Yenibosna bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Yenibosna Gezilecek YerlerYenibosna Tarihi Mekanlar

Tarihi araştırmalardan elde edilen bulgulara göre, bölgenin Haçlı Seferleri sırasında Latin ve Avrupa medeniyetlerine ev sahipliği yaptığı görülmektedir.

Bizanslılar zamanında ise bölge Jeptimun ve Hebdemon adlarıyla anılmaktadır. Jeptimun: Güzel kent, Hebdemon ise verimli toprak anlamlarına gelmekteydi. Bundan Bizanslılar'dan itibaren verimli topraklarıyla anılmış; tarım ve bağcılığın merkezi olmuş; Marmara Denizi'ne yakınlığı sebebiyle rağbet gören yazlık kentlerden birisi haline gelmiştir.

Bizans, tarihi boyunca Hebdemon Rumeli'den gelen kervan ve askeri konvoyların İstanbul'a geçiş gözergahı üzerinde bulunmuştur. Topraklarının genişliği, İstanbul'a yakınlığı ve bol suyu sayesinde önemli bir karargah halini almıştır.

Bizans döneminde bölgede imparator sarayları, kiliseler ve yazlıklar inşa edilmiştir. Bölge 1204'teki Haçlı Seferleri'nde Latin medeniyetlerince yağma edilmiştir. Bizans halkının şiddetli depremlerden sonra tehlikenin bitimine kadar bölgede konakladığını da yine tarih metinlerinden anlıyoruz. Daha sonra bölgenin yerleşim olarak tamamen terk edilmesiyle taş ve kum ocakları açılmış, çıkarılan taşlarla surların yenilenme işlemi tamamlanmıştır.

Osmanlı orduları 1356 tarihinde Rumeli'ye ayak bastıktan sonra Bizans'a yakınlığı sebebiyle (12 km) buralara yerleşmişlerdir. Bölge 1453 İstanbul'un fethine kadar Osmanlı'nın Rumeli'ye yaptığı seferlerde askeri üs karargah rolünü üstlenmiştir.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden önce Osmanlı ordusu Bahçelievler ve Yenibosna'da konaklamış; askerlerin atları buradaki geniş çayırlıklarda otlatılmıştır. Osmanlı'da fetih sonrası yerleşim sur içine kaydığı için bölge bir kaç küçük köy dışında tamamen sahipsiz kalmıştır.

Osmanlı buradaki sahipsiz toprakları vakfetmiş ve Hazine-i Hassanın mülkü saymıştır. Bizans'la başlayıp Osmanlı ile devam eden süreçte bölgenin taş ve kum ocakları olarak kullanılmasına devam edilmiş; çıkarılan taş ve kumlarla imarethaneler, mescit, cami ve çeşmeler inşa edilmiştir. Bölgenin yerleşim yeri olarak tekrar hatırlanması ise Osmanlının son dönemlerine rastlayacaktır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın