Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Savaşan Köyü
Savaşan Köyü - Görsel 1
Savaşan Köyü - Görsel 2
Savaşan Köyü - Görsel 3
Savaşan Köyü - Görsel 4
6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Savaşan Köyü Hakkında

Şanlıurfa’ nın parlayan yıldızı Halfeti’ de bulunan ancak Birecik Barajı’ nın hezimetine uğramış bir yer Savaşan Köyü. Fırat Nehri’ nin ihtişamına karşı kurulmuş büyüleyici bir köy olduğunu söyleyebiliriz. Savaşan Köyü’ nün oldukça otantik bir havası var.

Taş işlemeli evler, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar ve tüyleri diken diken eden bir mimari Ancak bize göre Savaşan Köyü’ nün en etkileyici manzarası, gövdesini sulara gömmüş olan cami minaresi. Savaşan Köyü terk edilmiş bir köy. Köy halkı buradan 30 km ötede bulunan başka bir köye yerleştirilmiş.

Sevinçlerini, acılarını kısacası tüm anılarını sulara gömmüşler. Bu nedenledir ki, Savaşan Köyü’ nde esen rüzgarın içinde bile bir hüzün saklı. Bazı yabancı turistler bu terk edilmiş evlerde kamp kuruyorlarmış duyduğumuz kadarıyla. Farklı bir tatil anlayışı doğrusu. Elbette ki köyünü terk edemeyen bir azınlık da mevcut.

Sahil kenarında ufak çaplı mekanlar kurup işletiyorlar. Savaşan Köyü’ ne Halfeti’ den sıklıkla tekne turu düzenleniyor. Fırat Nehri üzerinde süzülen pek çok gezi teknesi çarpabilir gözünüze. Köye en kolay ulaşım alternatifi de bu tekneler zaten. Eğer yolunuz Halfeti’ ye düşerse, Savaşan Köyü’ nü mutlaka ziyaret edin.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Savaşan Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?