Yason Kilisesi

+ 9 Fotoğraf
4.5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Yason Kilisesi Hakkında

Yason Kilisesi, Ordu’nun Perşembe ilçesinin 22 km batısında, Yason Burnu üzerinde yer alıyor. Burun üzerinde yer alan kalıntılar, geçmişte burada büyük bir kasabanın varlığını gösteriyor. Yason Feneri’ne de ev sahipliği yapan bu burunda rastlanan kilise yıkıntısı, kasabanın en büyük dini ayin yerlerinden biriymiş. Akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonucu yok olan bu kilisenin üzerine, Rumlar tarafından yeniden bir kilise inşa edilmiş. İşte bahsi geçen Yason Kilisesi de bu kilisenin ta kendisi oluyor. Kilisenin kapısında yazan 1866 tarihi de Yason Kilisesi’nin onarım tarihini belirtiyor. Yason Kilisesi, bugün Çam Burnu olarak anılan yerde Zeus’a adanan bir tapınağın yerine inşa edilmiş. Duvarlarında çeşitli renklerde kesme taşlar kullanılan Yason Kilisesi’nin gövdesindeki bu taşlar, kendisinden önce yapılan kilisenin taşlarıymış aslında. Bazı taşların üzerinde çeşitli yazılar yer alıyor. Yason Kilisesi, muhteşem günbatımı manzarası ve tarihi dokusu ile görülmeye değer yapılardan biri. Yolunuz bir gün Ordu’ya düştüğünde, Yason Kilisesi’ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

4.5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Yason Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
4/5 Mükemmel
05.09.2017
Misafir
Ne olursanız olun gidin
Şanslıysan havanın güzel olduğu zamanlarda görsel bir şov… Çayını al, çık kayalıkların üstüne yudumla seyret hoyratça taşlara vuran dalgaları. Şansızsanız geçin kilise ile fenerin ortasındaki yeşilliğe, yürüyün yağmurla beraber özgürlüğe. :) Ama ne olursanız olun gidin görün. :)
4/5 Mükemmel
06.07.2017
Eda Köksal
Fotoğrafçılar için gün batımı
Manzara güzel. Çayınızı yudumlayabileceğiniz bir mekan ve piknik yapabileceğiniz bir alan da var Fener tarafında. Özellikle fotoğrafçılar için gün batımını tavsiye ederim. Yalnız mekan tarafında denizden gelen ağır bir koku var. Islah edilmeli.
5/5 Mükemmel
14.05.2016
Misafir
Kayalıklar manzarayı güzelleştiriyor
Kilise ve deniz fenerinden oluşuyor. Deniz kenarındaki kayalıklar manzarayı güzelleştiriyor.

Konum

Haritada gör