Hasan Boğuldu Göleti

  • Balıkesir / Edremit / Akçay

Hasan Boğuldu Göleti

Balıkesir, Akçay- Altınoluk yolu üzerinde Kazdağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Hasan Boğuldu Göleti, yemyeşil doğayla çevrili bir alanda ziyaretçilerine muhteşem bir nefes alanı sunmaktadır. Yaz aylarında serinlemek isteyen ziyaretçilerin kendini buz gibi sularına bıraktığı bu gölette aynı zamanda bir piknik alanı bulunmaktadır. Göletin isminin böyle olması ise bir efsaneye dayanmaktadır.

Hasan Boğuldu Göleti efsanesi ise şöyle; aşiret kızı Emine'ye aşık olan köylü Hasan onunla evlenmek ister. Fakat Emine'nin ailesinin bu izdivaç için bazı koşulları vardır. Buna göre Hasan'ın 40 okkalık tuz çuvalını sırtından hiç indirmeden dağı aşıp Emine'nin yaşadığı yere kadar taşıması gerekmektedir. Sıcağın da etkisiyle tuz çuvalının sırtında derin yaralar açtığı Hasan, yarı yolda başaramayacağını anlar ve Emine'ye kaçmayı önerir. Emine Hasan'ın başaracağından çok emindir ve bu teklifi kabul etmez. Ancak ne yazık ki Hasan artık dayanamaz hale gelince gölün sularına kendine bırakır ve boğulur. Onun haykırışlarına duymayan Emine daha sonra göletin üzerinde Hasan'ın hediye ettiği yazmayı bulur. Bunun üzerine Emine de yazmayla göletin hemen yanındaki ağaca kendini asar. O gün bugündür göletin ismi Hasan Boğuldu Göleti, onun üzerine sarkan ağaca da Emine Çınarı denmektedir.

Balıkesir otelleri konaklamanız için size güzel fırsatlar sunmaktadır. Doğası ve sahip olduğu güzellik nedeniyle gölet özellikle her yıl bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Günün birinde yolunuz Kazdağları'na düşerse göleti ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

14 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
14
Çok harika bir yer
10

-

Doğa harikası. Fakat ordaki gözlemeciye asla gitmeyin. Çok pahalı ve lezzetli değil. 2 kişi yediğimiz gözleme ve ayrana 125 lira ödedik. Alt tarafı gözleme. Onun dışında kesinlikle piknik yapabileceğiniz ya da yürüyüş yapıp serin sularda dinlenebileceğiz çok harika bir yer. Araba ile giriş 24 lira güncel 2020 fiyatı. Yaya girişi 8tl (bir kişi)

14
Görülmeye değer
10

-

Geçen hafta gittim, harika. Doğal güzelliklere sahip Kazdağları görülmeye değer. Girişte kişi başına 6 TL ödedik. Araçla girilen bölümde 15 TL alıyorlarmış.

14
3 gözlemeye, 4 çaya 110 TL
4

-

3 gözlemeye, 4 çaya 110 TL ödedikten sonra doğal güzelliği beynimden silindi.

14
Motosiklet gibi aracınız varsa gidin
3

-

Güzel bir yer. Fakat motosiklet gibi aracınız varsa gidin. Araba ile girip çıkamamak gibi bir durumunuz olur. Benden uyarması.

14
Görülmeli
10

-

Bundan on sene önce gittim. Çok güzel soğuk suyu vardı. Girişte alınan para meselesine gelince benim gittiğim zaman yoktu. 45 TL gerçekten çok içinde yapılan herhangi bir etkinlik için alınmıyorsa görülmeli.

14
Girişte 45 TL aldılar
10

-

Girişte 45 TL aldılar. Şimdiye kadar birçok şelaleye gittim, para ödemedim, bu çok kötü.

14
Doğa harikası
10

-

Çok güzel bir yer. Doğa harikası.

14
Park etme sorunu
10

-

Mangal yakmanın yasak olduğunu bilet kesen arkadaş söyleyebilirdi. Trafik, park etme sorunu yüzünden tabelayı göremiyor insan. Başa koymuşlar mangal yerini. Millet pişirdiğini götür, getir, götür, getir canı çıkıyor. Bir adam mangalı yakmış, ateş yarım metre yükseklikte yana tutuşa tepeden aşağıya ulaşmaya çalışıyordu. Solda başta 5 tane özürlü masası varmış, güvenlik söyledi, kolum kadar kartona kalemle yazılmış, a.. Devamını Göster

14
Şelalede yüzmek süper
10

-

Hasan Boğuldu Göleti ve Eminem Ağacı çok güzel beğendim. Herkese tavsiye ederim. Bir de girişte şelalede yüzmek süper.

14
Mangalcıya gitmeyin
10

-

Sütüven şelalesinden çıkıp, Hasan Boğuldu Göleti'ne giderken yolun sağında bir mangalcı var. Sakın yemek yemeyin, güler yüzüne aldanmayın. Baba oğul çalıştırıyor. Gidince 2 kişilik menü 25 TL dediler bana sonra hesap öderken kişi başı 25 TL dediler. Ben de 50 TL vermiştim paranın üstünü vermediler.

14
Doğayla iç içe
6

-

Mangal yerlerinde yer bulabilirseniz güzel, doğayla iç içe, güzel bir piknik alanı fakat giriş ücreti 15 TL.

14
Çok kalabalık oluyor
6

-

Çok kalabalık oluyor. Etrafta milletin çöpü dolu. Küçücük gölete millet girmek için çırpınıyor.

14
Yapaylaştırılmış bir göl
4

-

Gölü görünce insanın efsaneyi sorgulayası geliyor. Rahmetli Hasan düşüp başını vurdu herhalde, yoksa o gölde iki kulaç atınca öteki ucuna elin çarpar. Vasat ve yapaylaştırılmış bir göl. Derin olsun diye dibine beton atmışlar.

14
Hasan Boğuldu Göleti
10

-

Bence güzel bir başlık çünkü sonuyla çok alakalıdır.