Uzungöl'ün Neyi Meşhur

Yeşilin bin bir tonunu gözler önüne seren Uzungöl, cennetin yeryüzünde şekil bulmuş hali gibidir adeta…

Uzungöl'ün Neyi Meşhur

Yeşilin bin bir tonunu gözler önüne seren Uzungöl, cennetin yeryüzünde şekil bulmuş hali gibidir adeta…

Trabzon'a 99 km, Çaykara'ya ise 19 km mesafede yer alan Uzungöl, şehrin en turistik köylerinden biri. Ülkemizin yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan Uzungöl, ismini hemen kıyısındaki gölden alıyor. Sahip olduğu doğal güzellikleri, sık ormanları ve ülkemizin en yaşlı ağaçları ile Uzungöl, sadece yerli değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı haline geldi son zamanlarda. Her yerin olduğu gibi, Uzungöl'e de özgü şeyler var elbette. Uzungöl seyahatinize çıkmadan önce, Uzungöl'ün neyi meşhur listemize mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Köye İsmini Veren Gölü: Uzungöl, aslında aynı ismi taşıyan gölün kıyısına kurulmuş ve gölün ismini almış. Heyelan nedeniyle Haldizen Deresi'nin önünün kapanması sonucu meydana gelmiş olan Uzungöl Gölü, köyü meşhur eden unsurlardan biri.

Alabalık: Alabalık Uzungöl'ün neredeyse simgesi haline gelmiş desek yeridir. Aslında çok uzun yıllardan beri yetişiyor Alabalık Uzungöl'de. Ancak köy içerisinde profesyonel ve ticari anlamda üretim 32 yıldır devam ediyor. Uzungöl'e gittiğinizde alabalık yemeden dönmeyin deriz.

Yöresel Çalgılar Kaval ve Tulum: Yöresel çalgılarda kaval ve tulumun Uzungöl için önemli bir yeri var. Özellikle tulum en eski ve en önemli müzik aletlerinden biri olarak görülüyor Uzungöl'de. Hatta göl çevresinde 10 tane ünlü tulumcu yaşıyormuş. Geziniz sırasında bu müzik aletlerinden birini çalana rastlarsanız şaşırmayın.

Doğal Zenginlikler: Uzungöl'ün oldukça zengin bir bitki örtüsü ve yaban hayatı bulunuyor. Zaten sahip olduğu bu özelliklerinden dolayı 1989 yılında tabiat parkı ilan edilmiş.

Uzungöl Camii ve Silueti: Gölün kenarında adeta parlayan bir yıldız konumunda Uzungöl Camii. Köyün tam merkezinde yer alan Uzungöl Camii, oldukça görkemli bir yapı. Günümüzde Uzungöl'ün simgesi olarak nitelendirilen camiin göl üzerinde dalgalanan silueti de ayrı bir ahenk oluşturuyor.

Eşsiz Manzarası: Elbette ki Uzungöl'ün hep o karşımıza çıkan klasik manzarası da Uzungöl'ün sahip olduğu meşhur şeylerden biri. Ne de olsa ilk görüşte aşkın bir başka versiyonu o manzara.

Yağmuru: Uzungöl'de kışlar tahmin edilenden çok daha fazla sert geçiyor. Bir yıl içerisinde güneşli gün sayısı da o denli az. Her daim, sisli ve yağmurlu bir hava hakim Uzungöl'e. Bu nedenle de her zaman temkinli olmak gerekiyor.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın