En lezzetli Antakya yemekleri ve Antakya neyi meşhur

Antakya'nın Neyi Meşhur

Binlerce yıllık geçmişi, tarihi varlıkları, doğal güzellikleri ve zengin mutfağı ile Antakya ülkemizin en güzel yerlerindendir…

Antakya'nın Neyi Meşhur

Binlerce yıllık geçmişi, tarihi varlıkları, doğal güzellikleri ve zengin mutfağı ile Antakya ülkemizin en güzel yerlerindendir…

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya ülkemizin en güneyinde yer alan şehir merkezidir. Mezopotamya'yı Akdeniz'e bağlayan yol üzerinde yer alması Antakya'nın çok eski bir yerleşim yeri olmasına neden olmuştur. Tarihi kaynaklar bölgenin geçmişinin M.Ö. 5000'li yıllara dek uzandığını gösterir.

Çok kültürlü yapısını tarih boyunca korumuş olan Antakya, günümüzde de ülkemizin en kozmopolit yerlerinden biridir. Çok kültürlülüğünden gelen zenginlik ise Antakya'yı özel bir yer yapar. Binlerce yıllık geçmişi, tarihi varlıkları, renkli kültürü, zengin mutfağı doğal güzellikler ile birleşir ve tüm bunlar Antakya'yı mutlaka görülmesi gereken bir yer kılıyor.

Antakya'nın neyi meşhur, Antakya'da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Asi Nehri: Antakya'nın içinden geçen ve uzunluğu 380 km olan Asi Nehri, şehre ruhunu veren kaynaktır adeta. Antakya denince akla ilk gelenlerden biridir Asi Nehri.

Antakya Mozaik Müzesi: Binlerce yıllık tarihi varlıkların sergilendiği ve ülkemizin yanı sıra dünyanın da en önemli müzelerinden biri olan Antakya Mozaik Müzesi mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Müze, sergilenen mozaiklerin büyüklüğü açısından dünyanın ikinci müzesidir.

Antakya mutfağı ülkemizin yanı sıra dünyanın da en zengin ve en ünlü mutfaklarından biridir. Binlerce yıllık bir kültür birikimi Antakya mutfağına da yansımıştır. Günümüzde Antakya mutfağına ait yaklaşık 400 çeşit yöresel yemek vardır.

Antakya mutfağının en ünlü lezzetleri Antakya kebabı, tepsi kebabı, Arap aşı, aşür, tepsiye et, kabak oturtma, belen tavası, çevirme, kumbursiye, seyh mualla ve tuzda tavuktur.

Bu eşsiz lezzetlerin yanı sıra sakal kaldıran, Antakya simidi, patlıcan salatası, şişbörek, sıhılmahsi, libye, tuzlu yoğurtlu pazı sapı ve sakız murçu Antakya mutfağından çıkan diğer meşhur ve tatmanızı tavsiye ettiğimiz yemeklerden.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Mükemmel bir yer

-

3
irem bulat tarafından...

-

3
BERK KALKAN tarafından...

-