Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Paşalimanı Adası
Paşalimanı Adası - Görsel 1
Paşalimanı Adası - Görsel 2
Paşalimanı Adası - Görsel 3
Paşalimanı Adası - Görsel 4
5 Fotoğraf
4.2/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
5 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Paşalimanı Adası Hakkında

Paşalimanı Adası, Marmara Takım Adaları’nın en güneyinde bulunan bir adadır. Yüzölçümü ile Türkiye’nin dördüncü büyük adası olmaya hak kazanmıştır. Paşalimanı Adası, konum olarak da Marmara Denizi’nin güneyinde yer alır. Ada üzerinde 5 tane köy bulunur. Adayı keşfe çıktığınız takdirde adada bulunan bu 5 adet köyü mutlaka görmelisiniz. Ada içinde herhangi bir merkez yerleşimi bulunmamakta. 5 köyün toplam nüfusu 962 kişiden ibaret olmasından dolayı kalabalık bir ada değildir. Marmara'nın ikinci büyük adası olması oldukça önemli. Sessizliğin ve doğal güzelliğin hakim olduğu bu adada tatil yapmanız da son derece kolay. Zeytin ağaçları ve kavun bahçeleri arasında huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. Paşalimanı Adası’na gitmeden önce ön araştırma yapmanız önemli bir gereklilik. Özellikle Paşalimanı Adası yorumları incelenmesi gereken en önemli noktaların başında gelir. Erdek otelleri, konaklama seçenekleri ve restoranları önceden öğrenerek daha kolay bir gezi turu yapabilirsiniz.

Paşalimanı Adası Nerede?

Paşalimanı Adası ulaşım açısından herkes tarafından kolaylıkla gidilebilecek bir alandadır. Peki Paşalimanı Adası nasıl gidilir ve ulaşım yolları nelerdir? Adaya ulaşım çoğunlukla vapurlar ve deniz yolculukları ile gerçekleşir. Özellikle şahsi araçlarla gidildiğinde kolay bir yolculuk geçirebilirsiniz. Şahsi araçlar dışında çeşitli otobüsler ve deniz yolculuğu ile bu adaya ulaşmak mümkün. Bu adanın tarihçesi oldukça eski kökenlere dayanmakta. Adada gezi esnasında adanın tarihçesi hakkında çeşitli yerlerde bilgi verici taşlar bulunur. Paşalimanı, tarih boyunca pek çok geminin ve deniz ordusunun sığınak yeri olur. Birçok sefere de bu liman üzerinden çıkılmış. Tarihi eskiye dayandığı içinde hem tarihi güzellikleri açısından hem de doğal güzellikleri bakımından geniş bir coğrafyaya hizmet eder. “Paşalimanı Adası nerede?” sorusu bu şekilde cevaplandıktan sonra bu adayı keşfetmeye gidebilirsiniz. Ada sizlere sunduğu birçok güzelliği sayesinde keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Adanın görülmesi gereken yerlerini gördükten hemen sonra restoranlarda oturup bu alana ait leziz yemekleri de afiyetle tüketebilirsiniz. Hem günübirlik geziler hem de tatil bölgesi olarak tercih edilebilir. Az nüfuslu olması da bu işlemleri çok daha kolay bir şekilde halledebilmenize yardımcı olur. 

Paşalimanı Adası Köyleri, Nüfusları ve Coğrafi Yapısı

Paşalimanı Adası, içinde 5 adet az nüfuslu köy bulunduran bir ada. Bu adadaki tüm yerleşimler köy nezdinde olduğu için herhangi bir merkezi yerleşme de bulunmamakta. Ada Akdeniz ikliminin özelliklerini göstermesinden dolayı yaz tatilleri için iyi bir seçenek oluşturur. Fakat zaman zaman kuzeyden gelen soğuk hava dalgası iklimin geçiş iklimi özellikleri göstermesine sebebiyet verir. Coğrafi özellik bakımından aslında Kapıdağı Yarımadası’nın bir uzantısı şeklinde görülür. Adada bağcılık ve şarap üretimi meşhur işlerden biri. Özellikle ilk yerleşim dönemlerinde Fransızlar tarafından işletilmekte olan şarap fabrikaları günümüzde hala daha bu fabrikalar ayakta durmakta. Fakat şarapçılık ve şarap üretimi bu alanlarda devam etmiyor. Sadece bağcılık kısıtlı bir şekilde devam ettirilmekte. 

Paşalimanı’nda bulunan 5 köy kendi içinde çeşitli özelliklere sahiptir. Köyleri gün içinde gezerek burada bulunan doğal güzellikleri ve tarihi yapıları inceleyebilirsiniz. Köylerin özellikleri şunlardır;

  • Paşalimanı: 180 kişilik bir nüfusa sahip, büyük bir iskelesi bulunan köydür.
  • Harmanlı: 285 kişilik nüfusu bulunan ve adadaki lezzetli meyvelerin yetiştirildiği bölge.
  • Poyrazlı: 184 kişilik nüfusu bulunur. Turizm açısından gelişmeye başlayan bir yer. Market, küçük pansiyonlar ve limanlar bulunur.
  • Balıklı: 159 kişilik bir nüfusu bulunan bu köy liman açısından önemli bir konuma sahip. Diğer limanlar ile buradan bağlantı sağlanır.
  • Tuzla: 154 kişilik nüfusa sahiptir ve Tuzla ismini eskiden tuz çıkarılan bir gölden alır. 

Paşalimanı Adası Erdek tarafına bağlı olan bir ada. Balıkesir-Erdek’e bağlı olan bu adanın hem tarihi hem de doğal güzellikleri oldukça eskiye dayanır. Balıkçılığa oldukça elverişli bir ada. Buradan yaşayan kişiler geçiminin büyük bir çoğunluğunu balıkçılıktan kazanır. Doğal güzellikleriyle bu ada sizi bir yandan dinlendirirken bir yandan da huzurlu zaman geçirmenizi sağlar. 

Yorum / Değerlendirme

4.2/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
5 değerlendirme
Paşalimanı Adası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
0/5 Çok Kötü
Neredekal.com
20.10.19
Bülent Mustafa
Bir daha asla
Av turizmi için gittik Paşalimanı’na. Niyetimiz kafa dinleyip avlanmaktı. Av serbest olmasına rağmen köylüler çok cahil. Köpeğimizi görünce aracımızın önünü kestiler. Jandarma av serbest demesine rağmen tehditler havada uçuştu. Gece yattığımız pansiyon berbattı. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Pansiyoncuyu bütün gece muhtar bile arayıp tehdit etmiş. At onları pansiyondan diye. Kesinlikle kendini soyutlamış insanlar. Bir daha asla gitmem. Çocuklarımızla birlikte gitmeyi düşünmüştük iyi ki ailemizi götürmemişiz. Düşünsenize yaşayacakları travmayı. Kanun dinleyen yok. Av serbest diyen kolluk kuvvetlerini bile tehdit ettiler. Bir daha asla.
4/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
02.08.20
Misafir
Etraf çok pis
Gerçekten bakir bir yer. Ancak giden insanlar mı dersin (yerlisi olacağını düşünmüyorum) etraf çok pis. İnsanlar sahil boyu bir sürü plastik atmışlar, hiç utanmıyor musunuz paşalimanı misafirleri. Çöpünüzü yanınıza alın
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
15.09.20
Misafir
Cennet gibidir
Pasalimani Adasi her tarafini gezdim mukamel bir yer saklanmis cenet gibidir ilarisi icin cok deyerli bir yer olacak temiz denizi havasi
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
16.10.20
Misafir
Ada harika
Ada harika Çok sakin aile yeri kesinlikle bağımlılık yapıyor,ilk kez gelenlerin biraz canı sıkılabilir fakat 2,kez gelince tanıdık yüzler görünce vazgeçilme oluyor ve 3.kez den sonra Satılıkev aramaya başlıyorsun, pansiyon için aysel teyze ve kemal amcanın evini tavsiye ederim temiz ferah ve deniz manzaralı.
0/5 Çok Kötü
Neredekal.com
12.03.21
Misafir
Gidip gelmek zor
Bildiğin mahrumiyet adası. Gidip gelmek zor ve pahallı. Biz ekmek bulamadık. Fırın yok adada,bankamatik yok. İtfaiye yok. Osmanlı sürgün adası gibi.