Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Gaziantep Gezi Rehberi
Gaziantep Gezi Rehberi - Görsel 1
Gaziantep Gezi Rehberi - Görsel 2
Gaziantep Gezi Rehberi - Görsel 3
Gaziantep Gezi Rehberi - Görsel 4
96 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Gaziantep Gezi Rehberi

Türkiye'nin popüler marka şehirlerinden olan Gaziantep, huzur veren dokusu, otantik mimarisi, eşsiz doğası, köklü tarihi ve dünyaca ünlü mutfağı ile tatil severlerin vazgeçilmez rotaları arasında yer alıyor. Siz de Gaziantep'in büyülü atmosferine dahil olmak istiyorsanız Gaziantep gezi rehberi yazımızı inceleyebilir, tatil planlarınızı önceden yapabilir, tatilinizden aldığınız hazzı ikiye katlayabilirsiniz.

Gaziantep Hakkında

Sanat, mutfak, turizm, eğitim, ticaret, sanayi ve tarım denince akla gelen en gelişkin şehirler arasında yer alan Gaziantep, sahip olduğu değerlerin hakkını sonuna kadar veren ender kentler arasında yer alıyor.

Öncelikli olarak marka şehir olmasını sağlayan üstün niteliklerini borçlu olduğu engin tarihi ile dikkat çeken Gaziantep tarihi , doğal ve kültürel değerleri ile ön plana çıkıyor. Yüzölçümü olarak Türkiye'nin 51. büyük şehri olmasına rağmen en kalabalık 8.

ili konumunda olmasının temel nedenini ise yaşanabilir kentler sıralamasında üst sıralarda yer alması ve çoklu olanakları oluşturuyor. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim birimlerinden olan Gaziantep hangi bölgede diye soracak olursanız Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer aldığı cevabı verilebilir.

Kenti değerli kılan konumsal nedenlerin başında tarihi İpek Yolu güzergahında bulunması ve Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada bulunması geliyor. İnsanın ruhunu kuşatan atmosferi ve güven veren samimiyetiyle gönüllerde taht kuran Gaziantep harita konumu; Hatay, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa ile komşu olarak görülüyor.

Kentin merkezi ve ilçelerinde ağırlıklı olarak zanaat üzerine kurulu olan ticari faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor. Sabahın çok erken saatlerinde güne başlayan Gaziantepli tüccar ve esnafların dünya ve ülke genelinden gelen yoğun rağbete yetişmekte güçlük çekmemesi gözlerden kaçmayan bir diğer detayı oluşturuyor.

Kentin ovaları, yaylaları ve köylerinde ise dünyaca ünlü doğal tarım ürünleri yetiştiriliyor. Çeşitli sebze, meyve, tahıl üretimi ile pamuk üretiminde başarılı kentler arasında yer alan Gaziantep hava durumu koşullarına çok daha uygun olan antepfıstığı, zeytin ve nar üretiminde ise rekor kırıyor.

% 99'u tarıma elverişli olan Gaziantep topraklarının % 63'ü tarım arazisinden, % 22'si ormanlardan, % 14'ü ise doğal alanlardan oluşuyor. Dünya gurme kentleri arasında yer alan Gaziantep'te yetiştirilen hayvanlar ise ağırlıklı olarak ünlü Gaziantep mutfağının lezzetli menülerinde kullanılıyor.

Tarih ve sanat dendiğinde akla ilk olarak gelen kentler arasında yer alan Gaziantep, eğitim ve öğrenciye verdiği değerle de takdir topluyor.

Gaziantep Harita ve Yol Tarifi

Gelince dönmek istemeyeceğiniz zenginliklerin sahibi olan Gaziantep'e nasıl gidilir diye soracak olursanız avantajlı konumu ve marka kent ünvanından ötürü yolculuk deneyiminizin çok kolay olanağını söyleyebiliriz. Hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşabileceğiniz kente hangi yolla erişmek istediğinizi öncelikli olarak düşünebilirsiniz.

Tatil programınızın yolda değil kentin görülmeye değer atmosferinin içinde geçmesini yeğliyorsanız Gaziantep Havalimanı'na uçak bileti alabilirsiniz. Yolculuğun yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdüğü İstanbul'dan Gaziantep'e günde 3 ila 4 kez, diğer kentlerden ise günün veya haftanın belirli vakitlerinde uçak seferi bulabilirsiniz.

Otobüs yolculuğu yapmayı tercih ediyorsanız Türkiye'nin tüm şehirlerinden direk olarak Gaziantep'e ulaşabilirsiniz. Otobüs ile İstanbul'dan 14, İzmir'den 15 saatte ulaşabileceğiniz kente; Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve doğu illerinden çok daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs veya uçak yerine daha nostaljik, serüvenli ve bol seyirli bir alternatif arıyorsanız tren yolculuğunun yanı sıra özel aracınızla yapacağınız bir seyahat programı da oluşturabilirsiniz. Akıllı cihazından alacağınız Gaziantep yol tarifi ile düzenli erişim yolları sayesinde zahmetsizce erişeceğiniz Gaziantep'e doğru keyifli ve bol manzaralı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Gaziantep Hava Durumu ve İklimi

Gaziantep tatiliniz sırasında karşılacağınız hava koşulları hakkında az da olsa tahminde bulunabilmek için öncelikli olarak Gaziantep nerede sorusunu sormanız gerekiyor. Gaziantep, Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kesişim noktasında yer alıyor.

Kentin tüm ilçeleri Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde kalsa da kent genelinde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu iklimleri arasında geçiş özelliğini gösteren iklimsel koşullar yaşanıyor. Ağırlıklı olarak Akdeniz ikliminin etkilerini taşıyan kentte yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış aylarının çok soğuk olmadığı görülüyor.

Yılın iki ayında görülen kar yağışı, mart ayı itibariyle yerini dönem dönem yağan aralıklı yağmurlara bırakıyor. Kentin genelini etkisi altına alan yağmurların kış ve bahar aylarında görüldüğü Gaziantep'in en soğuk ayları aralık, ocak ve şubat en sıcak ayları ise haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları oluyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Gaziantep Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gaziantep'in Neyi Meşhur?

Dünyaca ünlü kentler arasında yer alan Gaziantep'in sizleri bir hayli kararsız bırakacak birbirinden meşhur değerlerini ayrıcalıklı kılan şey, her zevke hitap eden yönü oluyor. Pek çoğu kentin geleneklerine özgü olduğu halde türlü zevklerin tamamına hitap eden restoranlar ve mekanların ve ürünlerin zengin bir yelpaze ile sunuluyor oluşu ise gözlerden kaçmıyor. Asırlar boyu zanaatkarların şehri olarak tanınmış kentte geleneklerin ve babadan oğula miras yeteneklerin halen devam ettiğini düşünecek olursak; sahip olduğu zenginliğe şaşırmamak gerekiyor. Gaziantep neyi meşhur dendiğinde sunduğu 300'ün üzerinde ünlü değeri ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Gaziantep'e özgü değerlerin başlıcalarını el işi pabuç ve çantalar, kutlu kumaşı, bakır eşyalar ve sedef ürünler oluşturuyor. Tüm dünyanın talep gösterdiği fıstık çeşidi olan antep fıstığına eşlik eden diğer ünlü gıda ürünleriyse tatil severlerin yeni bir bavul alması sonucunu doğuruyor. İpek pul biber, zahter, menengiç kahvesi, kendir tohumlu çerez, kahke, taflan pekmezi, kurutulmuş karpuz çekirdeği ve tulum peyniri, beğeni toplayan Gaziantep lezzetlerinin bazılarını oluşturuyor.

Gaziantep Mutfağının Yemekleri Nelerdir?

Gaziantep turizm denince akla gelen ilk değerlerinden olan zengin mutfağı ile UNESCO'dan aldığı tescilin haklı gururunu yaşıyor. Kente yapılan turist ziyaretlerinin pek çoğunun temel nedenini oluşturan dünyaca ünlü mutfağında sunduğu lezzetlerle adından sıkça söz ettiriyor. Saymakla bitiremeyeceğimiz Gaziantep'in ünlü menülerinin başlıcalarını nohut dürüm, patlıcan kebap, şıhıl mahşi, beyran, içli köfte, yuvalama, cacıklı köfte, cağırtlak kebabı ve ali nazik oluşturuyor. Tabii nefis bir yemeğin ardından mutlaka tatmanız gereken katmer ve antep fıstıklı baklavayı da unutmamak gerekiyor.

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir?

Harika bir Gaziantep tatili planlıyorsanız fakat en uygun zaman konusunda kararsızlığınız varsa öncelikli olarak hangi hava koşullarda tatil yapmak istediğinizi düşünebilirsiniz. Gaziantep hava koşulları olarak yılın her mevsiminde farklı olanaklar sunuyor. Sıcağa karşı dayanıklılığınız varsa yaz aylarını, ılıman iklim koşullarından hoşlanıyorsanız nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Diğer doğu illerine nazaran kışı daha kısa ve sıcak geçiren Gaziantep'i kış ayları için planladığınız tatil gezileriniz için de ideal seçenek olarak görebilirsiniz.

Gaziantep'te Nerede Kalınır?

Yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe bürünen doğası ve samimi çehresi ile sizleri karşılayan Gaziantep , çoğu büyük şehirde dahi göremeyeceğiniz zengin bir konaklama yelpazesi sunuyor. Kentin merkezinde, ilçelerinde ve tabiatının göbeğinde görebileceğiniz envai çeşit seçenekle türlü zevk ve bütçe grubuna hitap eden alternatifler sunuyor. Modern yahut tarihi dokuya uygun şekilde tasarlanan uygun Gaziantep otelleri ve tesislerin yanı sıra tarihi konaklardan oluşturulan otel seçeneklerine de denk gelebilirsiniz. Lüks veya bütçe dostu otel seçenekleri arasından dilediğinizi seçebilir, misafirperver Gaziantep'in büyüleyici atmosferine karışabilirsiniz.

Gaziantep'in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir? Gaziantep'in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Gaziantep haritası açısından içinde bulunduğu tarihi coğrafyada önemli tarihi yapılara sahip olduğu kadar verimli havzasının armağanı olan doğal güzellikleri ile de rağbet görüyor. Öte yandan kente geliş nedenlerinin temelini oluşturan zengin mutfağı ve dur durak bilmeyen sosyal aktiviteler, Gaziantep seyahat planınızda özenli olmanızı gerektiriyor. Huzur bulmak isteyenlerin gezilecek yerler listesinin başında Rumkale ve Köklüce Kanyonu geliyor. Tarihi noktaların bazılarını ise Gaziantep Kalesi, Gümrük Han, Kaleoğlu Mağarası, Naib Hamamı, Zeugma Antik Kenti ileBakırcılar, Elmacılar ve Zincirli Bedesten çarşıları oluşturuyor.