Deniz Tatilinde Alternatif Rotalar: Samsun, Türkiye

Deniz Tatilinde Alternatif Rotalar: Samsun

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Kübra Ulutaş

Deniz Tatilinde Alternatif Rotalar: Samsun
Ülkemizde deniz tatili denince aklımız hep Ege ve Akdeniz kıyılarına gidiyor. Karadeniz kıyıları ise her ne kadar doğa ve yayla turizmi ile özdeşleştirilmiş olsa da gözden kaçırdığımız bir noktası var ki Mavi Bayraklı kum plajlarıyla, Karadeniz'de deniz tatilinin başını çekiyor. Nereden mi bahsediyoruz? Tabii ki de Samsun!

Peki Samsun'da deniz tatili yapmanın avantajları neler, hiç merak ettiniz mi? İsterseniz gelin hep birlikte bu güzelim şehrin koylarında deniz, kum, güneşin tadı nasıl çıkarılır bir bakalım.

Her Şeyden Önce İzole ve Ekonomik Bir Tatil Sağlıyor

deniz mutlu adamFotoğraf: M.G. Kafkas

Yaz sezonunda popüler olan bölgeler deyim yerindeyse insan akınına uğruyor. Sahiller, oteller, restoranlar yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor adeta. Ancak Samsun'da böyle bir durumla karşılaşmanız açıkçası pek de olası değil. Şehir merkezine yakın birkaç plajı saymazsak, Samsun'daki Mavi Bayraklı plajların pek çoğu doğa içinde ve sakin bir konumda yer alıyor. Otellerde ise diğer kıyı bölgelerimize kıyasla öyle çok da yüksek fiyatlar karşımıza çıkmıyor. Üstelik ardı ormana açılan sahilleri sayesinde çadır ve karavan kampı için ideal noktalar da Samsun'da sizleri bekleyen seçenekler arasında.

Arkası Ağaç, Önü Deniz, Denizi Kum!

samsun gemilerFotoğraf: Kerim Arli

Milli mücadelemizin başlangıç noktası olan Samsun, Karadeniz bölgesinin en gelişmiş liman kentlerinden biri. Hatta halk arasında adı "Karadeniz'in Başkenti" olarak anılıyor. Kızılırmak ve Yeşilırmak'a ev sahipliği yapması nedeniyle de Samsun'un limanları dışında kalan kıyı şeridinin neredeyse hepsi koy özelliği gösteriyor. Bu plajlar ise genel olarak Atakum, Terme, Canik ve İlkadım ilçelerinde konumlanmış.

Karadeniz'in suları da pek hırçın olur derler ya, işte o iş Samsun'da çok başka! Biraz önce de bahsettiğimiz gibi koy özelliğinde sahilleri sanılanın aksine sığ ve kum plajlardan oluşuyor. Rüzgârlı havalarda oluşacak yoğun dalgalara karşı da dalgakıranlarla gerekli önlemler alınmış. Dolayısıyla yüzme konusunda kendine pek güvenemeyenlerin ve çocukların rahatlıkla vakit geçirebileceği pek çok nokta mevcut. Ayrıca, yeşili bol ormanlık alanların denize açılması da ayrı bir keyif veriyor insana. Yalnız, denizi Ege ve Akdeniz'e göre bir miktar soğuk ama dert değil, girince alışıyorsunuz!

Peki, Samsun'da Denize Girilebilecek Yerler Nereler?

termeFotoğraf: samsun.ktb.gov.tr

20 kilometrelik uzunluğuyla, Karadeniz'in en uzun sahil şeridine sahip Atakum ilçesi, Samsun'da denize girilebilecek yerlerin başında geliyor. Merkeze yakınlığı nedeniyle yerel halk tarafından sıkça tercih edilen plajların çoğunun Mavi Bayraklı olması da tercih sebepleri arasında önemli bir yere sahip. Restoran ve kafe gibi imkanlar ise burada fazlasıyla mevcut.

Samsun'un diğer bir ilçesi olan Terme ise daha çok kamp alanları ve yeşille mavinin birleştiği sahilleri ile ön plana çıkıyor. Miliç ve Karavan Parkı Plajları; geniş ve kum sahilleri, etrafındaki çam ağaçları ve sığ denizi ile ailecek yapacağınız bir tatil için oldukça uygun. Üstelik çadır ve karavan parkı için özel oluşturulmuş alanlar acemi kampçılar için biçilmiş bir kaftan adeta. Mavi Bayraklı plajlar arasında yer almaları da cabası.

Merkeze yakınlığı ile bilinen Canik'te ise 2 değerli plaj mevcut. Bunlar Canik Engelliler Plajı ve Bandırma Plajı. Engelliler Plajı, adından da anlaşılacağı üzere engelli bireylerin kullanımı için her detayın düşünüldüğü, öncü nitelikte bir plaj. Tekerlekli sandalye kullanımına uygun hale getirilmiş bu tesise girişler ise ücretsiz. Bandırma Plajı ise Bandırma Vapuru'na çok yakın bir yerde konumlanması nedeniyle bu adı taşıyor. Ülkemizde deniz üzerine kurulan ilk kablolu su kayağı merkezi de burada yer alıyor.

Samsun'a Kadar Gitmişken Bunları Yemeden Dönmeyin

bafra pidesiDeniz keyfinden sonra şimdi sıra yemekte! Karadeniz mutfağından izler taşıyan Samsun mutfağı aslında kendine has pek çok lezzeti de beraberinde getirmekte. Samsun'da mutlaka denemeniz gereken yemekler ise başta Bafra Pidesi olmak üzere tirit, keşkek, mısır ekmeği ve haşhaşlı çörek olarak sayılabilir. Ayrıca, her damak zevkine uygun taze balık çeşitleri ile Samsun'un balık restoranlarını da es geçmemek gerek, bizden söylemesi.

Samsun'da Nerede Kalınır?

samsun otelSamsun, ticari açıdan gelişmiş bir liman kenti olduğu için konaklama konusunda zengin alternatiflere sahip. Neredeyse tamamı sahil şeridinde bulunan Samsun otelleri, ekonomik fırsatları ile de kalabalık aileler ve arkadaş grupları için oldukça uygun. Doğa sporlarıyla ilgilenenler için de doğa içinde yer alan otel seçenekleri değerlendirilebilir.

Sizler için seçtiğimiz Samsun otelleri ise şöyle;

Atakum'un geniş sahil şeridinde yer alan denize sıfır konumu ile tam bir aile oteli; My Way Boutique Otel
Hemen yanı başındaki plajda denizin keyfini doyasıya çıkarırken, yemekleriyle de midenize bayram ettirecek cinsten bir yer; Marin Butik Otel & Restaurant
SPA olanakları ve deniz tatilini birleştiren adres; B&C Hotel Atakum
Samsun'daki tüm oteller için;

Samsun, inci gibi sahillerinin yanı sıra tarihi ve kültürel anlamda da fazlasıyla dolgun bir şehir. Bir yandan denizin ve güneşin tadını çıkarmak, diğer yandan da gezi planınıza ekleyeceğiniz farklı rotalarla keşif dolu bir tatil yapmak burada pek tabii mümkün. Detaylı bir gezi planı oluşturmak isterseniz de Samsun Gezi Rehberi yazımız sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Şimdiden bol güneşli bir tatil dileriz!

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)