Haritayı Görüntüle

Kategori

Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Halfeti Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Halfeti civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Şanlıurfa
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Şanlıurfa

Halfeti Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

‘Sakin şehir Halfeti… Gündüz kuş sesleri, gece kurbağa sesleri…’ Halfeti’nin güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez belki de… Tarihin en eski zamanlarından günümüze kadar gelmeyi başaran, Fırat’ın acımasız suları altında kalmış bir siyah gül cennetidir Halfeti.

Şanlıurfa’nın en eski ilçesi olan Halfeti, bir kısmı sular altında kalmış tarihi kalıntılarıyla hem büyülüyor hem de hüzünlendiriyor. Halfeti’de gezip görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Halfeti’de gezilecek yerler neresi diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listemize mutlaka göz atın.

Halfeti Antik Kenti: M.Ö 855 yılına dayanan tarihiyle Halfeti Antik Kenti’nin bir kısmı Birecik Barajı’nın suları altında kalmasına rağmen hala etkileyiciliğini koruyor.

Halfeti Evleri: Tarihi merkezi oluşturan Halfeti Evleri’nin her biri büyük bir avlu içerisinde bulunuyor. İç içe dönük bu görkemli konaklar, taş mimarinin en özgün örneklerini sergiliyorlar. Halfeti Evleri’nin en önemli özelliği ise teraslarıdır diyebiliriz.

Halfeti Gerdanı: Asma bir köprü olan Halfeti Gerdanı, Fırat Nehri üzerinde bulunuyor. Görüntüsüyle bir gerdanlığı andırmasıyla bu ismi almış olan Halfeti Gerdanı, Fırat Nehri’nin heybetini gözler önüne seriyor.

Kral Kızı Mağarası: İlginç ve hüzünlü bir hikayesi olan Kral Kızı Mağarası’nı ancak uzaktan görebilmek mümkün. Yalnızca tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz mağaranın içini gezmek ise imkansız çünkü oldukça zor bir yerde bulunuyor.

Rum Kale: Yine tekne turlarıyla görebileceğiniz Rum Kale, Birecik Barajı’nın oluşturduğu göl ile yarımada halini almış bir yer.

Batık Köy: Görenleri hüzne boğan Batık Köy, sular altında kalmış bir köy. Batık Köy içerisinde bir cami bulunuyor ve dilerseniz caminin içini gezebiliyorsunuz.

Değirmendere Sokağı: Fırat Nehri’nin az ve sakin aktığı Değirmendere Sokağı, Halfeti’nin en etkileyici bölgelerinden biri.