Mezgit Kalesi

  • Mersin / Silifke / Atakent-Susanoğlu

Mezgit Kalesi

Mersin'in Silifke ilçesinde yer alan Mezgit Kalesi, kale olarak bilinmiş olsa da aslında bir anıt mezardır.

Literatürdeki adı ise Korkusuz Satrap Mezarı'dır. Atakent Susanoğlu'nda gezinti yaptığınızda hiç ummadığınız bir anda karşılaşırsınız bu mezarla. Yüksekliği altı katlı bir apartman boyutunda olan Mezgit Kalesi, sağlamlığını olduğu gibi korumaktadır.

Kalenin mimarının kim olduğu bilinmiyor; fakat güçlü karaktere sahip birinin yaptığını, kalenin mimari yapısından anlamak hiçte zor değil. Mezgit Kalesi'ne gelip adak adayan genç kızlar bulunmaktadır. Mersin gezinizde Mezgit Kalesi'ni gördükten sonra bu bölgeye yakın diğer bir tarihi kalıntı olan, Uzuncaburç Kalıntıları'nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
mezgit kalesi
10

-

Silifke'ye bağlı Atakent Susanoğlu'ndan Kızkalesi'ne doğru yol alırken kuzeye doğru Paslı'ya sapmanız sonucunda karşınıza çıkan Mezgit Kalesi aslında bir kral anıt mezarıdır. Bu kral mezarına Silifke yöre halkı Mezgit Kalesi adını vermiştir. Bu civarda sadece Mezgit Kalesi değil birçok sarnıç, adam kayalar, anıt mezarlar da bulunmaktadır. Mezgit Kalesi'nin bir diğer özelliği ise bulunduğu noktadan Devamını Göster