Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler

Adana Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Adana civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Seyhan Nehri

Seyhan Nehri

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Adana
Ağyatan Kuş Cenneti
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Adana
Ceyhan Nehri

Ceyhan Nehri

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Adana
Akçatekir Yaylası
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Adana
Bürücek Yaylası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Adana
Horzum Yaylası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Adana

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Adana Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
1/5 Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
14.10.2019
Yılmaz Kaya
Ceyhan Nehri için yapılan yorum
Ceyhan Nehri'nin eski adı
Ceyhan Nehri'nin eski adı nedir diye soruyorum. Bana fi tarihini anlatan yazılar okuyorum. Tek kelimeyle neden cevabı çıkmıyor?

Adana Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Adana, Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki narenciye, pamuk gibi pek çok tarım ürünleri ile ünlü olan 5. büyük şehir olma özelliği gösteriyor. Türkiye’nin ilk sanayileşmiş şehirleri arasında yer alan ilin nüfusu hızla artmakla birlikte hâlen artmaya da devam ediyor.

Kentin ortasından geçmekte olan Seyhan Nehri, nehrin kenarına konumlanmış 6 minareli Sabancı Cami, nehir etrafında yer alan parklar, şehrin artık dış kısmında kalmış olan narenciye bahçeleri, Adana Kalesi, şalgam ve kebap gibi yiyecekler Adana ili ile özdeşleşmiş simgeler arasında. Bunun yanı sıra Adana turistik yerler bakımından da oldukça gelişmiş.

Tabi bir de Adana kaplıcaları bu turistik yerler arasında değerlendirilen bir başka mekân olma özelliği gösteriyor.

Adana gerek krom ve demir gerekse kurşun ve çinko gibi madenler bakımından oldukça zengin bir şehir. Bunun yanı sıra, kentin can damarı konumunda olan bereketli ürünlerin yetişmiş olduğu Çukurova’ya sahip. Bir de 2 milyonu aşkın nüfusun yaşamış olduğu Adana’nın etrafı da Toros Dağları ile çevrili konumda.

Adana’ya Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Peki Adana’ya ulaşım nasıl sağlanıyor? Adana’ya İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden ve Türkiye’nin pek çok noktasından direkt uçuşlar bulunuyor. Adana Havalimanı’na yolculuk planlayarak hava yoluyla şehre ulaşabilirsiniz. Şehirler arası otobüs seferleriyle bulunduğunuz bölgeden Adana’ya yolculuk yapabilirsiniz. Özel aracınızla farklı şehirlerden Adana’ya konforlu bir ulaşım için navigasyonu kullanabilirsiniz.

Şehre Mersin, Gaziantep ve Hatay gibi bazı iller üzerinden tren yolculuğuyla ulaşmanız mümkün. Gelişmiş ulaşım alternatiflerine sahip şehre farklı bölgelerden dilediğiniz ulaşım aracıyla konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Konaklamak için Adana otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Şehre ulaştığınızda Adana gezilecek yerler listesi içerisinde önerilen durakları gezebilir, sevdiklerinizle birlikte unutulmaz keşiflere çıkabilirsiniz.

Adana Doğal Güzelliğe Sahip Olan Yerler

Adana’ ya geldiğiniz zaman, mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri sizler için derledik. İşte Adana gezilecek yerler listesi içerisinde uğrayabileceğiniz rotalar;.

 • Akçatekir Yaylası: Pozantı’ya geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken duraklardan biri olan Akçatekir Yaylası, 6 adet mahalleden meydana geliyor. Yayla, ilçenin eşsiz güzellikteki yansıtmakla birlikte, doğa turizmi yönünden de oldukça büyük bir öneme sahip. Yayla, dendiği zaman aklınıza sakin, ıssız bir yer geliyor değil mi? Sıkı durun bu yayla, konumu itibariyle aksine sevdiklerinizle birlikte tüm aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir mekân. Günübirlik gezileriniz için rahatlıkla tercih edebileceğiniz bu yayla aynı zamanda, zengin bitki örtülerine de ev sahipliği yapıyor. Adana’da gezilecek doğal yerler arasında değerlendirilen Akçatekir Yaylası bünyesinde bir diğer değerlendirebileceğiniz aktivitelerin başında ise fotoğraf çekmek geliyor. Bol bol doğa manzaraları çekebileceğiniz bir ortama merhaba diyebileceğiniz yaylada, çadırınızı kurup kamp dahi yapabilir ve çevreyi keşfedebilirsiniz. Ayrıca bölge bünyesinde, yiyip içebileceğiniz bir de pek çok market bulunuyor. Özellikle yaz aylarında fazlası ile ziyaret akınına uğrayan bu yaylaya isterseniz günübirlik, isterseniz de hafta sonunu değerlendirmek için tercih edebilirsiniz.
 • Adana’nın gezilecek yerler listesinde Bürücek Yaylası da yer alıyor. Adana’ya yaklaşık 45 dakikalık bir uzaklığı bulunan Bürücek Yaylası’nın, Adana’nın en eski yaylarından olduğu söyleniyor. Toros Dağları’na sırtını dayamış olan, dev ladin ve çam ağaçlarının gölgelemiş olduğu Bürücek Yaylası, aynı zamanda Adanalıların en eski yerleşimleri arasında. Doğal güzelliklerin çevrelemiş olduğu Bürücek Yaylası’nda en çok dikkat çekici noktalar ise evleri oluyor. 
 • Pozantı'ya yaklaşık 10 kilometrelik uzaklıkta yer alan Belemedik Yaylası’na Anbaş Köyü içerisinden ulaşım sağlanıyor. Çakıt Çayı kıyısında kurulan, yörenin ahşap ve taştan yapılmış olan yayla evlerinde ise üstelik konaklama yapabiliyorsunuz. Burada, yaban hayatı bakımından da zengin olan yaylaya karşı yırtıcı kuşları, yaban keçisini ve yaban domuzunu gözetleme şansına sahipsiniz.
 • Meşhur doğal güzellikleri Adana gezilecek yerler listesinde yer alan Varda Köprüsü, mis gibi orman kokusu ile sessiz dağların bütünleştiği bir konumda yer alıyor. Köprü, konumu itibariyle genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çadır kurabileceğiniz bir alanda konumlanıyor. Dağcılığa ev sahipliğiyle bilinen Vardar Köprüsü, aynı zamanda doğayı fotoğraflamayı seven ve huzuru aramış olan kişilerin de yeni rotaları arasında.

Çukurova ve Adana Kongre Merkezi

Çukurova, Adana’nın en dikkat çeken ilçeleri arasında yer alıyor. Çukurova, bunun yanı sıra son zamanlarda oldukça hızla büyüyen bir şehir yapısına, öğrenci akışına ve festivallerine sahip olması bakımından sıklıkla ziyaret edilen şehirlerden. Son zamanların ise en fazla öne çıkan aktiviteleri arasında değerlendirilen organizasyonlarından birisi de Portakal Çiçeği Festivali.

TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezi, Çukurova’nın dünyaya açılan merkezlerinden biri olan TÜYAP, gelişmiş alt yapıya sahip hizmetleri ve kusursuz bir hizmet anlayışı çerçevesinde pek çok esnek çözüm üretiyor. Kongre merkezinin sunduğu hizmetler şöyle:.

 • Ürün lansmanları
 • Kongre, konferans, seminerler
 • Özel etkinlikler her türlü
 • Toplantılar
 • Fuar organizasyonları
 • Reklam/dizi/film çekimleri gibi birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Adana’nın Tarihi ve Turistik Yerleri

Adana’da gezilecek güzel yerler ve turistik yerl bazıları ise şu şekilde;.

 • Adana’ya yolu düşmüş ola gezginlerin, kesinlikle uğraması gereken duraklardan biri de Adana Etnografya Müzesi oluyor. Şehir kültürünü yansıtmakta bir hayli başarılı olan ve turistlerin yoğun ilgisi ile adını duyuran müze, ziyaretçilerini içerde kısa da olsa bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Özellikle Türk kültürünün simgeleşmiş öğelerinden olan Yörük Çadırı ve tarihe bir anlamda tanıklık etmiş olan gümüş eserleriyle ziyaretçilere yöre halkının yaşantısını aktarıyor. 

Müzeye girişler yıl içerisinde 2 ayrı döneme ayrılmakla birlikte;.

 • Yazın: 1 Nisan- 1 Ekim (09.00- 19.00)
 • Kışın: 1 Ekim- 1 Nisan (08-00- 17.30) Etnografya müzesine giriş için ise hiçbir ücret ödemiyorsunuz.
 • Adana tarihî turistik yerler dâhilinde değerlendirebileceğiniz bir diğer mekân ise Bebekli Kilise. Adana şehrinin Tepebağ ilçesinde yer alan Bebekli Kilisesi, Aziz Pavlus (Saint Church) isminde İtalyan bir kilise olma özelliği gösteriyor. Burası yöre halkının koymuş olduğu isimle Bebekli Kilise olarak anılıyor. Kesin bir bilgi olmamakla beraber bu yapının 1880 ve 1890 yılları arasında yapıldığı söylenenler arasında. Konumu itibariyle şehrin merkezinde konumlanmış olan kilise, kolay ulaşılabilir noktada. Ulaşım aracı yönünden çok fazla seçeneği bünyesinde barındıran kilise, aynı zamanda diğer pek çok noktaya da yürüme mesafesi uzaklığında.
 • Adana tarihî mekânlar çerçevesinde gezip görebileceğiniz bir başka rotayı ise bedesten ve çarşıları ile ünlü olan Gön Hanı oluşturuyor. Seyhan’ın tabiat güzelliklerine gezinti yapan kişilere, güzel bir tarihî gezi imkânı da sunuyor. Adana Seyhan’ın tarihî mekânları arasında yerini alan Gön Hanı, zamanla eski ihtişamını kaybetse de geriye yalnızca kapısı kalmış. 1530 tarihinde han, Ramazanoğlu Piri Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiş handa toplamda 360 adet bedesten ve dükkanı bulunuyor.
 • Adana’nın tarihî mekânları diyebileceğimiz bir başka durak ise Atatürk Müzesi. Konağın yapımında 19.yy’da başlanmış olup, Osmanlı mimarisinden izler taşıdığı gerekçesiyle geleneksel Adana evlerinin de en iyi örnekleri arasında yerini alıyor. Ayrıca bu konağı farklı kılan ve en önemli unsur ise milli mücadele fikrinin düşünsel temellerinin bu konakta atılmış olması. İşte Atatürk’ün Adana’da kaldığı zamanlar ise bu süre zarfında oluşmuş. Atatürk, bu süre zarfında Adana’ya pek çok geliş gidiş yaptığından dolayı Atatürk'ün Adana'ya gelişi, her yıl olmak üzere 15 Mart’ta resmî törenler ile bu binada kutlanıyor.

Sizler de önerilen Adana’da gezilecek yerler listesi ve Adana Restoranları ve Yemek Yerleri listesini inceleyerek kendi gezi ve keşif yerleri oluşturabilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Adana için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Adana için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Horzum Yaylası, Adana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Adana için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Adana için gezilecek ücretsiz yerler : Horzum Yaylası, Akçatekir Yaylası, Ceyhan Nehri, Adana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Adana için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Adana için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Horzum Yaylası, Akçatekir Yaylası, Ceyhan Nehri, Adana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Adana için gezilecek yerler nelerdir?
Adana için gezilecek yerler : Horzum Yaylası, Akçatekir Yaylası, Ceyhan Nehri, Adana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.