Vize İstemeyen Ülkeler - 2018 Güncel Vizesiz Ülkeler, Türkiye

Vize İstemeyen Ülkeler - 2018 Güncel Vizesiz Ülkeler

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor

Vize İstemeyen Ülkeler - 2018 Güncel Vizesiz Ülkeler
Yurt dışı seyahatlerinde vize işlemleriyle uğraşmanın bir külfet olduğu herkes tarafından aşikar. Ancak Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelerin yanı sıra vize istemeyen de birçok ülke mevcut. Coğrafi yakınlığından en fazla ilgiyi vizeli Avrupa ülkeleri görse de şu anda çoğu Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere 14 Avrupa ülkesine vizesiz seyahat edilebiliyor.

Dünyada birçok ülkede vize uygulaması varken 74 ülke Türk Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişilerden 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor. Bu ülkelerin dışında 21 ülke de sınır kapısından Türk vatandaşlarına kolaylıkla turistik vize veriyor. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen birbirinden ilginç kültürel özellik ve doğal güzelliklere sahip 95 vizesiz ülke.

Not: Aşağıdaki listede 2018'e ait, umuma mahsus yani bordo pasaporta vize istemeyen ülkelerin ve kapıda vize uygulaması yapan ülkelerin en güncel listesini hazırladık. Daha güncel ve resmi listeye Dışişleri Bakanlığı sitesi olan şu mfa.gov.tr adresten bilgi alabilirsiniz.

Vizesiz: Hiç bir hazırlık yapmadan valizinizle birlikte ülkeye giriş yapabilirsiniz. Kapıda Vize - Sınır Kapısı ya da Havaalanı Gümrük Geçişinde Vize: Uçaktan indikten sonra vardığınız havalimanındaki vize gişelerinden ya da sınır kapısında alınan vize. Online Vize: İnternet üzerinden işlemlerle alınan vize, online vize uygulamasını kullanan her ülke farklı farklı şeyler sizden talep edebiliyor. Bazı ülkeler internetten dolduğunuz formların çıktısını gümrük kapısında teslim alıyor, bazı ülkeler de 3 -5 gün içinde internet üzerinden yaptığınız başvurunuz sonucunda vizenizi online olarak size iletiyor.

1 - Andorra

AndorraAvrupa'nın en küçük ülkelerinden biri olan Andorra, İspanya ve Fransa arasındaki sınırda yer alıyor. Vizesiz girilebilen ülkelerden biri olan Andorra'da 90 gün boyunca hiç çıkış yapmadan kalabilirsiniz. Ancak, vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Andorra'ya gitmek isteyenlerin en büyük sorunu ise, ülkeye direk ulaşım olmaması. İspanya da Fransa'dan giriş yapılabildiği için Schengen Vizesi gerekmekte. Günü birlik gezilebilecek kadar küçük olan Andorra, özellikle kış sezonunda enfes kayak pistlerinden dolayı yoğun turist akınına uğruyor.

2 - Arnavutluk

arnavutluk90 günlük kalış imkanıyla Türkiye'den vizesiz gidilebilen Balkan ülkelerinden bir de Arnavutluk. Osmanlı'dan bu yana gelen kültürel bağlar ve muazzam doğasıyla Arnavutluk tam bir cazibe merkezi. İyon Denizi kıyısında yer alan ülke; Shengjin, Durres ve Vlore gibi deniz kıyısında yer alan şehirleri, temiz denizi ve uzun sahil şeridiyle deniz turizmi açısından uygun bir tercihtir. Velipoje'nin şifalı kumları da turistleri kendine çekmektedir. Ayrıca Llogara Ulusal Park'ı ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

3 - Belarus

MinskBelarus bilinin diğer ismiyle Beyaz Rusya, eski SSCB cumhuriyetlerinden biri. 30 gün kalabileceğiniz bu ülkenin denize kıyısı olmasa da muhteşem bir doğaya sahip. Turizm sektörü pek gelişme gösterememiş. Başkent Minsk'te büyüleyici Sovyet mimarisini sizi karşılar. Burada çeşitli müzeleri gezebilir, katedral ve kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Belarus ziyaretinizi Vitebsk'te düzenlenen Slav müzik festivaline denk getirebilirseniz farklı bir müzik zevkini tadabileceğinizi hemen ekleyelim.

4 - Bosna - Hersek

Bosnahersek180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla kalınabilmekte. Ülkemizle geçmişten gelen bağları küvetli olan bir diğer ülke de Bosna Hersek'tir. Tarihi dokusuyla dikkat çeken Bosna Hersek'te yakın zamanda yaşanan Srebnrenitsa Katliamı'nın izleri sokaklarda halen oldukça canlıdır. Doğa ve termal turizmin oldukça yağın olan ülkede Sarajevo (Saraybosna) Film festivali ve Jazz Festivali katılabileceğiniz etkinliklerden. Kış turizmi için de tercih edilmekte. Kasım ile Mart ayları arasındaki zamanda; Bjelasnica, İgman ve Jahorina dağları kayak için uygun alanlardan.

5 - Karadağ

Karadağ180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabileceğiniz Karadağ, Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden bir ülkedir. Karadağ'a gitmek için en ideal zaman aralığı ilkbahar sonundan, sonbahar başına kadar olan dönem. Osmanlıdan bu yana bağların devam ettiği ülkenin yemek kültürü Türk mutfağıyla benzerlikler göstermektedir. Ayrıca İtalyan mutfağından lezzetleri tadabileceğini Karadağ mutfağı et ağırlıklı olup şarapları da oldukça ünlüdür.

6 - Sırbistan

Belgrad180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ziyaret edebileceğiniz Sırbistan, 420 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmış yerdendir. Kalemegdan Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca Orta Çağdan kalma yapılar, katedraller, gotik mimariye uygun örnekler, Osmanlı döneminden kalma cami, hamam gibi yerleri de keşfedebilirsiniz.

7 - Ukrayna

KievÜlkede Türk vatandaşları vizesi 60 gün kalabiliyor ve kimlikle de ziyaret edilebiliyor. Yıl içinde gezilebilecek en uygun zaman aralığı Haziran - Ekim ayları arası. Doğal güzellikleri, muazzam yapıları, renkli gece hayatı ve kış turizmi için de tercih edilmekte. İstanbul ve Ankara'dan; başkent Kiev, Dnepropetrovsk, Ivano-Frankivsk, Kherson, Lviv, Odesa ve Zaporizhzhia'ya direk ve aktarmalı uçuşlarla vardır. Zengin bir sosyal yaşamın olduğu ülkenin başkenti Kiev'de, yıl içerisinde pek çok sanat festivali gerçekleştirilmektedir. Yaz turizmi için de Yalta oldukça idealdir. Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin güneyinde, Karadeniz kıyısında yer alan şehirde; Lenin Embankment, Çehov'un evi, Alexander Nevky Katedrali gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

8 - Tayland

Tayland
Uzakdoğu'nun renkli ülkelerinden olan Tayland, Budist inanışla şekillenen geleneksel yaşamının yanında farklı yemek kültürü, tropik adaları ve renkli hayatıyla öne çıkıyor. Ülkenin kimliğini en iyi yansıtan kent olan Bangkok'un ve ülkenin tarihi çok eski yıllara dayanıyor. Türk lirasının bu ülkede değerli olması, 30 güne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememesi, tarihi ve görkemli Budist tapınakları, muazzam güzelliklere sahip sahilleriyle Türkiye'den çok sayıda turistin ilgisini de çekmeye devam ediyor. İstanbul'dan Türk Havayolları ile direk uçuşların yanı sıra aktarmalı uçuşlarda mevcut.

9 - Brezilya

BrezilyaFutbolu, sambası, karnavalı, kumsallarıyla güneşin ülkesi Brezilya, her zevke hitap edebilecek turizm kapasitesine sahip. Rio de Janeiro ise tüm Brezilya'nın ortak paydası. Brezilya, 90 güne kadar vizesiz kalma imkanı sunmakta. Iguazu Şelaleleri, yağmur ormanları, tropik kumsalları görmeden ayrılmamanız gerekenler arasında. Sao Paulo, Rio de Janeiro, Brasilia, Fortaleza, Recife, Olinda, Salvador ve Foz do Iguaçu gibi şehirleriyle her biri kendine has doğal güzelliklere ve cıvıl cıvıl bir hayata sahip.

10 - Fas

FasKazablanka, Marakeş, Sahra Çölü, Essaouira, Erfoud, Fes, Atlas Dağları'yla Fas, Arap Berberi ve Fransız esintileriyle sizleri bekliyor. Türk Lirası'nın oldukça değerli olduğu bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişiler için 90 güne kadar vizesiz giriş bulunmakta. Kazablanka'nın en ilgi çekici yapı olan Hasan II Cami, Atlantik kıyısının doldurulmasıyla inşa edilmiş. Ülkenin başkenti Rabat'ta ise Kraliyet Sarayı ve bitmeyen caminin görkemli yalnız minaresi olan Hassan Kulesi görülmesi gereken yerlerden. Sahra Çölü'nün yanı başında yer alan Erfoud şehri ise kumul tepelerinin kızıllığında, Afrika güneşinin altında bir safari deneyimi sunuyor. Kırmızı şehir Marakeş labirenti andıran dar sokakları ve her yere yayılmış tezgahlarıyla safran kokulu Medina gezmeye doyamayacağınız yerlerden.

11 - Filipinler

Filipinler30 güne kadar vizesiz giriş yapılabilen Pasifik Okyanusu'ndaki Filipinler; bembeyaz kumsalları, turkuaz denizi harika doğasıyla binlerce turistin ziyaret ettiği adalar topluluğudur. Yılın her dönemi sıcak bir iklime sahip olan Filipinler'de, Haziran ve Eylül arasındaki dönemde tayfunlar görülebilmekte. Aralık Ocak ayları ise en düşük sıcaklığa sahip olduğunda bunaltıcı sıcakları sevmeyenler bu ılık havalarda gitmeyi tercih edebilir. Mart ve Mayıs aylarında ise hava oldukça kuru olup sıcaklık çok yüksek oluyor. Mayıstan itibaren de Kasım ayına kadar yağışlar sürüyor. Türkiye'den direk uçuşlar var ancak daha ekonomik olmasını isterseniz aktarmasız uçuşları tercih edebilirsiniz.

12 - İran

İranTürkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişiler için 90 gün. Başkent Tahran, İslami Devrim'den sonra biraz daha rahat ancak hala bazı yerlerde kısıtlamalar söz konusu. Reformistlerden ibaret olmayan Tahran'ın başka mahallelerinden, çok daha muhafazakar bir İran var. Tıpkı, İstanbul gibi düşünün farklı mahallelerin, farklı karakterleri ve oralarda yaşayan inşalarla kendilerine has zihniyetleri var. Tahran dışında Pers tarihinin izlerini sürmek ve Tahran dışında farklı yerler görmek isteyenler için İsfahan, Kaşan, Yazd, Şiraz gibi şehirleri tavsiye ederiz. Tahran oldukça pahalı bir şehir bunu da hemen belirtelim.

13 - Singapur

SibgapurKüçük bir şehir devleti olan Singapur'da vizesi 90 gün kalabiliyorsunuz. Gelen herkes için onlarca yapılacak aktivite, görülecek yerlerin olduğu bu topraklarda gece hayatının en canlı olduğu yer ve ünlüsü Chilli Crab'in de denenebileceği yer olan Clarke Quay. Sanatseverler için de Singapore Art Museum oldukça talep gören bir yer. Marina bölgesi de gündüzü ve gecesi farklı, ışıl ışıl bir nokta. Sentosa Adası ise tam bir eğlence adası. Singapur'da denize girilir mi? diye merak edenlere hemen söyleyelim, Sentosa Adası'nda, denize giriliyor. Bu arada, kumsalı yapay olsa da o kadar güzel ki hem sörf yapabilir hem de güneşlenip egzotik tatlardan oluşan enfes kokteylinizle takılabilirsiniz.

14 - Ürdün

Ürdün90 gün kalabileceğiniz Ürdün'de Petra Antik Kenti'ni, Ölüdeniz'i, Akabe, Madaba, Wadi Rum'u görmeden sakın dönmeyin. Klasik Avrupa şehirlerinden farklı olan Ürdün'de bambaşka bir macera sizi bekliyor. Direk uçuşun olduğu başkent Amman'dan mutlaka araba kiralayın çünkü otobüs ya da farklı ulaşım yolları bulmak biraz zor burada. Ürdün ekonomik olarak oldukça zengin bir ülke. Yaklaşık olarak 1 Ürdün Dinarı, 1 İngiliz Pound'una eşit.

15 - Kıbrıs Adası

KıbrısAkdeniz'in üçüncü büyük adası Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yani iki ayrı ülkeye ev sahipliği yapıyor. Sadece Türkiye tarafından tanınan K.K.T.C.'ye pasaport ile giriş yapılabildiği gibi T.C. kimliği ile de giriş yapılabiliyor. Burada Kuzey Kıbrıs'a gideceklere önemli bir tavsiyede bulunmak istiyoruz. Günümüzde halen K.K.T.C.'yi tanımayan ülkeler maalesef ki var. Özellikle de Yunanistan. Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarıyla Kuzey Kıbrıs'a giriş yapan vatandaşlara, Yunanistan'ın veya K.K.T.C'yi tanımayan diğer ülkelerin vize vermediği oluyor. Bu yüzden Kuzey Kıbrıs'a gidecek olan Türk vatandaşlarına pasaportlarıyla değil de T.C. kimlikleriyle giriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Kıbrıs Adası için genellikle yanlış bilinen bir algı da şu oluyor; Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a Türk Vatandaşları geçiş yapabildiği. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Sadece Kıbrıs kimliğine sahip olan kişiler Rum tarafına geçebiliyor. Eğer Güney Kıbrıs'a gitmeyi planlıyorsanız, schengen vizesi alarak, Yunanistan'dan Güney Kıbrıs'a geçebilirsiniz.

Vizesiz giriş yapılabilen diğer yerler ise şu şekildedir

16. Antigua-Barbuda (180 Gün)
17. Arjantin (90 Gün)
18. Bahamalar (8 Ay, ülkede Haziran-Kasım döneminde fırtınalar görülebilmektedir. Bahamalar'da ABD Doları da kullanılabilmektedir.)
19. Barbados (90 Gün)
20. Belize (90 Gün)
21. Bolivya (90 Gün)
22. Botsvana: (90)
23. Brunei Darussalam (30 Gün)
24. Dominika (21 Gün)
25. Ekvator (90 Gün)
26. El Salvador (90 Gün)
27. Endonezya (30 Gün)
28. Fiji (120 Gün)
29. Fildişi Sahili (ilk giriş tarihinden itibaren her altı (6) ay içerisinde doksan (90) günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. )
30. Filistin (30 Gün)
31. Guatemala (90 Gün)
32. Güney Kore (90 Gün)
33. Gürcistan (1 Yıl - Kimlikle ziyaret edilebiliyor.)
34. Honduras (90 Gün)
35. Hong Kong (Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan Türk vatandaşları, Hong Kong S.A.R.'a (Special Administrative Region of The People's Republic of China/Özel İdare Bölgesi) yapacakları turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde üç ay süreyle vizeden muaftır.)
36. Jamaika (90 Gün)
37. Japonya (90 Gün)
38. Katar (30 gün)
39. Kazakistan (30 Gün)
40. Kırgızistan (Süre Sınırı Yok- Kayıt Bürosu'na Kayıt Zorunlu)
41. Kolombiya (90 Gün)
42. Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): (90 Gün)
43. Kosova (90 Gün)
44. Kosta Rika (30 Gün)
45. Libya (180 Gün İçinde En Fazla 90 Gün)
46. Lübnan (90 Gün)
47. Makau Özel İdare Bölgesi: (30 Gün)
48. Makedonya (90 Gün)
49. Maldivler (30 Gün)
50. Malezya (90 Gün)
51. Mauritius (30 Gün)
52. Moğolistan (30 Gün)
53. Moldova (90 Gün)
54. Nikaragua (90 Gün)
55. Palau Cumhuriyeti (30 Gün)
56. Panama (180 Gün)
57. Paraguay (90 Gün)
58. Peru (90 Gün)
59. Sao Tome ve Principe (15 Gün)
60. Saint Kitts (St. Christopher) ve Nevis Adaları (90 Gün)
61. Saint Lucia (45 Gün-6 Hafta)
62. Saint Vincent ve Grenadinler Adaları (30 Gün)
63. Seyşeller (90 Gün)
64. St. Vincent-Grenadines (90 Gün)
65. Suriye (90 Gün)
66. Svaziland (30 Gün)
67. Şili (90 Gün)
68. Trinidad ve Tobago (30 Gün)
69. Tunus (90 Gün)
70. Turks ve Caicos Adaları (90 Gün)
71. Tuvalu (30 Gün)
72. Uruguay (90 Gün)
73. Vanuatu (30 Gün)
74. Venezuela (90 Gün)

Kapıda Vize Uygulaması Yapan Ülkeler

1. Doğu Timor
2. Dominik Cumhuriyeti (30 Gün)
3. Ermenistan (Uçakla gidilmesi halinde havalimanında vize verilmektedir.)
4. Güney Afrika (30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alınabilir.)
5. Haiti (Haiti'ye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkanı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilmektedir.)
6. Irak(Sadece Türkiye'den havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye'ye seyahatlerinde havaalanında 10 gün)
7. Kamboçya (30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya'nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir.)
8. Kenya (Kenya'ya varışlarından önce "www.ecitizen.go.ke" web sayfasındaki "Services" bölümüne girerek elektronik vize alınması gerekmektedir. Yeni uygulamayla vize alınması en az 2 gün sürebilmektedir. Kenya'ya varışta, geçerli elektronik vizenin bilgisayar çıktısıyla birlikte, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, (turist olarak gidiliyorsa) ziyaret edilecek yerlerin listesi ve (iş ve arkadaş ziyaretleri için) davet mektubu gibi tamamlayıcı belgeleri sınır polisine ibraz etmeleri gerekmektedir. e-vize başvuruları esansında sorunlar yaşandığı için e-vize uygulamasının yanı sıra Büyükelçiliklerde ve sınır kapılarında manuel vize uygulamasının da bulunmaktadır.)
9. Komorlar
10. Kuveyt
11. Madagaskar
12. Meksika (Online vize uygulaması, e-vize 30 Gün)
13. Nepal
14. Sri Lanka (30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.)
15. Sudan: (30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini Hartum Uluslararası Havaalanı'nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirler.)
16. Tacikistan: (Turistik amaçlı seyahatlerden önce www.evisa.tj, bunun dışındaki amaçlarla gerçekleştirecekleri seyahatler öncesinde ise www.visa.gov.tj internet adresinden başvuru yapılarak vizenin alınması gerekmektedir. Havalimanında vize itası uygulaması kaldırılmıştır.)
17. Tayvan (30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vize Taipei'deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları şartıyla (Ayrıca dönüş bileti ibraz etmek, vize müracaat formunu doldurmak, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmek gerekmektedir.) sınırda harçsız vize alınabilir.)
18. Togo
19. Umman
20. Zambiya: (Turizm veya iş görüşmesi amaçlı seyahatler için 30 güne kadar ikamet süreli tek, çift veya müteaddit girişli vizeler sınır kapılarında alınabilir.)
21. Zimbabve

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)