Heyecanın Dibine Vurabileceğiniz 18 Rafting Parkuru, Türkiye

Heyecanın Dibine Vurabileceğiniz 18 Rafting Parkuru

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Yapmadan Dönme Diley Kuru

Heyecanın Dibine Vurabileceğiniz 18 Rafting Parkuru
Bir botun içinde sularla kapışmak birçok insana ürkütücü gelebiliyor olabilir. Ancak rafting adrenalin meraklılarının tutkunu olduğu bir spor. Ülkemizde rafting yapabilmek için pek fazla alternatif bulunmadığını düşünenler ciddi anlamda yanılıyorlar. İşte heyecanın dibine vurabileceğiniz 18 rafting parkuru.

Çoruh Nehri - Artvin

artvin coruh raftingArtvin'de bulunan ve Kaçkar Dağları'ndan inen Çoruh Nehri, sadece Türkiye'de değil, dünyada da ilk 10 arasına girmiş bir parkur. 169 km uzunluğunda olan parkuru daha çok profesyonel raftingciler tercih ediliyorlar.

Fırtına Vadisi - Rize

rize firtina raftingRize'de bulunan Fırtına Vadisi, 23 km uzunluğunda bir parkura sahip. Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF'nin koruma altına aldığı Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası'na kadar ulaşabiliyor. Parkur, ortalama 1 saatte tamamlanıyor.

Dalaman Çayı – Muğla

mugla dalaman raftingMuğla'da bulunan Dalaman Çayı, 12 km uzunluğunda bir parkura sahip. Rafting tutkunlarının gözdesi haline gelen parkur zorluk derecesine göre iki kısımdan oluşuyor ve bu sayede amatörleri hem de profesyonelleri ağırlayabiliyor.

Melen Çayı – Düzce

duzce melen raftingDüzce sınırlarında bulunan Melen Çayı, 16 km uzunluğuna bir parkurdan oluşuyor. İstanbul ve Ankara'ya 2,5 saat mesafede olması sebebiyle, özellikle hafta sonu fazlasıyla tercih ediliyor.

İkizdere Nehri – Rize

rize ikizdere raftingRize'de bulunan İkizdere Nehri, özellikle acemiler için fazlasıyla uygun. 25 km uzunluğunda olan parkur, ortalama 1,5 saatte tamamlanıyor.

Munzur Çayı – Tunceli

tunceli munzur raftingTunceli'de Munzur Ovası'nda bulunan Munzur Çayı, diğer rafting parkurlarına nazaran biraz tehlike içeriyor. Bunun nedeni ise parkurda teknik bir çalışma yapılmadığı için zorluk derecesi ve engeller bilinmiyor. 20 km uzunluğunda bir parkura sahip olan Munzur Çayı, buna rağmen amatörlerin vazgeçilmezi.

Köprüçay – Antalya

abtalya korucay raftingAntalya'nın Manavgat ilçesine bağlı olan Köprüçay, en az tehlike içeren parkurlar arasında yer alıyor. Yaklaşık 12 km uzunluğunda bir parkura sahip olan Köprüçay, 1 saat gibi bir sürede Karabük Köprüsü'nde sona eriyor. Köprüçay ünlülerinde tercih ettiği bir parkur olarak göze çarpıyor.

Bekili Deresi – Denizli

denizli bekili raftingEski Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu tarafından keşfedilen Bekili Deresi, amatör raftingciler için pek uygun değil. 9,5 km uzunluğundaki parkur, 2 saat gibi bir sürede kat ediliyor.

Zamantı Irmağı – Kayseri

kayseri zamanti raftingKayseri'nin Yahyalı sınırları içerisinde yer alan Zamantı Irmağı, daha çok profesyoneller tarafından tercih ediliyor. 21 km uzunluğundaki parkur, 2 saatte tamamlanıyor.

Barhal Çayı – Artvin

artvin barhal raftingArtvin'de bulunan Barhal Çayı, 18 km uzunluğunda bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 4 parkurdan oluşuyor ve parkur ortalama 2 saatte tamamlanıyor.

Manavgat Çayı – Antalya

antalya manavgat raftingAntalya'da bulunan Manavgat Çayı, zorluk derecesi en yüksek olan parkurlardan biri. Bu nedenle amatörler için biraz riskli.

Göksu Nehri – Mersin

mersin goksu raftingMersin'de bulunan Göksu Nehri, yavaş akımlı olması nedeniyle yeni başlayanlar için oldukça ideal bir parkur. Göksu Nehri, yaklaşık 90 km uzunluğunda bir parkura sahip.

Dragon Çayı – Mersin

mersin dragon raftingBir diğer ismiyle Anamur Çayı olarak bilinen Dragon Çayı Mersin'de bulunuyor. Yaklaşık 10 km uzunluğunda bir parkura sahip olan Dragon Çayı'nın dere yatağındaki taşlara ve ağaç köklerine dikkat etmek gerekiyor.

Dim Çayı – Antalya

antalya dim raftingAntalya'nın Alanya ilçesine 6 km mesafede bulunan Dim Çayı, yeni başlayanlar için oldukça ideal bir parkur. Çevresinde pek çok piknik alanı bulunan parkur, 5,5 km uzunluğunda. Alanya ucuz oteller açısından her bütçeye hitap ediyor. Dilerseniz Bir gece Alanya'da konaklayabilirsiniz.

Alara Çayı – Antalya

antalya alara raftingAntalya'da bulunan Alara Çayı, Uçansu Şelalesi'nden çıkıyor. Alara Çayı, 70 km uzunluğunda bir parkura sahip.

Değirmendere – Trabzon

rabzon değirmendere raftingTrabzon'nun Maçka ilçesinde bulunan Değirmendere, 2008 yılında 1.'si düzenlenen Maçka – Sümela Rafting Şenliği ile adını duyurdu. Oldukça güçlü bir akıntıya sahip olan Değirmendere'de, en az Melen Çayı kadar zevkli bir parkur.

Tortum Çayı - Erzurum /Artvin

erzurum tortum raftingErzurum ve Artvin'in ortasında kalan Tortum Çayı, Çoruh Nehri'nin aksine daha durgun olması sebebiyle özellikle yeni başlayanlar için ideal bir parkur.

Hala Raftingden Korkanlar İçin; Eşen Çayı – Antalya

antalya esen raftingAntalya ve Muğla arasında yer alan Saklıkent Kanyonu'nda bulunan Eşen Çayı'nda, tek kişilik şişme botlar üzerinde rafting "keyfi" yaşayabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)