Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Yason Kilisesi

+ 9 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Yason Kilisesi Hakkında

Yason Kilisesi, Ordu’ nun Perşembe ilçesinin 22 km batısında, Yason Burnu üzerinde yer alıyor. Burun üzerinde yer alan kalıntılar, geçmişte burada büyük bir kasabanın varlığını gösteriyor. Yason Feneri’ ne de ev sahipliği yapan bu burunda rastlanan kilise yıkıntısı, kasabanın en büyük dini ayin yerlerinden biriymiş.

Akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonucu yok olan bu kilisenin üzerine, Rumlar tarafından yeniden bir kilise inşa edilmiş. İşte bahsi geçen Yason Kilisesi de bu kilisenin ta kendisi oluyor. Kilisenin kapısında yazan 1866 tarihi de Yason Kilisesi’ nin onarım tarihini belirtiyor.

Yason Kilisesi, bugün Çam Burnu olarak anılan yerde Zeus’ a adanan bir tapınağın yerine inşa edilmiş. Duvarlarında çeşitli renklerde kesme taşlar kullanılan Yason Kilisesi’ nin gövdesindeki bu taşlar, kendisinden önce yapılan kilisenin taşlarıymış aslında. Bazı taşların üzerinde çeşitli yazılar yer alıyor.

Yason Kilisesi, muhteşem günbatımı manzarası ve tarihi dokusu ile görülmeye değer yapılardan biri. Yolunuz bir gün Ordu’ ya düştüğünde, Yason Kilisesi’ ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Yason Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?