Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 13 Ocak 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya
Bir gün bir müze içerisinde uyuduğunuzu düşünün... Ya da sabah kalkıp, otel odanızdan çıktığınızda karşınızda 2300 yıllık tarihi bir mozaikle karşılaştığınızı... Antakya’da bulunan, The Museum Hotel Antakya içinde tarihi bir mirasın canlandığı, sanat ile modern yaşamın buluştuğu farklı bir yapı. Dünyanın ilk müze oteli olma özelliği taşımasının yanı sıra, dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu tarihi eserlere ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. The Museum Hotel Antakya’nın hikayesini beraber öğrenmek ister misiniz?

Tesadüflerle dolu bir yatırım hikayesi, The Muesum Hotel Antakya...

Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Çok değil 2009 yılında bugünkü müze otelin sahipleri Antakya’lı Asfuroğlu Ailesi, bir otel yatırımı için kolları sıvar ve Antakya’da kendi arazileri olan bölgede otel inşaatına başlar. Planda otopark bodrum ile birlikte iki kat olarak düşünülür fakat bölge üçüncü dereceden sit alanı olduğu için arkeolojik sondaj yapılması şarttır. Yapılan sondaj çalışmalarında otelin temelinde mozaik eserler belirmeye, farklı arkeolojik kalıntılar ortaya çıkmaya başlar... Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Normalde 400 oda kapasiteli bir otel yapılması planlanırken ve bütçe de buna göre oluşturulmuşken, otelin arazisi arkeolojik alan olduğu ortaya çıkınca işin rengi ve şekli değişmiş. Artık otel inşaatı yerine arkeolojik kazı alanı olan bölgede yeni bir karar verilmesi gerekiyormuş. Ya inşaata bir şekilde yeniden plan yapılarak devam edilmesi, ya da alanı devlete teslim ederek, otel projesinden vazgeçilmesi…

2300 yıllık tarihi bir geçmişin perdesi, Otel inşaatı ile gün yüzüne çıkıyor...

Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Proje sahibi yetkili mercilere danışarak ve yeni mimarlarla görüşerek ‘’Burası olursa müze otel olur ve de çok güzel olur’’ tavsiyesi almış, tüm maddi külfetine, artan bütçeye ve çıkacak tüm maliyetlere katlanarak Müze otel olması yolunda karar verip, projeyi revize ettirmiş.

Bu aşamadan sonra Otel yapımı yerine arkeoloji kazı çalışmaları başlamış ve tam 10 yıl boyunca 35 arkeolog, 100 küsür işçi ile birlikte kazı çalışmaları devam etmiş. Projeyi tekrar şekillendiren ünlü mimar ise Emre Arolat. 2019 yılında nihayet proje tamamlanmış ve The Museum Hotel Antakya, kapılarını hem yerel hem de yabancı ziyaretçilere açmış. Peki 400 oda kapasiteli planlanan otel yeni planla birlikte sadece 200 odalı inşa edilmiş.

Antakya’da 1930’lardan sonra yapılan en geniş çaplı kazı çalışmasına ev sahipliği yapan The Museum Hotel Antakya, dünyanın en büyük tek parça zemin Mozaik eserine sahip olması ile büyük bir önem taşıyor. Pegasus Mozaiği, Antik Roma Hamamları, Kutsal Ruh ve doğal yaşam mozaikleri, Eros heykeli kazıdan çıkarılan ve müzede sergilenen önemli eserlerden sadece birkaçı.

Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Antakya Müze Otel nerede sorusunun cevabi ise Hatay Arkeoloji müzesine yakın, Antakya Öğretmen Evi ile Palladium AVM arasında kalıyor. Haraparası, St. Pierre Mevkii’nde bulunan Hotel Museum Antakya’da çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilen otelin girişi ile, mozaikleri ve kazıdan çıkarılan eserleri görebileceğiniz giriş farklı. Fakat müze girişinden girip, gezdikten sonra oteli görebiliyorsunuz. Otel odaları iç avluya bakacak şekilde dizayn edildiği için otelin avlusu direk tek parça mozaiği her kattan görebileceğiniz şekilde inşaa edilmiş. Müzede müzekart geçiyor, müze kartı olmayanlar için giriş ücreti 40 TL.

Sömestr tatili için gidebileceğiniz keyifli bir seyahat rotası için Antakya Museum Hotel’e uğramaya ne dersiniz? Buraya gelmişken seyahatinizde size ilham olacak Hatay Keşif Noktalarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz! Ara tatili nerede geçireceğinize henüz karar vermediyseniz, Neredekal.com Keşif Rehberi’nden ise birbirinden güzel sömestr tatil önerilerine ulaşabilirsiniz!

Dünyanın İlk Müze Oteli: The Museum Hotel Antakya

Birbirinden güzel uygun fiyatlı Hatay Otellerini keşfetmek için aşağıya bakabilirsiniz;

Giriş
08 Haziran Per.
Çıkış
09 Haziran Cum.
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

Yorumlar

Gülünur Mamo 
13.01.2022
2021 agustosta kaldı temizlik misafir perverlik şahane ötesiydi mutlaka kalinmali ?????