Rumkale

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Rumkale Hakkında

Bir dönem Gaziantep’in mi yoksa Şanlıurfa’nın olduğu konusunda fikir ayrılığı yaşanan Rumkale, günümüzde Antep’in tarihi kalıntısı olarak kabul edilmiştir. Yavuzeli ilçesine bağlı olan Kasaba Köyü’ne yakın bir konumda bulunan Rumkale, il merkezine 62 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir. Yapıldığı ilk dönemlerden bu yana Kal-at el, Kale-i Zerrin gibi isimlerle anılmıştır. Rumkale, Fırat Nehri ve Merzimen kıyılarında yükselen bir sarp kayalık üzerinde bulunmakta. Üç tarafı baraj sularıyla çevrili olan Rumkale’nin yedi burcu ve iki girişi var. Doğayla uyumlu bir mimariye sahip olan kaleye Halfeti’den kalkan teknelerle ulaşılabilmekte… Yani ister Gaziantep’te ister Urfa’da olun, bu doğayla bütünleşmiş tarihi yapıtı mutlaka ziyaret edin.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Rumkale
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
30.06.2017
Atakan Üzer
Tekne turu yapmayı unutmayın
Kesinlikle görülmesi gereken bir yer, tekne turu yapmayı unutmayın, resmi sitesi Rumkale.net gerekli bilgilendirme yapmış.
5/5 Mükemmel
07.06.2017
Dilek aslan
Huzur dolu
Gidip görülmesi gereken bir yer. Şiddetle tavsiye ediyorum. Huzur dolu, tamamen kendi dünyanızdan çıkıp başka bir atmosfere giriyorsunuz. Bence bir gününüzü ayırıp, gidip, o anı yaşamalısınız.