Tekkeköy bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Tekkeköy Aktiviteleri

Tipik bir Karadeniz ilçesi olan Tekkeköy doğal güzellikler ile tarihi mirasın birleştiği bir yer.Tekkeköy Görülecek Yerler - Tekkeköy En İyi 10 Yapılacak Şey

Tipik bir Karadeniz ilçesi olan Tekkeköy doğal güzellikler ile tarihi mirasın birleştiği bir yer.
Samsun Tekkeköy ilçesinde yapmanızı önerdiğimiz şeyler şöyle:

Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Tekkeköy’deki ören yerini gezebilir, buradaki mezar ve gömütleri görebilirsiniz. Anadolu’nun hiçbir yerinde eşine rastlanmayan eşyaların çıkarıldığı bu ören yerini görmenizi mutlaka öneriyoruz.

Tekkeköy’ün en ilginç yapılarından biri ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunan Tekkeköy Mağaralarıdır. Bu mağaralar bölgedeki ilk yerleşim izlerinin bulunduğu yerdir.

İlçedeki tarihi yapılardan biri de Şeyh Yusuf Zeynuddi Camisi’dir. Selçuklu devrinden kalan bu yapıyı gezebilirsiniz.

İlçe merkezinin yanı sıra civar köy ve mahallelerde geçmiş dönemlerden kalma kilise, kale ve benzeri tarihi yapılar vardır. Altınkaya Kilisesi, Antyeri Kilisesi ve Yel Değirmeni bu yapıların başında geliyor.

Tekkeköy tarihi eserlerin yanı sıra doğal güzellikleri ile görülmeye değer yerlerdendir. Dilerseniz doğal plaja sahip Costal mevkisine gidebilir, buradaki yemyeşil ormanlık alanlarda yürüyüş ve piknik yapabilir, Asarağaç ve Azman tepelerine çıkıp buradaki muhteşem manzaraya tanık olabilirsiniz.

Tekkeköy Deresi ve derenin yer aldığı vadi oldukça güzel bir ortama sahip. Burada sessiz, huzurlu vakit geçirebilir, yine bu bölgedeki Tekkeköy Mağaraları’nı keşfe çıkabilirsiniz.

Tekkeköy’e giderseniz yörenin zengin mutfağını deneyimlemeden dönmeyin. Etli yufka, etli kazan pilavı, kus kus, düğün çorbası, bir çeşit pide olan gama ve kazlı pilavı mutlaka tadın.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın