Halfeti bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Halfeti Gezilecek Yerler

‘Sakin şehir Halfeti… Gündüz kuş sesleri, gece kurbağa sesleri…’ Halfeti’nin güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez belki de… Tarihin en eski zamanlarından günümüze kadar gelmeyi başaran, Fırat’ın acımasız suları altında kalmış bir siyah gül cennetidir Halfeti.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Halfeti Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Halfeti Antik Kenti

"Halfeti Antik Kenti"

"Halfeti Antik Kenti"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Savaşan Köyü

"Halit bağmancı tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Halfeti Tarihi Mekanlar

‘Sakin şehir Halfeti… Gündüz kuş sesleri, gece kurbağa sesleri…' Halfeti'nin güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez belki de… Tarihin en eski zamanlarından günümüze kadar gelmeyi başaran, Fırat'ın acımasız suları altında kalmış bir siyah gül cennetidir Halfeti.
Şanlıurfa'nın en eski ilçesi olan Halfeti, bir kısmı sular altında kalmış tarihi kalıntılarıyla hem büyülüyor hem de hüzünlendiriyor. Halfeti'de gezip görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Halfeti'de gezilecek yerler neresi diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listemize mutlaka göz atın.

Halfeti Antik Kenti: M.Ö 855 yılına dayanan tarihiyle Halfeti Antik Kenti'nin bir kısmı Birecik Barajı'nın suları altında kalmasına rağmen hala etkileyiciliğini koruyor.

Halfeti Evleri: Tarihi merkezi oluşturan Halfeti Evleri'nin her biri büyük bir avlu içerisinde bulunuyor. İç içe dönük bu görkemli konaklar, taş mimarinin en özgün örneklerini sergiliyorlar. Halfeti Evleri'nin en önemli özelliği ise teraslarıdır diyebiliriz.

Halfeti Gerdanı: Asma bir köprü olan Halfeti Gerdanı, Fırat Nehri üzerinde bulunuyor. Görüntüsüyle bir gerdanlığı andırmasıyla bu ismi almış olan Halfeti Gerdanı, Fırat Nehri'nin heybetini gözler önüne seriyor.

Kral Kızı Mağarası: İlginç ve hüzünlü bir hikayesi olan Kral Kızı Mağarası'nı ancak uzaktan görebilmek mümkün. Yalnızca tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz mağaranın içini gezmek ise imkansız çünkü oldukça zor bir yerde bulunuyor.

Rum Kale: Yine tekne turlarıyla görebileceğiniz Rum Kale, Birecik Barajı'nın oluşturduğu göl ile yarımada halini almış bir yer.

Batık Köy: Görenleri hüzne boğan Batık Köy, sular altında kalmış bir köy. Batık Köy içerisinde bir cami bulunuyor ve dilerseniz caminin içini gezebiliyorsunuz.

Değirmendere Sokağı: Fırat Nehri'nin az ve sakin aktığı Değirmendere Sokağı, Halfeti'nin en etkileyici bölgelerinden biri.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Halit bağmancı tarafından...
10

-

Büyüleyici bir mekan. Ben aslen Urfalıyım. Dubai'den getirdiğim misafirlerim hayran kaldılar. Daha doğrusu ilk defa gördüğüm için inanılmaz bir yer, şok oldum.

3
Halfeti Antik Kenti
10

-

Çok etkileyici... Gaziantep - Şanlıurfa arasında, otobandan 30 km içeride bir yer. Batık kente karadan ulaşım bulunmuyor, tekne ile gidiliyor. Tekne yaklaştıkça beliren görüntü, sular altında kalan caminin minaresi, terk edilmiş evler çok etkileyici bir kare oluşturuyor.

3
Halfeti Antik Kenti
10

-

Bu nasıl büyüleyici bir yer! Uzun zamandır beni böyle etkileyen bir yer olmamıştı. Tekne gezisi ile yarım saatlik bir yolculukla ulaştığınız bu antik kent, suların altında kalmış. Hele o meşhur cami minaresini görünce, bir caminin üzerinden tekneyle geçince hissettiğiniz duygular inanılmaz. Üstelik bir de sonradan öğrendik ki aslında üzerinde 36 metre yüksekliğinde su olan bu arazide, daha önceden yaşayan kişilerin .. Devamını Göster