Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek Yerler, Türkiye

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek Yerler

1 Yorum

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek Yerler
Hepimizin gökyüzüne karşı zaafı var ve dolayısıyla uçmak, kendimizi özgür hissetmek için pek çok aktivite yapmak istiyoruz. Yamaç paraşütü ve bungee jumping gibi aktiviteler pek çoğumuz için korkutucu olsa da bu tür maceralı deneyimlerin seveni çok.

Ancak "çok tehlikeli bir şeyler yapmasam ama yine de gökyüzüne yakın olsam, biraz heyecan yaşasam" derseniz size bir önerimiz var; zipline. İpte kayma adıyla da bilinen zipline; belirli bir uzunlukta, yüksek bir noktadan daha alçak bir noktaya gerilen çelik halat ya da iplerle kayma sporu olarak tanımlanıyor. Kanyonda, ormanda ve dağlık arazilerde kurulan zipline ile siz de macera dolu anlara şahit olabilirsiniz.

Ilgaz Dağı, Çankırı

zipline ılgazÇankırı'nın Ilgaz ilçesinde bulunan zipline parkuru, milli bir park içinde yer alıyor. 25 metre yükseklikte ve 530 metre uzunluğunda olan bu zipline hattı ile adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Çam ağaçları arasından geçerek gökyüzünde süzülebileceğiniz zipline macerası ile kendinizi ödüllendirecek, bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız.

Borçka Baraj Gölü, Artvin

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek YerlerArtvin'in yemyeşil doğası eşliğinde gökyüzünde süzülmek istemez miydiniz? Yolunuz Artvin'e düşerse Borçka Baraj Gölü'nün iki yakası arasında kurulan, 35 metrelik yüksekliğe ve 385 metre uzunluğa sahip olan zipline hattını denemenizi tavsiye ederiz. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu hat, size macera dolu bir deneyim sunuyor.

Göynük Kanyonu, Antalya

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek YerlerAntalya'nın Kemer ilçesinde yer alan ve eşsiz doğal güzelliklere sahip olan Göynük Kanyonu, aynı zamanda Likya Yolu'nun da bir kısmının geçtiği yer olarak biliniyor. Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan kanyonda yaklaşık 40 metre yükseliğe sahip zipline hatları bulunuyor. Kanyonun nefis manzarası eşliğinde zipline deneyimi yaşamak unutulmaz anılar bırakıyor.

Masalköy Macera Park, Maşukiye

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek Yerlerİstanul'a yakın bir konumda zipline deneyimi yaşamak isteyenler Maşukiye'de yer alan Masalköy Macera Park'ta bu adrenalin dolu sporu yapabilir. Zipline dışında pek çok aktivite sunan parkta, Maşukiye'nin huzur dolu ve yemyeşil doğasında gökyüzünde süzülebilirsiniz.

Ayder Yaylası, Rize

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek YerlerFırtına Vadisi'nin bakir doğasında pek çok zipline parkuru bulunuyor. Çamlıhemşin sınırlarında yer alan Ayder Yaylası ise sahip olduğu zipline parkuru ile nefes kesici bir gökyüzü deneyimi sunuyor. Karadeniz'in bakir doğasında yerden 50 metre yükselikte gökyüzünde süzülmek gibisi yok.

Bursa Zipline Parkurları

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek Yerlerİstanbul'dan biraz uzaklaşmak ve çok yol gitmeden hem kendinizi doğaya atmak hem de daha sakin bir hafta sonu geçirmek isterseniz, Bursa çok iyi bir seçenek. Ancak Bursa'ya gelmişken ailenizle beraber zipline deneyimi de yaşamak isterseniz Bursa Atatürk Kent Ormanı içinde yer alan Extrem Park'ı veya Gürsu ilçesinde, dağın yamacındaki bir gölün üzerinde kurulan Gürsu Adrenalin Park'ı kesinlikle öneririz.

Tortum Gölü, Erzurum

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek YerlerTortum Gölü üzerinde heyecan dolu dakikalar yaşamak isterseniz sizi Erzurum'a davet ediyoruz. Türkiye'nin 11. Sakin Kenti seçilen Uzundere ilçesinde yer alan Tortum Gölü, sahip olduğu doğal güzellikleri ve zipline hattıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Kaş, Antalya

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek YerlerAntalya'nın Kaş ilçesinde birbirinden güzel plajlarda deniz keyfi yapabileceğiniz gibi, pek çok ekstrem sporu da yapabilirsiniz. Kaş'ta 35 metre yükseklikte birbirine bağlı üç kısa hat bulunuyor ve bu hatlar, Kaş'ın doğal güzellikleri eşliğinde harika bir zipline keyfi sunuyor.

İstanbul Zipline Parkurları

Heyecan Dorukta: Türkiye’de Zipline Yapılabilecek Yerlerİstanbul'da da zipline parkurları olduğunu biliyor muydunuz? Uniq İstanbul içinde yer alan Xtrem Adventures, Kemerburgaz'da bulunan Forest Kemerburgaz ve Çekmeköy'de yer alan Forestanbul tesislerinde zipline deneyimi yaşayabilir, eğlenceli ve heyecan dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Türkiye'deki birbirinden güzel doğal güzellikler arasından gökyüzünde süzülmek, kendinizi özgür hissetmek pozitif bir enerji veriyor. Motivasyon ve adrenalin dolu bir deneyim sunan zipline, her yaştan insana hitap ediyor. Monotonluktan kurtulmak ve eğlenceli dakikalar geçirmek için bu aktivite birebir, bizden söylemesi!

**Görseller temsilidir.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Merhaba zipline Adıyaman'ın Samsat ilçesinde de yapılabiliyo onuda eklermisiniz

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)