Durup Dururken İçinizde Ordu'yu Keşfetme İsteği Uyandıracak 9 Şey, Türkiye

Durup Dururken İçinizde Ordu'yu Keşfetme İsteği Uyandıracak 9 Şey

1 Yorum

Gezi Rehberi Bengi Alkaya

Durup Dururken İçinizde Ordu'yu Keşfetme İsteği Uyandıracak 9 Şey
Karadeniz'in hırçın dalgalarıyla hareketlenen özünde ise sakin bir yaşamın hakim olduğu, birbirinden lezzetli yemekleriyle gönüllerde taht kuran Ordu, öylesine keyifli bir gezi rotası sunuyor ki pek çoğuna göre burayı bir kez ziyaret etmek her yerini keşfetmek için yeterli olmuyor. Şehir yaşamından yaylalarına, kalelerinden şelalelerine kadar her bir köşesinden hem doğal güzellik hem de kültürel ve tarihi değer fışkıran Ordu'yu en kısa zamanda keşfetmek için çok sebebiniz var.

1 - Boztepe Manzarası

ordu boztepeOrdu'ya adım attığınız an kime sorsanız mutlaka görmeniz gereken yer olarak söylenecektir Boztepe. Çünkü şehre yaklaşık 8-9 km uzaklıkta yer alan ve keyifli bir seyir terası olan bu tepe, ziyaretçilerine uçsuz bucaksız bir deniz ve görülesi bir şehir manzarası sunuyor. Tepede ziyaretçileri manzaraya karşı konumlanan kafe ve restoranların yanı sıra çeşitli hediyelik eşya dükkanları karşılıyor. Boztepe'nin sunduğu deneyimler bu kadarla da sınırlı değil. Buraya ulaşmak için isteğe göre kara yolunu kullanabilirsiniz ancak çok daha keyifli bir alternatif mevcut; teleferik. Bu sayede tadına doyum olmaz bir yolculuk yapabilir, bol bol fotoğraf çekerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca adrenalin tutkunlarına da yamaç paraşütünün Boztepe'de yapıldığını hatırlatmadan geçmeyelim.

2 – Tarihi Değerleri

ünye kalesiKaradeniz deyince ilk aklımıza gelen tabi ki o yemyeşil doğası oluyor. Hiç şüpheniz olmasın Ordu da bu doğadan nasibini almış; ancak bölge yalnızca bununla da kalmıyor. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Karadeniz'in Ordu dahil pek çok köşesinden adeta tarih fışkırıyor. Özellikle de Bayadı Köyü'nde yer alan Kurul Kalesi, merkez ilçesi Ünye'de yer alan Ünye Kalesi, Cıngırt Kaya Mezarları ve UNESCO Dünya Antik Eserle Listesi'nde yer alan Gölköy Kalesi tarih meraklılarını her anlamda mutlu edecek özel duraklar olarak seyahat listelerinde yer almalı.

3 - Misafirperver Halkı

misafirperver orduKaradeniz sınırları içerisinde iken kötü karşılanmanıza imkan yoktur. Burada halk öylesine cana yakındır ki siz farkında bile olmadan seyahatinizden çok güzel dostluklar edinerek dönersiniz. İşte Ordu insanı da öyledir. Kendinizi turistten çok sanki çocukluğunuzdan beri gelmediğiniz köyünüzde gibi hissedersiniz. Bugün şehir yaşamının aksine hala komşuluk ilişkilerinin ve misafirperverliğin devam ettiği Ordu bu yönüyle bazı unutmak üzere olduğumuz değerleri bize hatırlatıyor.

4 – O Meşhur Mutfağı

bolaman pidesiHer şeyden önce eğer biraz midesine düşkün biriyseniz çok üzgünüz ancak Ordu gezinizden kilo almadan dönmeniz pek de mümkün değil. Pek çoğunun Karadeniz genelinde yöreye göre değişik şekillerde ya da aynı şekilde yapılabildiği bu meşhur lezzetler arasında; karalahana çorbası, mısır çorbası, mısır ekmeği, Bolaman pidesi, löbye, hoşkıran, karalahana sarması, fasülye turşusu, Akkuş fasülyesi, balık çeşitleri ve tabi ki ismini sayamadığımız daha nice lezzet yer alıyor. Siz siz olun yola çıkmadan önce gezilecek yerler listesini hazırlarken mutlaka tatmak istediğiniz lezzetlerin ve bölgenin meşhur restoranlarının da listesini çıkarmayı unutmayın.

5 - Yaylaları

ordu yaylalarıKaradeniz'i tanımlayan en güzel kelimelerdir yeşil ve mavi. Burada gözünüzün alabildiğine öyle bir mavilik ve yeşillik vardır ki huzuru iliklerinize kadar hissedersiniz. İşte Ordu'da size huzur vadeden duraklardan biri de yaylalarıdır. Buraya kadar gelmişken yaylada bir nefes almadan, doğayla şöyle bir güzel kucaklaşmadan dönmek olmaz. Bu sebeple siz de ilin Çambaşı, Perşembe ve Keyfalan Yaylası gibi meşhur yaylalarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yaylalara doğru yola çıkmadan önce buralarda düzenlenen festival ve şenlik programları hakkında önceden detaylı bilgi almanızı ve seyahatinizi ona göre planlamanızı tavsiye ederiz.

6 – Plajları ve Kayak Merkezi

ordu plajlarıDört mevsimi ayrı güzel olan Ordu'da kışın kayak yaparken yazın da birbirinden güzel plajlarında deniz tatili yapabilirsiniz. Yaz ve kış aylarının vazgeçilmezi bu iki aktiviteyi de bir arada sunuyor oluşu Ordu'nun turizm değerini arttırıyor tabi. Henüz yeni açılışını yapan kayak merkezi Çambaşı Yaylası'na kuruldu. Bölgede denize girebileceğiniz plajların sayısının ise büyüklü küçüklü olmak üzere 32 adet olduğu biliniyor. Ünye, Fatsa, Altınordu, Perşembe ve Gülyalı ilçeleri şehirde keyifli bir plaj keyfi yapabileceğiniz yerler arasında.

7 – Yason Burnu Yarımadası

ordu yason burnuOrdu'nun Perşembe ilçesine 15 km mesafede yer alan Yason Burnu bölgede mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yunan Mitolojisinin ünlü Altınpost Efsanesinin geçtiği yer olarak bilinen yarımadada sizi 19. yy'a ait Yason Kilisesi, burnun en ucunda deniz feneri, piknik alanları, meşhur Karadeniz lezzetleri servis edilen yeme-içme yerleri ve elbette ki harika bir manzara bekliyor. Özellikle gün batımının bir başka güzel olduğu yerde eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

8 – Hoynat Adası

hoynat adasıFotoğraf: Gökhan Kırca
Ordu'nun Perşembe ilçesinin güzelliklerinden biri olan Hoynat Adası, martıların ve karabatakların yaşadığı bir kuş cenneti olarak nitelendiriliyor. Önceleri gemiciler için sığınak ve depo olduğu tahmin edilen ada, yol üzerinde birden farklı konumdan gözlemlenebiliyor. Siz de yol üzerinde Hoynat Adası'nın manzarasını uzun uzun seyre dalabilirsiniz.

9 – Gölleri, Şelaleleri, Trekking Alanları ve Doğaya Dair Nicesi

ordu ulugölOrdu, doğası ile özellikle de şehir hayatının keşmekeşinden bunalan ve nefes almak isteyen ziyaretçilerin her anlamda hayalini kurdukları bir gezi vadediyor. Ormanlık alanlar, göller ve şelaleler bakımından oldukça zengin olan şehir uzun doğa yürüyüşleri, trekking, kamp ve piknik gibi aktiviteler için sıklıkla tercih ediliyor. Bölgede görmenizi tavsiye edeceğimiz pek çok doğal güzellik var; ama siz özellikle yaylalardan sonra mutlaka Çiseli Şelalesi, Ulugöl Tabiat Parkı, Gaga Gölü ve Uzundere Şelalesi'ni seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Orduluyum ve özellikle Perşembe Yaylası'nı ve Ulugöl'ü görmenizi tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)