Alaçatı Pazaryeri Cami

  • İzmir / Çeşme / Alaçatı

Alaçatı Pazaryeri Cami

Alaçatı'ya giden herkesin mutlaka önünden geçtiği, 19. yüzyıl sonlarında Rum kilisesi olarak inşa edilen Alaçatı Pazaryeri Cami, günümüzde cami olarak işlevini sürdürüyor. Üç nefli ve bazilikal planlı olan yapı, yığma moloz taş tekniği ile inşa edilmiş. Sonradan eklenen minaresi ise kesme taştan yapılmış ve tek şerefeli.

Alaçatı Pazaryeri Cami'nin en ilgi çekici özelliği ise içeride yer alan perde. Bu perdenin hemen arkasında turistlerin ziyaret edebildiği bir kilise yer alıyor. Müslümanlar namaz kılarken, turistler perde ile kesilmiş kilise bölümünü ziyaret edebiliyorlar. Kiliseden camiye çevrilen Alaçatı Pazaryeri Cami, bu özelliği ile hoşgörünün simgesi olmuş adeta. Hem Müslümanlara hem Hristiyanlara ev sahipliği yapan Alaçatı Pazaryeri Cami'nin içerisindeki perde istendiği zaman otomatik olarak açılıyor. Yapımına 1830'lu yıllarda başlanan ve 1874 yılında kilise olarak açılan Alaçatı Pazaryeri Cami, Cumhuriyetin ilanından sonra camiye dönüştürülmüş.

Yapının camiye dönüştürülmesinin 88. yılında, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği bir ayin düzenlenmiş Alaçatı Pazaryeri Cami'nde. Alaçatı Pazaryeri Cami, ilk Alaçatı seyahatinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılardan biri. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın