında. Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı ve bir yer altı müzesi sayılabilecek metrosu ile ünlü Moskova, beyaz geceleri ile romanlara konu olan, dünyanın en romantik şehirlerinden St. Petersburg Rusya'yı yakından tanımak isteyenler için görülmesi gereken şehirler. Ancak uyarmakta fayda var; Rusya, vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında özellikle yeme içmede en pahalı olanı.
Uçuşlar: Moskova - Pegasus, THY / St. Petersburg - THY

9) Ukrayna

UkraynaRusya'nın arka bahçesi olarak da bilinen Ukrayna, farklı bir kültürle tanışmak isteyenler için ideal tatil rotalarından biri. Dnieper Nehri kıyısındaki başkent Kiev en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Özellikle görkemli opera ve tiyatro binaları, devasa parkları, şarapları ve votkaları ile ünlü Kiev'de keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şayet eğlencesi bol bir gece hayatı arıyorsanız Donetsk'te bir veya iki gün geçirebilir, Nisan ayında kutlanan paskalya bayramı ve çikolata fabrikası ile ünlü Lviv'e gidebilir, beyaz kumsalları ile bilinen liman kenti Odessa'yı da gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.
Uçuşlar: Kiev - THY / Donetsk - Pegasus, THY / Lviv - Pegasus, THY / Odessa - Pegasus, THY, Onur Air

10) Lübnan

LübnanAkdeniz'in kıyısında, hüzün ile neşenin, dün ile bugünün bir arada olduğu, Ortadoğu'nun ve Arap kültürünün kendine özgü dokusunu hissedebileceğiniz bir ülke Lübnan. Başkent Beyrut ise Lübnan denince akla ilk gelen yer. Sadece eşsiz lezzetteki yerel yemekler için günümüzde Beyrut'a gastronomi turları düzenleniyor. Fakat yalnızca damakları şenlendirmek için değil; bu köklü tarihe ve kültüre sahip ülkeyi daha yakından tanımak, sıcakkanlı insanları ile tanışmak, dünyaca ünlü eğlence hayatını deneyimlemek için de Lübnan'ı ziyaret edebilirsiniz.
Uçuşlar: Beyrut - Pegasus, THY

11) Fas

FasAvrupa'ya en yakın konumda olan Kuzey Afrika ülkesi Fas, otantik bir tatil yapmak isteyenler için en cazip rotalardan biri. Dünyanın en büyük ikinci camisi olan 2. Hasan Camii'ne ev sahipliği yapan Fas'ta özellikle muhteşem bir mutfak, turkuaz bir deniz ve bembeyaz kumsallı okyanus sahilleri sizi bekliyor. Kraliyet şehirleri olarak da bilinen Kazablanka, Marakeş, Rabat ve Fes ülkenin en çok turist alan kentleri. Arap, Fransız ve Berberi kültürünün harmanlandığı, sıcakkanlı insanların ülkesi Fas özellikle balayı tatilleri için sıklıkla tercih ediliyor.
Uçuşlar: Kazablanka - THY

12) Tunus

TunusModern ve gelenekselin sıra dışı bir şekilde iç içe geçtiği bir başka Kuzey Afrika ülkesi Tunus. Ülkenin turistik gezilerde en çok tercih edilen bölgesi yine kendisiyle aynı adı taşıyan başkent Tunus, başka bir deyişle Tunis. Tarihi Carthage (Kartaca) şehri, mavinin hüküm sürdüğü sahil kasabası Sidi Bou Said, dünyanın en büyük mozaik müzesi Bardo Müzesi geziniz sırasında mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında bulunuyor. Eğer yeterli vaktiniz varsa Kuzey Afrika'nın İslami başkenti olarak bilinen Kairouan'u ve dünyaca ünlü tarihi colesiumu görmek için El Jem'i de gezi rotanıza dahil edebilirsiniz.
Uçuşlar: Tunus - THY
10 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
10
/

-

Zeynep Hanım, Konyaya da uğramışsınız. Umarım bir dahaki ziyaretinizde Konya Derviş Hotel'de de bir bardak çay içmek için zamanınız olur. Başarılarınızın devamını ve seyahatlerinizin iyi geçmesi dileği ile. Selamlar ve iyi yıllar diliyorum. Dünya dervişi Mehmet Uçar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Yeşil pasaportun avantajları var mı bu ülkelerde? Kalma süreci sınırlı mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Selamlar...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Zeynep Hanım sizlerin çok iyi bir takipçiniziz. Bizler de Van'da ünümüz ülke dışını aşmış sütçü Kenan. Van kahvaltısı olarak sizleri güzel Van'ımıza ve meşhur kahvaltı salonumuza her zaman bekleriz. Ben sizlerin önerisi ile 9 ülkeye gittim, buradan sizlere teşekkür eder selamlarımı iletirim. Sütçü Kenan...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Kenan Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Kahvaltı mekanınızı siteye ekledik. Buraya tıklayarak mekan sayfanıza ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Serdar Bey, bu ülkelere vizesiz seyahat edilebildiği için yeşil pasaportun bu konuda bir avantajı yok. Fakat vizesiz seyahat ve dolaşım süresi her ülke için farklı. Bu nedenle konuyla ilgili detaylı bilgi için ülkelerin konsolosluk sayfalarını ziyaret etmenizi öneriririm.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ya da bir yerlerde kalmadan, kendinizi odalara kapatmadan bir tatil yapabilirsiniz. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Benim umuma mahsus pasaportum var, 6 aylık Makedonya'ya gitmek istiyorum. Seyahat için pasaport ve uçak bileti yetiyor mu, vizesiz ülke olduğu için bilgi verir misiniz bu konuyla ilgili?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ukrayna'nın Odessa şehrine gidin derim. Çok güzel bir şehir, yaz mevsiminde pickdestination.com sitesi aracılığıyla gitmenizi tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Pahalı, Odessa'da günlük ev 60 dolar olmaz. Otel daha ucuz. Aylık ev kirası 120-150 dolar zaten orada.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Odessa gerçekten harika bir yer, gelirseniz ben buradayım. WhatsApp'tan iletişim kurabilirsiniz +905359273166. Her türlü yardımcı oluruz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)