Artvin Gezi Rehberi

Artvin , Karadeniz'in en uzak köşesinde, gözden uzak bir noktada gibi dursa da aslında ülkenin en çok dikkat çeken yerlerinden biri oluyor. Eşsiz doğası, ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını aralarken kültürü ile de her anınızı dolu dolu geçirmenizi sağlıyor. Artvin gezi rehberi sayesinde tüm tatilinizi planlayabilir, uygun Artvin otel seçenekleriyle muhteşem bir konaklama geçirebilirsiniz.

Artvin Hakkında

Artvin nerede sorusunun cevabı olan Karadeniz Bölgesi, aynı zamanda bölgenin yapısını da belirleyen önemli etkenlerden biri. Fazla engebeli arazisi ve hava şartları ile dikkat çeken bu şehir, doğanın ortasındaki bir vaha gibi görünüyor. Ayrıca binlerce yıllık Artvin tarihi de ziyaretçilerine köklü bir kültürün keşfine çıkmalarına olanak tanıyor. Artvin, M.Ö. 3000 veya 4000 yıllarına kadar giden eski bir kültüre sahip. Yusufeli ve Şavşat ilçelerinde bulunan bakır baltalar, daha sonra ise ortaya çıkan tunç baltalar bölgenin tüm bakır, tunç ve demir çağlarını yaşadığını gösteriyor. M.Ö. 2000'li yıllarda bölgeye hakim olan düzenli ilk medeniyetin Hurriler olduğu biliniyor. Hititler ve Urartular'ın da egemenliğine giren şehir, daha sonra İskitlerin baskıları ve akınları ile Urartular'ın yıkılmasına İskitlerin bölgesine hakim olmasına olanak tanıyor. Uzun bir süre İskitlerin askeri üssü olan Artvin daha sonra Şamanist öğretiye inanan Arsaklar adlı ailenin hakimiyetine giriyor. Bu aile daha sonra Bizanslıların etkisi Hristiyan olarak bölgeyi Bizans egemenliğine bırakıyor. Hazar Türkleri'nin Çoruh boylarında egemen olmasının ardından Emevi saldırılarına karşı birlikte mücadele ediyorlar. Ardından Abbasi Dönemi'nde Bağdat'a bağlanıyor. Tüm bu sürecin sonra tekrar Bizans'a geçen Artvin, daha sonra Gürcü beyliklerinin ardından Saltuklu Beyliğine dahil oluyor. Büyük Selçuklu'dan sonra İlhanlı Devleti'ne bağlanan bu şehirde onlarca medeniyetin izleri oluşuyor. 1500'lü yıllarda ise Osmanlı Devleti'ne katılan şehir, uzun yıllar boyunca bu devletin hakimiyeti altında yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de önemli bir nokta olan Artvin, doğuya açılan önemli bir kapı haline geliyor. Şehir, hem doğası hem de yer altı kaynakları ile oldukça dikkat çekiyor. Bakır, altın, çinko ve gümüş rezervlerinin yoğun olması sayesinde sanayisi oldukça gelişiyor. Özellikle Murgul'da yer alan madenler en önemlileri arasında yerini alıyor. Tarımsal faaliyetlerin de yoğun olduğu şehirde çay ve fındık yetiştiriciliğinin yanı sıra günümüzde kivi üretimine de başlanıyor. Artvin turizm faaliyetleri ise tüm bu kültür ve doğa içerisinde her anınızı eşsiz güzellikler içerisinde geçirmenize olanak tanıyor. Yüksek oksijen oranı, tertemiz doğası tamamen dinlenebileceğiniz bir tatil sunuyor.

Artvin Yol Tarifi

Artvin'e nasıl gidilir sorusu birkaç alternatifle cevaplanabilir. İlk olarak uzak bir noktada olması nedeniyle hava yolu ile ulaşmak isteyenler için farklı bir alternatif sunuyor. Artvin'de hava alanı olmasada Batum'da bulunan hava alanı Artvin Hopa İç Hatlar olarak da hizmet veriyor. Yeni tip kimliklerinizle bu havalimanına inerek pasaport kullanmanıza gerek kalmadan Artvin'e geçiş yapabiliyorsunuz. Bu hava alanında yer alan servislerle rahatlıkla Hopa'ya ulaşabiliyorsunuz. Hopa'dan merkeze ulaşmak ise dolmuş seferleriyle oldukça kolay olarak planlanıyor. Kara yolunu kullanmak isteyenler ise Türkiye'nin hemen her şehrinden düzenlenen Artvin otobüs seferleri ile Artvin Otogarı'na ulaşabilir. Artvin, uzak bir noktada olması nedeniyle kara yolu ile ulaşım İstanbul'dan 20 saatte sağlanırken Ankara'dan 16 saat sürüyor. Özel aracı ile gitmek isteyenler ise Artvin yol tarifi için akıllı telefonlardan ve navigasyon cihazlarından yardım alabilir. Ayrıca Artvin haritası gidiş yolunuzu planlamak için oldukça yardımcı olabilir.

Artvin İklimi

Artvin hangi bölgede diye sorulduğunda verilen Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü cevabı, iklimiyle de oldukça yakından ilişkili. Tipik bir Karadeniz ikliminin yaşandığı bu şehir, aynı zamanda eşsiz bir doğaya sahip. Ilık ve yağışlı bir iklim tipi olan bu Karadeniz iklimi, özellikle kıyı kesimlerinde kendisini daha yoğun hissettiriyor. Şehrin yüksek kesimleri ise kış aylarında yoğun kar yağışı alıyor. Artvin hava şartları yolculuğunuz öncesinde bu tip ayrıntılar nedeniyle önem taşıyor. Artvin harita konumu nedeniyle Doğu Karadeniz bölümünün ikliminde en çok değişkenlik görülen illerinden biri. Kıyı kesimlerinde tipik çok yağışlı Karadeniz iklimi görülürken daha iç kesimlerde Karadeniz iklimi ve karasal iklimin geçişi görülüyor. Hatta Ardanuç ve Yusufeli ilçelerinde Akdeniz ikliminin belirtileri bile görülebiliyor. Birçok iklimi bir arada yaşaması nedeniyle Artvin hava durumu değişken bir yapıya sahip. Bu nedenle tarımsal alanda da oldukça gelişmiş hale gelebiliyor. Bitki örtüsü ise bu iklimin etkisi ile birlikte değişkenlik gösteriyor. Doğal yaşlı ormanlar, Rododendron fundalıkları, alpin otlakları gibi geniş bir bitki örtüsüne sahip bu şehir, geniş endemik bitki ortamı ile de dünyanın en önemli ekosistemleri arasında gösteriliyor. Yemyeşil bir doğanın her ayrıntısını görebileceğiniz bu şehirde yeşilin ve nehirlerin bir araya gelmesi sayesinde doğanın sesini duymanıza olanak tanıyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Sadıkoğlu Oteli
10

3 misafir değerlendirdi.

Grand Artvin Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Villa da Apart Butik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Koru Butik Otel
10

2 misafir değerlendirdi.

Mars Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Artvin Apart Otel
8

1 misafir değerlendirdi.

Koliva Otel
9

17 misafir değerlendirdi.

Dergiz Tatil Köyü & Spa
10

1 misafir değerlendirdi.

Marina Tatil Köyü ve Restoran
7

11 misafir değerlendirdi.

Ardanuç Kanyon Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Gevhernik Otel
9

14 misafir değerlendirdi.

Nana Otel
10

2 misafir değerlendirdi.

Bilge Hotel
6

6 misafir değerlendirdi.

Borçka Dere Pansiyon
10

16 misafir değerlendirdi.

Lamazi Pansiyon & Restoran
9

24 misafir değerlendirdi.

Emir'in Çay Evi Pansiyon
10

39 misafir değerlendirdi.

Lapera Pansiyon
9

5 misafir değerlendirdi.

Adaş Dağ Evi
9

27 misafir değerlendirdi.

Tema Vakfı Konukevi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
İremit Pansiyon Macahel
6

2 misafir değerlendirdi.

Masis Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Eliya Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Agara Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Mençuna Konakları
8

10 misafir değerlendirdi.

Paluri Hotel
10

4 misafir değerlendirdi.

Otel Flash
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Peronti Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Beyaz Saray Hotel Hopa
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Hopa Heyamo Hotel
10

6 misafir değerlendirdi.

Cihan Hotel
9

10 misafir değerlendirdi.

Hotel Terzioğlu
6

3 misafir değerlendirdi.

Sarp Otel Hopa
6

10 misafir değerlendirdi.

Olimbera Köy Evi
9

11 misafir değerlendirdi.

Osman Ağa Konağı
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Çerge Bungalov Cafe
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Hotel Barcelona
6

4 misafir değerlendirdi.

My House Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ezmoce Köy Evi
10

3 misafir değerlendirdi.

Laşet Motel
9

25 misafir değerlendirdi.

Yeşil Vadi Turistik Otel
9

16 misafir değerlendirdi.

Arhavi Pınar Kır Evi
10

4 misafir değerlendirdi.

Almatur Hotel
10

2 misafir değerlendirdi.

Falez Cafe & Restaurant & Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Parpali Apart Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Arhavispor Otel & Restaurant
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Green Valley Hotel Şavşat
Henüz değerlendirme yapılmadı.

Artvin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Artvin, kendine özgü kültürü, tarihi ve yapısı ile oldukça farklı bir ortam sunuyor. Ziyaretçilerinin birçok farklı mekanı bulabileceği bu şehirde aynı zamanda kendine has ürünleri de kolaylıkla bulabilir. Bu şehrin doğası dünyanın sayılı güzellikleri arasında bulunması nedeniyle aynı zamanda birçok canlının farklı şekilde buraya adapte olmasını sağlıyor. Bu noktada Artvin neyi meşhur sorusunun cevabı olarak boğalar verilebilir. Artvin'in aynı zamanda şehir simgelerinden biri olan boğalar şehrin en meşhur olduğu konulardan biri. Bu bölgede yaşayan boğalar oldukça güçlü ve farklı bir yapıya sahip. Oldukça inatçı ve kavgacı doğaları ile nam salmış bu boğalar, kavga ederken birbirlerini uçurumdan atması nedeniyle yöre halkı tarafından düz bir bölgede karşı karşıya getirme çözümü bulunuyor. Böylece içgüdülerini kontrollü şekilde yaşamalarına izin verilen bu durum sonunda boğa güreşi festivalleri ortaya çıkıyor. Artvin Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali çerçevesinde boğalar kontrollü şekilde güreştikten sonra kazanan boğa, bir buçuk gün süren bir yayla yolculuğu yapıyor ve ilk çiftleşme hakkını kazanıyor. Özellikle boğa sahipleri ve boğalar arasında da büyük bir bağ bulunuyor. Özel bir bakım isteyen bu boğaları yakından görmek isterseniz bu festivale katılabilir, bölgenin kültürünü de yakından tanıyabilirsiniz.

Artvin, Karadeniz mutfağının bir yansımasına sahip olmakla birlikte Doğu Anadolu'ya da yakınlığı sayesinde zengin bir mutfak kültürüne sahip. Üstelik Laz, Gürcü ve Anadolu mutfağını bir arada görebileceğiniz restoranlar ve mekanlarda eşsiz tatları deneyebilirsiniz. Bir çeşit otlu krep olan kaygana, kuymak, Artvin'e özgü bir yufka yemeği olan Silor, hamsili ekmek deneyebileceğiniz lezzetlerden yalnızca birkaçı.

Artvin birçok kültürü bir arada yaşaması nedeniyle gezilecek yerler konusunda da oldukça geniş bir skalaya sahip. Mekanlar konusunda dağlık engebeli arazi nedeniyle ulaşmakta zorlanacağınızı düşünseniz de günümüz şartlarında gezmek istediğiniz her yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Görebileceğiniz yerlerden birkaçı; Atatepe, Hatila Vadisi Milli Parkı, Dolishane Kilisesi, Mençuna Şelalesi ve Cehennem Deresi Kanyonu olarak sıralanabilir.

Artvin'e gitmek için yapacağınız tatil planında bölgenin her dönem ılık seyretmesi kolay konaklamanızı sağlasa da kış aylarında yoğun yağış alması nedeniyle gezinizi tekrar düzenlemeniz gerekebilir. Doğasının her ayrıntısını görmek için özellikle serin bir havaya sahip olması sayesinde yaz ayları tercih edilebilir. Birçok ulaşım alternatifi sayesinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz şehirde yaz aylarında doğanın uyanmış halini yakından tanık olabilirsiniz.

Artvin, doğanın sunduğu doğallıkta bir çok ürünü alabileceğiniz en önemli noktalardan biri. Artvin merkezde yer alan çarşıda birçok ürünü satın alabilirsiniz. Özellikle bal ve süt ürünleri oldukça lezzetli seçeneklerden biri. Dekorasyon için ise bölgenin kendine özgü dokumalarına sahip kilimlerine göz atabilirsiniz. Özellikle Şavşat kilimleri oldukça ünlü. Alışveriş yapabileceğiniz aktiviteler ve faaliyetlerden biri olarak gezi planına dahil etmeniz halinde merkez dışında birçok ürünü bulabileceğiniz Atrium Alışveriş Merkezi'ni de ziyaret edebilirsiniz.