Kaş'ın Birbirinden Güzel Plajları

Yorum Yok

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Kaş'ın Birbirinden Güzel Plajları
Kaş'ı anarken en çok burnunuzda tüten denizin güzelliği oluyor ki gerçekten de bu renkte, bu durulukta deniz öyle her yerde yok! Akdeniz, Kaş'ta cilalı bir turkuaz renge dönüşüyor ve bırakın yüzmeyi fotoğrafını çekerken bile gülümseyerek poz veriyor. Denizin dibi irili ufaklı çakıllardan oluştuğu için suyu hiç bulanmıyor, hep aynı şeffaflıkta karşınıza çıkıyor.

Eskilerde kayalık plajlarıyla ve girer girmez derinleşen sularıyla biraz temkinli yaklaşılsa da artık Kaş'ta merkeze yakın ve çocuklu ailelerin de rahat edebileceği halk plajları da var. Gelin Kaş'ın çevresinde şöyle bir dolaşalım ve muhteşem sahillerinde biraz ıslanalım.

Kaş'ta Nerelerde Denize Girilir?

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKaş'ın merkezinden yürüyerek gidebileceğiniz, aracınızla rahatça ulaşıp aracınız yoksa dolmuş kullanabileceğiniz plajların yanında, civar rotalara mutlaka eklenen ve ortalama 1 saat mesafede plajlar da ekledik listeye. Ama dilerseniz önce merkeze en yakın plajlardan başlayalım.

Küçükçakıl Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıMerkezde konumlanan bu plajı görünce yere kaç havlu serilir, bu denize aynı anda kaç kişi girebilir hesabı yapabilirsiniz. Çünkü burası görebileceğiniz en ufacık tefecik plajlardan biri ve zemin de çakıllardan oluşuyor. Girişi ise ücretsiz, havlunuzu serip istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz. Ama şezlong ve şemsiye gibi donanımlar isterseniz iki yanında özel işletme var (Çınarlar ve Derya plajı) ve kayalıkların tepesinde plajların platformunda güneşlenip merdivenlerle plaja inebiliyorsunuz. Tabii bu işletmelerde yemek-içmek için bir harcama yapmanız da bekleniyor. Bu minicik plajın suyu tertemiz, soğuk ve ilk girişi hariç derin bir deniz.

Asmaaltı Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıYaz kış açık bir restoran olan Asmaaltı, yazları ahşap platforma şezlong ve şemsiyelerin konulmasıyla plaja dönüşüyor. Merkezden uzaklaşmadan deniz keyfi yapmak isterseniz burası limanın paralelinde. Asmaaltı'nı bir akşam birası eşliğinde gün batımı izlemek için de tercih edebilirsiniz. Yemeklerini tatmak isterseniz balığı ve mezeleri ortalama fiyatlarda yiyebiliyorsunuz. Fakat baştan söylemeliyim ki genellikle kalabalık oluyor ve güneşlenirken kum-çakıl bir zemin isteyenleri de tatmin etmiyor. Ama deniz nasıl diyorsanız bildiğimiz o turkuazdan, rüzgarı da tatlış tatlış esiyor.

Büyükçakıl Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKüçükçakıl'ın bir de büyük olanı var ki Kaş'ı çok uzun süredir tanıyanlar ve hep gelenler uğramadan gitmezler. Bu plaj merkeze yürüyerek 20 dakika uzaklıkta. Ama bu yolun yokuşlu yerleri de var. Araçla gitmek hem 5 dakika hem de sıcakta yürümekten daha mantıklı. Denizi diğer plajlara göre biraz daha dalgalı, yer altı kaynakları karıştığı için daha soğuk ve hem içinde hem de sahilinde büyük taşlı. Sırtını dağa yaslamış plajın güneş battı batacak manzarasını ise Kaş'a gelen herkes bir kez de olsa keşke görebilse ve bu coğrafyanın o güzel enerjisini hissedebilse! Plajdaki işletmelerin pahalı olmadığını, balık sofralarının ayrı bir neşesi olduğunu ve şezlongları da ücretsiz kullanabileceğinizi belirtmeden geçmemeyim.

İnceboğaz Halk Plajı – Kadınlar Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKaş'ta bu yıl deneyimlediğim en iyi plajlardan biri de burası. Merkezden Çukurbağ yolunu takip ederek 10 dakikada yürüyebiliyor ya da dolmuşa binip önünde inebiliyorsunuz. Plajın hemen yanında belediye bir de Kadınlar Plajı açmış ve hem denizi hem de işletmesinin iyi olması açısından kadınlar tarafından çok rağbet görüyor. Plajın girişinde genişçe bir otopark var ve ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ağaçlık olan bir bölümü var ki, burada şemsiyesiz de gölgelenebiliyorsunuz. İçindeki tesisin menüsünde seçenek çok olmasa bile atıştırmalık bir şeyler bulabiliyor ve ortalama fiyatlarla yiyip içebiliyorsunuz. Şezlong ve şemsiyeler hem kadınlar plajında hem de burada 15'er liraya kiralanabiliyor. Plaj ve deniz çakıl taşlı, su çok soğuk değil, içini görebileceğiniz kadar duru. İnceboğaz, Belediye Halk Plajı olarak da tanınıyor. Merkezden bu plaja yürürken yarımadanın her iki tarafında –ki burası yarımadanın en ince tarafı oluyor- biri açık denize bakan diğeri ise marina manzaralı koy olan iki plajla karşılaşıyorsunuz. Koya bakan Çınar Beach özel işletmeydi ve temmuz ayında ücretsiz bir halk plajına dönüştürülmek maksadıyla belediye ekiplerince yıkıldı. Çocuklu bir aileyseniz ve sakin sular arıyorsanız artık istediğiniz her yere havlu atabiliyorsunuz.

Hidayet Koyu

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKoy zeytin ağaçlarıyla çevrili ve suyun altı da en az üstü kadar güzel olduğundan dalıp çıkanın yüzü gülüyor. En büyük dezavantajı ise denize girilecek yerin oldukça dar olması ve kalabalık varsa denize girenlerin sıraya girip beklemesi. Denizi çakıllı ve hem sıra beklemeye hem de sonradan doldurulmuş olmasına rağmen çok güzel. İsterseniz yere havlu atıp denize girmeniz de mümkün fakat şezlong kiralamak isterseniz 2 şezlong ve bir şemsiye için Temmuz 2021'de ödenen ücret 120 TL idi. Menüdeki yiyecek içecek fiyatları ise Kaş ortalama fiyatlarının biraz üstünde. Ayrıca 2021 sezonunda Kaş'ta fiyatlar nasıl merak edenlerdenseniz sizleri şuradaki içeriğimize de bekleriz. Çukurbağ Yarımadası yolu üzerindeki plaja merkezden araçla 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Aracınız yoksa sık aralıklarla kalkan dolmuşlarla da gidebiliyorsunuz.

Limanağzı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKaş'ın merkezinden tekneyle geçilen Limanağzı havuz gibi bir deniz bulabileceğiniz, işletmelerinde yiyip içip sakinliğin tadına varabileceğiniz Kaş'ta güneşin en fazla kaldığı koy. Üstelik çocuklu aileler için de oldukça uygun. Koya gitmek için merkezden kalkan küçük tekneleri kullanabiliyor ve gidiş dönüş için 40 TL ödüyorsunuz. Çocuklar için bu fiyatta indirim uygulanıyor. İlk tekne sabah 9:00'da dönüş için son tekne de akşam 19:00'da kalkıyor. Koyda konaklamak için bungalov ve oteller bulunuyor. Günübirlik gidiyorsanız koydaki 4 işletmeden birini tercih edebilirsiniz. Bunlar Delos Beach, La Moda Beach, Nuri'nin Yeri ve Bilal'in Yeri. Geneli ahşap platformlardaki şezlong ve şemsiyelerle düzenlenmiş plajlardan yemek ve içmek için belirli bir tutar harcadığınızda ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Limanağzı'nın aynı zamanda meşhur Likya Yolu'na girişi olan ve yürüyüş yapmak isteyenlerin de tercih ettiği bir yer olduğunu da hatırlatmak isterim.

Akçagerme Halk Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKaş'ın merkezine 4 km uzaklıktaki Akçagerme en çok da çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden. Çünkü denizi diğer plajlara göre daha sığ, üstelik dalgasız ve Kaş'ın her yerinde olduğu gibi tertemiz. Ayrıca çocukların çok eğlendiği bir su parkı dahil olmak üzere spor yapılabilecek tesisleri de var. 200 metre uzayıp giden plajın zemini küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Şezlong ve şemsiyeyi 15'er TL'ye gün boyu kiralayabiliyorsunuz. Kaş Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nin uygulama alanı olan plajda yeme içme oldukça makul fiyatlarda. Ama öyle bol seçenekli bir menü bulamıyorsunuz. Aracınız varsa otoparkına ücretsiz park edebiliyorsunuz. Araçsız gidecekseniz merkezden kalkan dolmuşlarla 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Kaputaş Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKaş'a gelince Kaputaş'a uğramak bir plaj ritüeli. Buraya gelmenin biraz külfetli olduğunu, hele hele araçla geliyorsanız park etmek için erkenden gelmeniz gerektiğinin altını çizeyim ki hüsrana uğramayın. Aracınız yoksa Kaş – Kaputaş arası ortalama 20 km ve merkezden kalkan dolmuşlarla da gelmeniz pekala mümkün. Diyelim ki geldiniz, plaja girmek için neredeyse 190 basamak aşağı inmeniz gerekiyor ki bunun bir de dönüşü olduğu düşününce oldukça yorucu! Ama aşağıda sizi bekleyen denizin nasıl bir şey olduğunu biliyorsanız bunları pek de takmıyorsunuz.

Kaputaş'ın bir adı da Kanyonağzı plajı. Altın sarısı kumları, minik çakılları ve mavinin en tatlı tonlarının oynaştığı deniziyle hakikaten de plajların baş tacı. Sit alanı olan plajın denizi aniden derinleşebiliyor ve oldukça da dalgalı. Şezlong ve şemsiye ücreti 45 TL olup, kiralamak için de tıpkı otopark gibi erkenci davranmanız gerekiyor. İçeride tuvalet, duş ve yeme-içme için bir tesis olsa da vasat bulduğumu söylemeden de edemeyeceğim. Bence böylesine bir plaj daha ince planlanmış bir düzenlemeyi hak ediyor.

Seyrek (Seyret) Çakıl Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıKaputaş'tan dönerken çok yakınındaki bu plaja da uğramak istersiniz belki. Bu yol üstü plajı da Kaş merkeze 14 km mesafede ve elbette ki burada da deniz çok güzel. Yoldan geçerken çatısı sazlı localarıyla dikkatiniz çeken plajı belediye işletiyor ve localarda makul fiyatlara kiralanabiliyor. Suyu soğuk, Kaputaş'a göre daha sakin; içindeki tesiste ise duş, WC ve karnınızı doyurabileceğiniz bir şeyler bulabiliyorsunuz. Bu plajın çakılları ayaklarınızı daha bir acıtıyor, bu yüzden mutlaka deniz ayakkabısıyla yürümenizi öneriyorum. Deniz ayakkabısı Kaş'ta hangi plaja giderseniz gidin çok işinize yarıyor.

Patara Plajı

Kaş'ın Birbirinden Güzel PlajlarıPatara, Kaş'ın çakıllı plajlarına hiç benzemiyor. Zaten bir Kaş plajı desek de Kalkan ve Fethiye de en az Kaş kadar bu sahiplenmeyi hak ediyor. Patara'nın Kaş'a uzaklığı yaklaşık 43 km. Hem içindeki antik kentle hem de altın sarısı upuzun kumsalı ve Caretta Carettalarıyla korunan bir alan olduğu için Müzekartla veya ücret ödeyerek giriş yapılabiliyor. (Araç başına 40 TL) 14 Km'lik sahil şeridiyle dünyanın en uzun plajlarından olan Patara'nın gönüllerdeki yeri ayrı olsa da çok kalabalık, güneşe karşı çok korunmasız ve sanki kaplumbağaların evine izinsiz girilmiş gibi bir his uyandırıyor. Patara'da dinlenmiyorsunuz sadece denize girmiş ve güneşlenmiş oluyorsunuz. Plaj doğallığının korunması açısından 08:00 – 19:00 saatlerinde arasında açık. Kaş'tan Patara'ya gitmek için dolmuşları kullanabilirsiniz. Araçla giriş yaparsanız geniş bir otoparkla karşılaşacaksınız. Plajda şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz.

Kaş'ta Nerede Kalınır?

Yaz rotalarının vazgeçilmezi Kaş, konaklama seçenekleri açısından da oldukça geniş bir yelpazede imkanlar sunuyor. İster apart ister villa kiralama olsun aradığınız türden bir tesisi mutlaka bulabileceğiniz bu güzel tatil beldesindeki otelleri dilerseniz bir de Neredekal.com kullanıcılarının deneyimleri gözünden inceleyelim. İşte kullanıcılar tarafından tam puana layık görülmüş birkaç tesis;

Hem konumu hem de manzarası ile sıkça tercih edilen bir tesis; Loft Suites Kalkan

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

314 TL

En Uygun Fiyata Git
Doğa ile iç içe otantik bir tesis; Kaş Doğa Park Hotel

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

610 TL

En Uygun Fiyata Git
Özel plajı ve manzarası ile beğenileri kazanan bir tesis; Kaşköy Hotel

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1200 TL

En Uygun Fiyata Git

Daha fazla Kaş otel seçeneği için;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)