Rumelihisarı Gezilecek Yerler

Rumelihisarı, özellikle dünyaca ünlü kalenin İstanbul'un fethindeki önemi ve muhteşem mimarisinin yanı sıra, eşsiz boğaz manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri semtlerden biridir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Rumelihisarı Gezilecek Yerler

Toplam 4 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Rumelihisarı Tarihi Mekanlar

Rumelihisarı, özellikle dünyaca ünlü kalenin İstanbul'un fethindeki önemi ve muhteşem mimarisinin yanı sıra, eşsiz boğaz manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri semtlerden biridir.
Sarıyer ilçesinin en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Rumelihisarı'nda pek çok tarihi yapı, köşk, yalı, çeşme ve cami mevcuttur.

Rumelihisarı Kalesi bölgedeki en çok bilinen ve tarihi değeri çok büyük olan bir eserdir. Yakın zamana kadar konserlerin de düzenlendiği kale bugün müze olarak hizmet etmektedir. Boğaz kıyısındaki bu kale dünyanın en güzel hisarları arasında gösterilir ve eşsiz mimarisiyle hayranlık uyandırır.

Hacı Kemalettin Cami ve Ali Pertek Cami bölgenin tarihi ve ünlü camilerindendir. Ayrıca Rumelihisarı'nda Ermenilere ait bir de tarihi kilise bulunur. 1972 yılında yanan kilise, 1973 yılında yeniden inşa edilerek hizmete verilmiştir. Semtte sinagog bulunmamaktadır.

Rakım Paşa Çeşmesi, Damat İbrahim Paşa Çeşmesi ve Benlizade Ahmet Raşit Efendi Çeşmesi 16. ve 17. yüzyıllarda yapılmıştır.

İki adet müzeye de ev sahipliği yapar Rumelihisarı. Serpuş müzesi Doğa Tepe parkında bulunur ve bir açık hava müzesidir. Rumelihisarı müzesi ise kalede bulunur ve tarihin eski dönemlerine ışık tutan önemli müzelerdendir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın