Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her Şey, Türkiye

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

10 Yorum

Faydalı Bilgiler Seyhan Ahen

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her Şey
2022 yılı için 'Pasaport nedir, ve nasıl çıkartılır?' sorusunun detaylı olarak cevabını hazırladığımız bu yazımızda pasaport için gerekli evraklar listesini ve 2022 pasaport fiyatlarını bulabilirsiniz. Tüm bilgiler 2022 yılı için günceldir.

Pasaport, bir hükümet tarafından vatandaşlarına verilen ve vatandaşının kimliğini içeren resmi bir seyahat belgesidir. Pasaport sahibinin yabancı ülkelere seyahat etmesini ve yurtdışındayken konsolosluk yardımına erişmesini sağlar. Yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan bu belge, sahibinin kişisel kimliğini ve uyruğunu onaylar.

Ülkeler arası anlaşmalar ile son yıllarda neredeyse tüm dünya ülkelerinde kullanılan biyometrik kimliklerle de seyahat mümkündür. Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kalktığı ülkeler olsa da pasaport uygulaması devam etmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Gürcistan Moldova ve Ukrayna gibi komşu ülkelere karşılıklı diplomatik anlaşmalar sonucu Türkiye Cumhuriyeti biyometrik kimlik belgesi ile giriş çıkış yapılabilmektedir. Yakın bir zamanda Sırbistan'da T.C. biyometrik kimliği ile seyahat edilen ülkeler arasına girecektir. Ama diğer dünya ülkelerine giriş çıkış yaparken pasaport zorunluluğu bulunmaktadır.

ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin makinede okunabilir pasaport vermeye başlamış olmaları ile birlikte bizde de bu uygulama hayata geçirildi. Bu pasaportlar 'çipli pasaport', 'biyometrik pasaport' ya da 'elektronik pasaport' olarak da bilinen e-pasaportlardır. Yeni sistem e-pasaportlar hem ileri düzeyde güvenlikli hem de sınır kapılarında geçiş işlemlerinin daha hızlı yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Pasaport Türleri

E-pasaportlar müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmamış kişilere en fazla 5 yıl; 18 yaşından büyükler için en fazla 10 yıl geçerli olmak üzere düzenlenmektedir. Şu an ülkemizde tüm dünya genelinde geçerliliği olan ve kabul gören 4 adet e-pasaport türü vardır.

1 Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport: Umuma mahsus pasaport olarak adlandırdığımız pasaport eskinin lacivert pasaportudur. Dış kapak rengi bordo olduğundan bu ismi almıştır. Yurt dışına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları yatkili makamlardan talep edebilir.

2- Yeşil (Hususi Damgalı) Pasaport: Dış kapak rengi yeşildir. Kısaca yurt dışına seyahat etmek isteyen devlet memurlarına verilir. Umuma mahsus pasaporttan daha geniş bir dolaşım özgürlüğü sağlar.

3- Gri (Hizmet) Pasaport: Anlayacağınız üzere dış kapak renginden dolayı bu ismi almıştır. Görev için yurtdışına gitmesi gereken devlet memurlarına görev süresince verilir. Yine umuma mahsus pasaporttan daha geniş bir dolaşım imkanı sağlar.

4- Siyah (Diplomatik) Pasaport: diplomatik pasaport, eskiden kırmızı pasaport olarak bilinen pasaport türüdür. Adında da anlaşılacağı üzere milletvekili bakan gibi üst düzey devlet görevlilerine görev sürelerince verilir. Bu pasaportu taşıyan vatandaşlarımız diplomatik anlaşmalar gereği pek çok ülkeye vizesiz giriş yapabilir.Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo yani umuma mahsus e-pasaport çıkartmak için izleyeceğiniz adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 - Pasaport İçin Randevu Alma

pasaport çıkartmak için gereken evraklarTürkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde pasaportlar bulunduğunuz il ve ilçelerin eski adıyla ''Nüfus Müdürlüğü'' yeni adıyla 'Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü' tarafından verilmektedir. Aynı şekilde temdit yani pasaportun süresini uzatmak için de il, ilçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru için https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa internet adresine gereken bilgileri girdikten sonra adımları takip ederek randevu işleminizi tamamlayabilirsiniz.

2 - Pasaport İçin Cüzdan Bedeli (Defter Bedeli) Yatırma

pasaport çıkartmak için gereken evraklarPasaport cüzdan bedeli vergi dairesi müdürlüklerine, PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden yatırılabilir. Düzenlenen elektronik dekontta pasaport müracaatını yapan kişinin tam adı soyadı ve TC kimlik numarası olmalıdır. Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Defter yani cüzdanların güncel bedellerini ve hangi bankalara bu bedelleri yatırabileceğinizi; https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/odeme internet adresinden öğrenebilirsiniz. Not: Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır.

3 - Pasaport İçin Harç Bedeli Yatırma - Pasaport Harçları

pasaport çıkartmak için gereken evraklarPasaport harç bedelinin vergi dairesi müdürlüklerine, PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. Tıpkı defter yani cüzdan bedelindeki dekont gibi pasaport harç bedelinin dekontunda da pasaportu çıkartacak kişinin adı ve TC kimlik numarası olmalıdır. Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.

Umuma mahsus yani bordo pasaportlar; en az 6 ay olmak üzere, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık, 4 yıllık, ve 10 yıllık olarak çıkartılmaktadır ve harç bedelleri bu sürelere göre farklılaşmaktadır. Güncel harç bedellerini ve hangi bankalara bu bedelleri yatırabileceğinizi yine; https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/odeme bu adresten öğrenebilirsiniz. Not: Alınacak dekontlarda veya Elektronik dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önemli bir noktadır.

4 - Pasaport İçin Biyometrik Resim

pasaport çıkartmak için gereken evraklar"Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Makinede Okunabilir Seyahat Belgeleri Standartları (MRTD)" ve eklerine uygun olarak son altı ay içerisinde yüz tamamen görünür şekilde ön cepheden çekilmiş, arka fonu beyaz, 50mm x 60mm ebatlarında, gözler, alın, yüz, çenenin açık olduğu ve renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmayan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflar kabul edilmektedir. Fotokopi, bilgisayarda çoğaltılan veya biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Pasaport için 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyaç vardır. Buna yeni doğmuş sıfır '0' yaş çocuklar da dahildir.

5 - Nüfus Cüzdanının Aslı

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her ŞeyNüfus müdürlüğünde evraklar teslim edilirken Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanının aslı mutlaka yanınızda olması gerekmektedir ve yetkililere ibraz edilmelidir.

6 - Pasaport İçin Parmak İzi Alınması

pasaport çıkartmak için gereken belgelerNüfus müdürlüğüne tamamladığınız evrakları teslim ettikten sonra yetkililer tarafından biyometrik veriniz ve imzanız alınır. Biyometrik veri parmak izinizin dijital ortamda taranmasıdır. Herhangi bir sebeple dijital veriniz emniyet tarafından alınmış ise, sistemde çıkacaktır. Ayrıca; 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5'inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocukların da parmak izi mutlaka alınmaktadır. 12 yaşını tamamlayan çocukların dijital verisine ek olarak imzası da alınır.

7 - Varsa Daha Önce Alınmış Pasaportların Aslı

pasaport çıkartmak için gereken belgelerEğer ki daha önceden alınmış ve süresi dolmuş pasaportlarınız var ise onların da aslını evraklar ile birlikte yetkililere ibraz edebilirsiniz.

8 - Pasaport Müracaatının Şahsen Yapılması

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her Şey5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir. Önemli Bilgi: Yeni doğmuş yani sıfır '0' yaş da dahil olmak üzere tüm pasaport başvurularında, pasaport sahibi şahsen bulunmalıdır.

9 - Pasaportun Teslim Alınması

pasaport çıkartmak için gereken belgelerMüracaatınızı yaparken yetkili kişiler sizlerden kullanmış olduğunuz cep telefonunun numarasını ve bulunduğunuz adresi almaktadır. Adınıza çıkarılan pasaport PTT Genel Müdürlüğü'ne teslim edilir ve teslim anından itibaren barkot numarası ile birlikte pasaportun aşamaları hakkında SMS ile sizlere bilgilendirme hizmeti yapılır.

E-pasaportunuz PTT Kargo aracılığıyla doğrudan müracaatta bildirmiş olduğunuz adrese gönderilmektedir. E-pasaport başvuru sahibine veya başvuru sırasında teslim alabilmesi için daha önceden ismini belirttiğiniz kişiye teslim edilmektedir.

Belirtilen adreste ilgili kişiye veya size 2 defa ulaşılamaması durumunda e-pasaportunuz 7 gün süre ile teslim alınmak üzere posta merkezinde bekletilmektedir. 7 gün içerisinde posta merkezinden teslim alınmayan pasaport gönderileri, sizin tarafınızdan alınana kadar muhafaza edilmek üzere müracaat ettiğiniz pasaport birimine gönderilmektedir.

Pasaportunuzu aldıktan sonra; Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Ayrıca seyahat planlarınızı yaparken seyahat sigortası hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Seyahat sağlık sigortası, tatildeyken aniden oluşabilecek hastalık durumlarında ya da istenmeyen kazalarda sağlık hizmeti almanızı sağlar. Sigortam.net'ten Seyahat sigortası teklifi alarak teminatlar ve fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

2022 Pasaport Defter ve Harç Bedelleri

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her ŞeyMaalesef hemen her sene defter ve harç bedellerine zam gelmektedir. Dolayısıyla tavsiyemiz 10 yıllık bordo pasaport için bütçe ayırmanız olacaktır.
10 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
10
/

-

Harika, çok güzel bilgiler, teşekkürler.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Bu yazıyı ve açıklamaları oldukça faydalı bulduğumu ifade etmek istiyorum, elbette geziye çıkmak güzel ama işin bazen bürokratik bazen de ülkeler temelinde değişen kısımları olunca gezgin sıkıntı yaşayabiliyor, örneğin ilaçlarını kaybediyorsa, reçetesi yoksa gibi, bunları da zaman zaman hatırlatmak çok faydalı.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Çok mükemmel, tek kelimeyle açıklayıcı ve aydınlatıcı, teşekkürler, herkesin anlayacağı bir içerik olmuş.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Çok çok teşekkürler, hiç bilgim olmadan verdiğiniz bilgilerle kolaylıkla pasaport işimi hallettim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Eski pasaport kaybolmuşsa ne yapmamız gerekiyor?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ben pasaport başvurusu yaptım; fakat aklıma bir şey takıldı. Randevu aldım randevuya gitmeden mi yatıracağız pasaport bedellerini? Bir de randevuya gitmeden yatıracak isek eğer bankada nasıl bir yol izleyeceğiz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Vatandaşlık başvurusunda bulundum ve kabul edilmiş. Bundan sonra konsolosluğa gittiğimde yanımda götürmem gereken evraklar nelerdir? İş nedeniyle izin alamıyorum sürekli o nedenle aynı gün halledebilmek istiyorum. Teşekkürler

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Merhaba arkadaşlar ilk defa pasaport çıkartacağım, randevu aldım; fakat ücretler nereye, ne zaman yatırılacağına dair bir açıklama göremedim. Randevuya gitmeden nasıl bir yol çizebilirim? Yardımlarınız Ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ücret, toplam fiyat ne kadar, bir bilginiz var mı acaba?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Merhaba ben Almanya'dan kesin dönüş yaptım. 19 yıl oldu yani eski pasaportum öldü. Şimdi Almanya'ya gidip gelmek istiyorum çünkü oğlum Almanya'da. 4 hafta sonra emekli olacağım Türkiye'den. Pasaport çıkartmak istiyorum önce hangi işlemlerle başlamam lazım? Nereye başvurmam lazım, nereye gitmem lazım? Bana tam detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca Antalya'dan yazıyorum ve 10 yıllık istiyorum ücreti ne kadardır ve Almanya'dan oğlum evrak göndermek zorunda mıdır? Çünkü oğlumun evinde birkaç ay kalacağım. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)