Seyhan Gezilecek Yerler

Adana'nın en elit ve merkezi yeri olan Seyhan, baraj gölü ve parkları ile şehrin hengamesinden kaçanların noktası.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Seyhan Gezilecek Yerler

Toplam 14 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Seyhan Tarihi Mekanlar

Adana'nın en elit ve merkezi yeri olan Seyhan, baraj gölü ve parkları ile şehrin hengamesinden kaçanların noktası.
Seyhan, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan ve Türkiye'nin nüfus bakımından beşinci büyük şehri olan Adana'nın merkez ilçesidir. Adana Merkez'de yer alan Seyhan, özellikle Seyhan Baraj Gölü ile dikkat çekmektedir. Seyhan'ın doğuda Yüreğir, batıda Tarsus, kuzeyde Çukurova, güneyde ise Karataş ile komşudur.

Seyhan Tarihi Yerleri: Seyhan ilçesi adını antik çağlarda yaşadığı düşünülen ve mitolojide adı Adanus'un oğlu Sarus olarak bilinen kişiden almıştır. Seyhan'ın kazılardan ve yapılan araştırmalardan tespit edilen tarihi MÖ 3000 yılına kadar gitmekte olup, Tepebağ höyüğünde yapılan kazılarda birçok tarihi eserlere rastlanmıştır.

Adana Taş Köprü: Adana'nın sembolleri arasında gösterilen Adana Taş Köprü'nün tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Adana Taş Köprü günümüzde Seyhan ve Yüreği ilçelerini birbirine bağlayan tarihi bir köprü olarak bugüne kadar gelmeyi başarmıştır. Birkaç sene öncesine kadar araç trafiğine de açık olan yapı bu özelliğiyle Dünya'nın araç trafiğine açık en eski köprüleri listesinde yer almaktadır. 21 adet gözü olan köprünün kara kısmı dolgularla küçülerek günümüze 14 gözlü olarak gelmeyi başarmıştır.

Seyhan Barajı ve Baraj Gölü: Akdeniz'e dökülen en büyük akarsudur Seyhan Nehri. Nehrin yoğun yağışlardan sonra ortaya çıkan su taşkınlarını önlemek için nehrin üzerine bir baraj kurulmuştur. İnşa edilmesinden bir süre sonra suyun birikmesi ile oluşan yapay Seyhan Baraj Gölü ve gölün ortasında yer alan ve küçük kara parçası olan Sevgi Adası tüm yıl Adanalılar kadar gelen turistlerinde ilgisini çekmektedir.

Adana Merkez Sabancı Cami: Seyhan Nehri'nin hemen yanı başında, aynı isimli ve Adana'nın en büyük açık hava parkı olan Adana Merkez Park'ın yanında yer alan cami Türkiye'nin ve Orta Doğu'nun en büyük camisi olarak ün yapmıştır. 99 metre yükseklikteki 6 minaresi ile oldukça heybetli bir yapıdır.

Adana Merkez Parkı: Sabancı Merkez Cami ile birlikte Seyhan Nehri'nin kenarında yer alan devasa büyüklükteki açık hava parkının ucu bucağı görünmüyor. Şehrin ortasında büyük bir alana yayılmış olan botanik park Adanalıların nefes alma alanı olarak da nitelendirilmektedir.

Çoban Dede parkı ve Çoban Dede Türbesi: Adana'nın tarihinde yer edinmiş Karslı Köyü'nün önde gelen isimlerinden biri olan Çoban Dede'nin türbesi gün içerisinde Adanalılar kadar ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından da ziyaret edilmektedir. Seyhan Nehri'nin kıyısında yer alan tepe manzarası sebebiyle de gece akşam saatlerinde de gelenler olduğu bir bölgedir.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
9
Adana Büyük Saat Kulesi
Adana Büyük Saat Kulesi
Seyhan / Adana
Türkiye
Teşekkür ediyorum

-

Gerçekten çok işime yaradı. Teşekkür ediyorum. Ellerinize, emeklerinize sağlık.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
10
Tuz Hanı
Tuz Hanı
Seyhan / Adana
Türkiye
Ramazan tarafından...

-

Çok iyi olmuş, çok beğendim...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)