Samsun Gezi Rehberi

1 Yorum

Gezi Rehberi Yeşim Özbirinci

Samsun Gezi Rehberi
Şöyle Orta Karadeniz'e doğru bir yol alırsanız eğer limanı ve Kurtuluş Savaşı'ndaki tarihi yeri ile Samsun, bölgenin önemli şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi, kültürel yapısı ve doğasıyla da gezmeyi sevenlerin rotaları arasında yer alıyor.

"Samsun'u gezmek için kaç gün gereklidir?" diye sorarsanız aslında her şehir için verdiğim cevabı yineleyeceğim. Yani tatil planlarınıza göre bu süre kesinlikle değişecektir. Önemli tarihi noktaları gezmek için iki üç gün yeteceği gibi, doğal alanları ziyaret etmek isterseniz kalacağınız süreyi artırmanız gerekebilir.

Şehir içindeki yürüyüşlerinizi İlk Adım ve Onur Anıtları rotaları yönüne planlayabilirsiniz. Ayrıca sahil bölgesinde bulunan ve Atatürk'ün Samsun'a geldiğinde ilk adım attığı yer olarak geçen Tütün İskelesi'ne hava almaya gidebilirsiniz. Bu sayede keyifli bir zaman geçirip, iskele üzerindeki Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini de fotoğraflayabilirsiniz. Alışveriş meraklılarına da İstiklal Caddesi'ni (Çiftlik Caddesi) önerebilirim.

Samsun'a Ne Zaman Gidilir?

samsun yol"İyi güzel ama peki hangi mevsim Samsun'a gidilir?" diye mi sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında Samsun için belirgin bir zaman yok. Tatilinizde ne yapmak istediğinize göre doğru mevsimi belirleyebilirsiniz. Mesela; dağcılık ve yayla turizmi için yaz aylarını, kaplıcalar için ise kış aylarını tercih edebilirsiniz.

Samsun'da Gezilecek Yerler

atatürk heykeliSamsun'da bir dolu güzel yer var ama bu yazıda ilgi çekici noktaları derlemek istedim. Umuyorum ki ziyaretinizde bu listedeki yerleri keyifle gezeceksiniz.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Yoksa siz de arkeoloji müzelerini gezmekten çok keyif alanlardan mısınız? Eğer gittiğim şehirde bir tane varsa, öncelikli göreceğim noktalardan biri kesinlikle arkeoloji müzeleri oluyor. Evet, Samsun da bir adet arkeoloji müzesine sahip.

Samsun ve çevresinden toplanan arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği müzede, ilk Tunç Çağı, Hitit, Helenistik ve Roma dönemine ait eserler yer alıyor. Müzeye giriş ücreti 5 lira ve Müzekart'ınızı burada kullanabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi

Bir şehrin kültürel yapısını ve geçmişini anlamaya önem verenler genellikle kent müzelerini gezmekten keyif alır. Eğer sizin de böyle ilgi alanlarınız varsa Samsun Kent Müzesi'ni rotanıza ekleyebilirsiniz. 2013 yılında açılan bu yer şehrin coğrafi, tarihi, kültürel ve sosyal yapısı ile ilgili belgeler, fotoğraflar ve benzeri birçok doküman sergiliyor. Ayrıca bu müze, TCDD binalarının restore edilmesi ile oluşturulmuş ve 2015 yılında Avrupa'nın en prestijli altı müzesi arasında yer almış. Ne kadar güzel tasarlanmış olduğunu bu başarısı ile hayal edebilirsiniz. Giriş ise ücretsiz.

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

bandırma vapurBandırma Vapuru'nu hepimiz Kurtuluş Savaşı tarihinden hatırlarız. Tarihe yer etmiş bu vapurun birebir aynısı şu an Samsun'da müze olarak ziyaretçilere açık. 2006 yılında hizmete açılan Bandırma Vapuru içerisinde kaptan köşkü, odalar, sergi salonu gibi bölümler bulunuyor. Ayrıca 13 adet de balmumu heykeli sergileniyor. Giriş yetişkinler için 2 TL, öğrenciler için 1 TL.

Amazon Köyü Müzesi

amazon köyüŞimdi gerçekten ilginç bir müzeden bahsetmek istiyorum. İnsanın şaşırası geliyor! Kimin aklına Samsun'da bir Amazon Adası kurmak gelirdi ki? Amma velakin olay tabii ki de böyle değil. Birileri Amazon belgeseli izleyip, haydi Amazon Adası inşa edelim dememiş. Söylentilere göre Terme ilçesinin Gölyazı beldesi civarında, M.Ö 3000 ile 2000 yılları arasında Amazon kadınlarının, Themiskyra kentinde yaşadığına inanılıyormuş. Bundan dolayı da Amazon kadınlarının heykelleri ve günlük yaşamlarından eşyaların sergilendiği bir müze ve aynı isimle bir ada kurulmuş. Amazon kadınları gerçekten de burada yaşamış mı bilemiyorum ama ilginç ve ziyaret edilesi bir yer kurduklarını itiraf etmek gerek.

2010 yılında inşa edilen ve yapay bir ada olan Amazonda Adası her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Buradaki Amazon kadın heykellerine özel bir bütçe ayrılmış çünkü Hollywood korku filmlerinde kullanılan silikon madde ile bu heykeller yapılmış. Protez göz ve gerçek saç da kullanılan malzemeler arasında. Buraya vardığınızda Amazon kadınlarının heykelleri sizi karşılıyor. Köprüden adaya geçtiğinizde ise Amazon kanalı, suni kayak pisti ve restoran alanları bulunuyor.

Amazon Köyü Müzesi'ne giriş yetişkinler için 2 TL, öğrenciler için ise 1 TL. Müzekart geçerli değil.

Kaplıcalar

Samsun kaplıcaları ile de ünlü bir yer. Bu şehirde sıcak suyun keyfine varabileceğiniz birçok güzel yer var ama bir tanesi Gençlik Suyu olarak biliniyor ki dünyaca da pek ünlü. Neresi mi burası? Tabii ki de Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de bahsedilen Hamamayağı Kaplıcası. Şifalı suyunun yanında aynı zamanda çok güzel bir açık alana sahip. Bu yüzden yerel sakinler sık sık piknik yapmak için buraya geliyorlar.

Bir diğer önemli kaplıca durağı da yaklaşık 2 bin yıldır kullanılan Havza Kaplıcaları. Şifalanmak için burayı da tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 53 derece sıcaklığa sahip. Bunu duymak bile sıcak su ile yanıyormuş hissiyatı verebiliyor. Hamamayağı Kaplıcası'nın su sıcaklığı da 37 dereceye kadar çıkıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

delta kuş cennetiÜlkemiz kuş gözlemcileri için gerçekten bir cennet. Gözlem yapılabilecek bir sürü harika noktaya sahibiz. Bunlardan biri de Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti.

Coğrafya dersinden şu cümleyi hatırlarsınız "Türkiye'nin en büyük deltalarından biri olan Kızılırmak Deltası, Kızılırmak Nehri'nin taşıdığı alüvyonlardan oluştu." Peki, başka neleri var bu deltanın? Bu önemli deltada yedi adet göl yer alıyor. Ayrıca göç esnasında Karadeniz'i geçen kuş türlerinin dinlendiği ve beslendiği noktalardan biri. 321 farklı kuş ve 450 at türünün yanında daha birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.

Çakırlar Korusu

Kabul edelim ülkece piknik yapmayı seviyoruz. Çakırlar Korusu da Samsun'un en eski piknik alanlarından biri olarak sayılıyor. Doğa ile bütünleşmek için gelebileceğiniz bu yer aynı zamanda spor alanlarına ve restoranlara sahip. İşin güzel bir tarafı da çadırınızı getirip burada kamp yapabilirsiniz.

Galeriç Ormanı

subasar ormanıBataklıklar macera filmlerinden kötü bir algı olarak aklımızda kalsa da subasar ormanı olarak karşımıza çıktığında harika manzara keyfini bizlere sunabiliyorlar. Bir subasar ormanı olan Galeriç Ormanı'nın da ilkbahar aylarında tabanı su ile kaplanıyor ve doyumsuz bir manzara keyfini ziyaretçilerine yaşatıyor. Yani bu mevsimde kesinlikle burası görülmeli.

Tekkeköy Mağaraları

Karadeniz Bölgesi'nin ilk insan yerleşkesi olan bu mağaralarda Yontma Taş Devri'nin bazı sakinleri yaşıyormuş. Heyecan verici değil mi? Mağara vadisine ziyaretler ise 2013'te başlamış. Ardından eski üç Rum evinden birinin restore edilmesi ile birlikte 2014 yılında da mağara müzesi hizmete açılmış.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya kanyonuKızılırmak üzerindeki en dar ve en uzun geçide sahip olan bu kanyon, tam tamına 3 bin 250 metre uzunluğunda. Doğa sporlarını severler için ideal uğrak noktalarından biri olan Şahinkaya Kanyonu, birçok aktivite imkanını sizlere sunuyor. Su altı dalış, yamaç paraşütü, tekne turu ve tırmanış bunlardan sadece birkaçı.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun'un kış turizmi için de uygun bir yer olduğundan bahsetmiştik. Kaymaktan keyif alanlar Ladik Akdağ Kayak Merkezi'nde vakit geçirebilirler. Ayrıca kayak severler sadece kışın değil, yaz aylarında da burada çim kayağı yapabilirler. Son olarak, kayak merkezinin 1500 metre uzunluğa ve altı adet de piste sahip olduğunu belirteyim.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Tanıtılan yerlere ek olarak bafra kuş cennetine gidenler bafra da kolay barajına gidebilir baraj suyu altında kalmış küçük bir köy kalıntıları ve camisi var balık yeme yerleri var. Sahilde Sinop yolu üzerinde Yakakent tarafıda güzel atakumun betonlaşmadan önceki hali gibi. Ayvacık ve atakumda gemi turu da yapabilirsiniz

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)