Balıkesir'de Görülmesi Gereken İlk 8 Yer, Türkiye

Balıkesir'de Görülmesi Gereken İlk 8 Yer

2 Yorum

Gezi Rehberi Yeşim Özbirinci

Balıkesir'de Görülmesi Gereken İlk 8 Yer
Balıkesir plajları, doğası, Rum evleri, sahip olduğu değerler ve güzellikleriyle ziyaret edenlere keyifli zamanlar yaşatıyor. Balıkesir adeta insanın içini açmıyor, nedensiz bir gülümseme yaratıyor insanın suratında. Peki Balıkesir'i gezmeye nereden başlamalı? Aslında ziyarete değer pek çok yer var ama biz bugün görmeniz gereken ilk 8 yerden bahsedeceğiz.

1 - Bandırma Arkeoloji Müzesi

bandırma arkeolojiHazırsanız sizi hemen Bandırma'ya alalım. Hâlihazırda şirin bir yer olan Bandırma'yı ziyaret etmek için bir neden de arkeoloji müzesi olabilir. En azından bizim için. Yalnız bu müzenin takdir edilesi bir geçmişi var ki bahsetmeden geçmemek lazım. Bu müzenin yapımına halk tarafından başlanmış ve daha sonra Kültür Bakanlığı'na devredilmiş.

Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde Daskyleion Kazısı, Kyzikos Antik Kenti ve civarından gelen eserler sergileniyor.

2 - Taksiyarhis Anıt Müzesi

taksiyarhis kilisesiGerçekten de göz kamaştırıcı bir yer olan Cunda Adası'ndan bahsetmek istiyoruz biraz. Favori lokasyonlarımızdan biri sayılabilir çünkü adadaki Rum evleri ülkemizin kültürel çeşitliliğinin çok güzel bir örneği. Bunun yanı sıra, kamp yapabileceğiniz harika koyları var. Ama bugün daha çok ada merkezinde yapabileceğiniz ziyaretlerden bahsetmek istiyoruz.

Cunda Adası'nda Rum evleri dışında görebileceğiniz önemli tarihi noktalar var. Birçoğu restore edilerek çeşitli amaçlarda hizmete açılmış. Bir gününüzün tamamını Cunda Adası'nı keşfetmeye ayırabilirsiniz. Görmek isteyebileceğiniz birçok yer zaten birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yerleri görüp, adanın tadına varmak için bir gün yeterli bir süre. Akşamında da sahildeki restoranların birinde vakit geçirebilirsiniz.

İlk olarak Taksiyarhis Anıt Müzesi ile başlayalım. Ayvalık'ın ilk kilisesi olan bu yer, görkemli mermerleri ile bir hayli dikkat çekiyor. Mavi ağırlıklı duvarlar ve üzerindeki eserler gerçekten insana "vay be" dedirtiyor. Ayrıca bu anıt müzesinde eski otomobil modellerinden oyuncaklara kadar değişik birçok eski eşyayı da göreceksiniz.

Kilise, 1927'den sonra Tekel Deposu olarak kullanılmış ve sonra terk edilmiş. 2012'de ise restore edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanmış. 2013'ten beri de anıt müzesi olarak hizmet veriyor. Sahilden 300 metre ileri girdiğinizde burayı burabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki ilk durağınız burası olabilir.

3 - Aşıklar Tepesi

aşıklar tepesi manzaraCunda'nın simgesi olan Aşıklar Tepesi, günbatımını izlemeyi sevenlerin uğrak noktalarından biri. Agios Yannis Cafe'si de Aşıklar Tepesi'nde bulunuyor. Sıcak bir kahve eşliğinde güneşi burada batırabilirsiniz. Muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

4 - Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

kent kitaplığı içiDeğerli eserleri koleksiyonunda barındıran Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, tarihi yel değirmeni ile birlikte Aşıklar Tepesi'nde konumlanıyor. Zaten bir önce bahsettiğimiz Agios Yannis Cafe, tarihi yel değirmeninin altında hizmet veriyor. Asıl ismi Agios Yannis olan kilise restore edildikten sonra Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı'na dönüştürülmüş ve yel değirmeninin altında da aynı isimle bir kafe hizmete açılmış. Kitарlık pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açık. Kitaplık hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı'nın Hikayesi yazımıza da ufak bir göz gezdirebilirsiniz. Zira barındırdığı koleksiyon gerçekten bilinmeye değer.

5 - Altınova Plajı

altıonava günbatımıYaz dönemi Balıkesir ziyareti yapacaksanız meşhur Altınova Plajı'nda suya girmeden dönmeyin deriz. Bir kum adasına sahip olan bu plaj; Ayvalık, Cunda Adası, Bergama ve Dikili gibi bölgelerle çevrili. Ulaşım ise bir hayli kolay. Merkezden dolmuşa atlıyorsunuz ve hop buradasınız. Eee, bu noktaya kadar gelmişken Şeytan Sofrası'nda da bir gün batırılır. Çünkü Aşıklar Tepesi'nden sonraki en güzel günbatımı manzarası burada.

Elbette Altınova sadece plajdan ibaret değil. Mesela, hala sağlam şekilde duran Hacı Bayram Cami'nin geçmişi 1400'lere kadar varıyor. 800 yıllık geçmişi ile Şeyh Muyyiddin Cami de görebileceğiniz diğer önemli mimarilerden. Ayrıca 19'uncu yüzyıldan kalma hanlar da var. 15'inci yüzyıldan kalma Rum evleri ise Ayvalık'taki Rum evlerinden farklı bir yapıda. Son olarak, buraların zeytini de pek lezzetlidir ve meşhurdur. Bölgenin simgesi olan 1888 yılında yapılmış eski zeytinyağı fabrikası da dikkatinizi çekebilir.

6 - Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

tahtakuşlar müzeFotoğraf: bigunyineyoldayiz.com

Türkiye'nin ilk köy müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi'ni hiç duydunuz mu? Bir ilkokul öğretmeni olan Alibey Kudar‘ın çabası ile bu müze hayata geçirilmiş ve 1992 yılında hizmete açılmış. Müzede Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden Türk boylarının giyim eşyaları, aletleri, halıları gibi kültürel değerleri sergileniyor. Özellikle Şaman kültürüne meraklıysanız bu müzeyi görmenizi tavsiye ederiz.

7 - Susurluk Kaplıcaları

termal otelTermal turizm denince akla gelen ilk şehirlerden biri Balıkesir. Bundan dolayı buranın kaplıcalarında doyasıya bir keyif yapabilirsiniz. Termal su bakımından zengin olan Susurluk Kaplıcalarının kadın hastalıklarından romatizmaya kadar çeşitli sağlık sorunlarının iyileşmesinde yardımcı olabileceği söyleniyor.

8 - Sarımsaklı Plajı

şeytan sofrasıAyvalık'ta biraz gezindikten sonra yorgunluğunuzu Sarımsaklı Plajı'nda atabilirsiniz. Balıkesir'in en çok bilinen plajlarından biri olan bu plajımız aynı zamanda ödüllü de. Ayrıca Sarımsaklı'da Ege mutfağını tadabileceğiniz güzel restoranlar da mevcut. Şeytan Sofrası'ndan Altınova bölümünde bahsetmiştik ama aslında Şeytan Sofrası Sarımsaklı ve Ayvalık arasında bir yerde bulunuyor. Yani Sarımsaklı'ya geldiğinizde de günbatımını en güzel yerden yakalayabilirsiniz.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

bloğunuz aşırı zayıf insanlar balıkesire gelmek istemiycek lütfen ayvalık cunda sarımsaklı için daha geçerli daha doğru bilgiler paylaşın google size herşeyi açıklıycaktır kaz dağları nasıl es geçilir yel değirmeni ortunç koyu mavi bayraklı deniz vs

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Sayin Admin, Balikesirden bahsederken edremit korfezindende mutlaka bahsetmelisiniz. Altinoluk sahilleri, kazdaglarindaki hasan boguldu, sahin deresi gibi dogal guzellikleri ekleyebilirsiniz. Guredeki tarihi zeytinyagi fabrikalari gorulmeye deger Saygilarimla

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)