Tokat bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Tokat Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat, içinde barındırdığı tarihi yapıtlarla ve tabiatıyla görülmeye değer bir şehirdir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Tokat Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 18 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Mahperi Hatun Kervansarayı

"Çok güzel bir yer"

4.7

Misafir yorumu

7 yorum

Kaz Gölü

"Mükemmel hale gelmiş"

"Ortada hiçbir şey yok"

2.8

Misafir yorumu

5 yorum

Ballıca Mağarası

"Işıklandırma harika"

"Mağara arkasındaki şelaleye uğrayın"

9.6

Misafir yorumu

5 yorum

Çamiçi Yaylası

"Şiddetle tavsiye ederim"

"Yeniden doğmuş gibi olacaksınız"

10

Misafir yorumu

5 yorum

Tokat Kalesi

"Tokat’a hakim güzel bir yerde"

"Şehri kuşbakışı görmek için gidin"

9.3

Misafir yorumu

4 yorum

Niksar Kalesi

"Şehrin merkezinde"

"Küçük bir bölümü geziliyor"

7.0

Misafir yorumu

3 yorum

Tokat Mevlevihanesi

"Tavsiye edebileceğim nadide yerlerden"

"Tadilat var"

5.0

Misafir yorumu

3 yorum

Akbelen Yaylası

"Mükemmel bir güzellik"

"Akbelen Köyü’ne 3 km"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Ali Paşa Hamamı

"Hamam Tokat’ta güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Selemen Yaylası

"Süper ferah ve güzel bir yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Tokat Tarihi Mekanlar

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat, içinde barındırdığı tarihi yapıtlarla ve tabiatıyla görülmeye değer bir şehirdir.

Tokat gezilecek yerler tarihi mekanlar sayfamızda, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden, hiç bilinmeyen güzelliklerine kadar değineceğiz. Konaklama seçenekleri için uygun Tokat otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tokat Kalesi ilk ziyaret edebileceğiniz noktalardan biridir. Hakkında pek bir bilgi bulunmayan kaleye ilk yerleşenlerin Komana Pontikalı Hristiyanların olduğu tahmin edilmektedir. Tokat Kalesi'nin bir özelliği var. Yapının bulunduğu kayalıklar doğal olup, kalenin sadece içerisindeki odalar insan eli tarafından yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda 5. veya 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Kale aynı zamanda doğu Roma İmparatorluğu'nun ardından Büyük Selçuklu Devleti'nin himayesine girmiştir.

Turizm açısından önemli bir yeri olan Ballıca Mağarası da ziyaret noktaların arasında mutlaka yerini almalı. Büyük ve gizemli bir yolculuk yaşatan Ballıca Mağarası'nın astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Hatta bilinen bu şifası nedeniyle bazı şehirlerden astım hastaları ziyaret eder. Ballıca Mağarası'na en yakın Pazar ilçesinden ulaşabilirsiniz. İlçeye bağlı olan Ballıca Köyü'nde bulunup, Tokat il merkezine sadece 26 km uzaklıktadır. İçindeki sarkıt ve dikitler büyüleyici bir görüntü sunar misafirlerine. Aynı zamanda havuzlu salonu, büyük damlataş salonu, çamurlu salonu, fosil salonu, sütunlar salonu ve mantarlı salonu da oldukça dikkat çeker güzellikleriyle. Her köşesi ayrı bir keyif verir gezenlere. Zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz.

Selemen Yaylası da güzel bir keşif yolculuğu olabilir sizler için. Reşadiye ile Ordu sınırları içerisinde bulunan yayla, Çaldıran Savaşı'na çıkan Yavuz Sultan Selim Han'ın ordusu ile konakladığı yerdir. Aynı zamanda bu yayla, yöre halkının özellikle yaz aylarında Pazar kurduğu bir noktadır.

Boğalı Yaylası'nı da Tokat gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz. Tokat ve Erbaa arasında uzanan yayla yeşillikleriyle ve bol oksijenli havasıyla keyif verecektir sizlere.

Sayılamayacak kadar gezilecek yerlere sahiptir Tokat. Boğalı Yaylası, Batmantaş Yaylası ve Dumanlı Yaylası tüm çekicilikleriyle sizleri misafir etmeye hazır bölgelerdir.

47 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
47
Mükemmel hale gelmiş
10

-

Yorumlar bir sene önceki halini anlatıyor. Şu an bence mükemmel hale gelmiş son düzenleme ile. Mutlaka gezin görün.

47
Tavsiye etmem
1

-

Çok bakımsız ve maalesef çok pis. Göl kenarındaki işletmeler de çok pahalı. İlçe merkezi toz toprak. Temizlik ve hijyenin uğramadığı bir yer. Tavsiye etmem.

47
Şiddetle tavsiye ederim
10

-

Çıkın Çamiçi'ne bir kebap yiyin. Betinize, benzinize can gelsin. Niksar'a indiğinizde zaten hayata otomatik olarak yeniden başlayacaksınız. Şiddetle tavsiye ederim.

47
Gidilmeli
10

-

Kesinlikle görülmesi gereken bir ilçe Tokat. Doğal güzelliklerinin en güzel ve doğal olduğu eşsiz manzarası olan gidildiğinde #almussehrisefa restorana gidilmesi ve armut koltuklarda suyun izlenmesini ve gemi turunu tavsiye ediyorum. Yenilmesi gereken terayağında somon güveç Almus Gölü ürününü tavsiye ediyorum.

47
Yeniden doğmuş gibi olacaksınız
10

-

Ben bir Niksarlı olarak gerçekten bizim bölgelerdeki gördüğüm en eşsiz yerlerden birisi. Hava mis, kuşlar, çiçekler, böcekler, ses seda yok. Cennet köşesi, çıkın, serinliği görün, kebapları yiyin, yeniden doğmuş gibi olacaksınız. :)

47
Çok güzel bir yer
10

-

Uygun, güzel, özel bir yer. Tokat kebabı harikaydı. İşletme sahipleri çok ilgililer. Masamıza kadar gelip eksik bir şeyler var mı diye sordular. Çok güzel bir yer.

47
Aşırı hoş bir yer
10

-

Hayatında bu kadar otantik bir yer görmedim. Aşırı hoş bir yer. Tokat kebabı harika. 1 saat sonra geleceği bilgisi verildi ve geldi. Çok beğendim.

47
Gayet lezzetli
8

-

Mekanda kebap yemek üzere oturduktan ve sipariş verdikten sonra buradaki olumsuz yorumları görünce endişelendik açıkçası. Ancak siparişimiz çok makul bir süre içinde geldi. Olumsuz yorumların tesiriyle etleri özellikle inceledim. Gayet lezzetli ve yeterliydi. Kişi başı 50 TL olacak şekilde makul bir hesap ödedik. İşletmecilerin 2 ay önce değiştiği bilgisini aldık. İşleten kişiler genç ve güler yüzlü. Özetle memnun a.. Devamını Göster

47
Mükemmel bir güzellik
10

-

Akbelen tarihi 370'li yıllara dayanır ta Trabzon Sümena Manastırı'na eş değer. Akbelen'de Sen Bazil manastırı vardır. Komano Ponto sehri batmadan Akbelen, eski adı Bizeri vardır. Tabi Rum ve Ermeniler yaşar. Daha sonra Türkler gelirler. Şu an hiç azınlık yoktur, tamamı Türk'tür. Akbelen Yaylası 2013 yılında turizm merkezi ilan edildi; ama hiç bir yatırım yapılmadı. Bu günlerde harika sarı çiçekler açtı. Mükemmel bir.. Devamını Göster

47
Tarihi açıdan önemli bir yer
9

-

Tokat Sulusaray tarihi açıdan önemli bir yer. 6000 yıllık, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sebastapolis Antik Kenti ve kaplıcaları, şifalı suları var. Kesinlikle tavsiye ederim. Altunsaray Apart Otel'de konaklayabilirsiniz.

47
Yorumları okumadığım için pişmanım
1

-

Çok kötü bir işletme anlayışı ile beni Tokat kebabından soğutan yer. İlk ve son defa yedim. İçinden kocaman bir kıl çıktı. Sonra garsondan değiştirmesini söyledik yarım saat sonra diğeri geldi ondan da iki kıl daha çıktı. Garson kasabın hatası demesin mi. Güler misin ağlar mısın? O zaman kasabınızı değiştirin dedik. Masalar pis. Kebaba kebap demeye bin şahit ister. Fiyatlarsa çok uçuk. 40 TL'ye kıllı tokat kebabı ye.. Devamını Göster

47
Ortada hiçbir şey yok
1

-

Boş yere o kadar yol gidip kendinizi yorup zamanınızı harcamayın. Berbat bir yer, ortada hiçbir şey yok.

47
Çok pahalı
1

-

Tokat kebabı yemek için girdik, yerel televizyonlarında reklamlarını görmüştük. Israrla iyi pişmiş etler olsun dedik, etler tabiri caizse çorbalık kemik gibi. Eh birazcık üzerlerinde et var şeklinde, o da kayış gibi sert. Patlıcan, sarımsak közlenmiş getirdiler. Rezaletti dünya bir para aldılar. Hijyen yok. İlgi yok, hani bir itiraz etseniz dövecek gibi bakan tipler. Çayı da sabahtan kalma. Rezil bir şeydi. Siz siz .. Devamını Göster

47
Ticarete dökmüşler, hiç bir şey yok
1

-

Ticarete dökmüşler, sözüm ona gölü görmek için devlet memuru birilerine para ödüyorsun. Ahşaptan kule gibi bir yerden izlemek için ama ortada ne göl ne kaz var. Boşuna onca yolu tepmeyin.

47
Işıklandırma harika
10

-

Yolu da güzel, kendi de muhteşem bir yer. Sıcaklık yaz-kış 18-19 derece. Astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Işıklandırma harika, görülmesi gereken bir yer.

47
Gördüğüm en güzel yerlerden biri
10

-

Gördüğüm en güzel yerlerden biri Çamiçi Yaylası fakat plansız yapılaşma hastalığı maalesef Çamiçi'nde de var. Yetkililer beton yığınına dönmeden Çamiçi Yaylası'na el atması lazım yoksa çok yazık olur Çamiçi'ne.

47
Tokat’a hakim güzel bir yerde
10

-

Tokat'a hakim güzel bir yerde konuşlanmış olan Tokat Kalesi, karşısında Gıj Gıj Dağı'nı almış. Tarihte Kazıklı Voyvoda (Eflak Beyi 4. Vlad) adlı şahsın kaldığı mahzenlerin olduğu kale bu kale. Şu anda çalışma var. O mahzenlerin bulunduğu söyleniyor.

47
Tavsiye edebileceğim nadide yerlerden
10

-

Herkese tavsiye edebileceğim nadide yerlerden birisi. İçeri girdiğinizde çok güzel bir manevi atmosfere karşılaşıyorsunuz. Tarihi kitaplar, tarihi araç gereçleri de içeride görebilirsiniz.

47
Bir kısmı düğün salonu
2

-

Kervansaray onarılmış ve güzel görünüyor. İçinde yemek servisi var ama yemeklerimiz abartısız 1,5 saatte geldi ve çıkarken 550 TL gibi bir rakam istediler, hesaba itiraz edince 200 TL'yi geri iade ettiler. Bizden önceki müşteriler siparişi gelmeyince kalkıp gittiler, çalışanlardan yedikleri azar cabası, gezi için güzel yemek için durmayın. Bir kısmını düğün salonu yapmaları da ilginç.

47
Şehrin merkezinde
10

-

Niksar Kalesi şehre hakim bir yerde durmaktadır. Tıpkı diğer kaleler gibi şehri kuş bakışı izlenmektedir. Kale iç kesimlerinde bulunan odalar değişik isimler verilerek restorasyona ait bir yemek salonu haline getirilmiş. İçeri giriş ücretsiz kale çok büyük olmasına rağmen kısa bir bölümü gezilebilmektedir diğer kısımlar ormanlık alan isteyen ormanlık alanı da gezebilir tabii ki de. İyi gezmeler...

47
Tadilat var
4

-

24.08.2017 itibari ile restorasyon çalışması vardı biz giremedik. :( Tokat seyahatimizde en çok girmek istediğim yerlerin başında geliyordu ama maalesef tadilat onarım varmış o yüzden giremedim.

47
Göl küçülmüş
1

-

Hiççç zaman harcamayın gidip göreyim diye. Göl zamanında çok güzel bir yermiş ama gel gör ki insanoğlu buna da el atmış ve de bir güzelliği daha katletmiş, şu an çalışma var, hiçbir şekilde görülmüyor. Göl küçülmüş gölcük olmuş, yetkililerin söylediklerine göre 3-4 yıl içerisinde eski günlerine döndürmeye çalışıyoruz diyorlar. İnternet görünen resimler ise 8-10 yıl önceki resimlermiş orada bulunan yetkililer öyle sö.. Devamını Göster

47
Düğün salonu olmuş
1

-

Yazık çok yazık, bir tarih göz göre göre paranın kölesi olmuş!!!! Mahperi Hatun Kervansarayı, Mahperi Hatun Düğün Salonu olmuş, içeri gezi amaçlı girmek 2 TL, düğüne geldiyseniz para yok. İçerisi tamamen masa sandalye ile dolu. :( Görmek için hiiiççççç yolunuzu değiştirmeyin, yolunuz üzerinde ise uğrayın ama sırf görmek için gelmeyin zira tarihi dokusundan eser kalmamış.

47
Eskisi gibi değil
4

-

Zile Kalesi diğer kaleler gibi şehre hakim bir tepe üstüne kurulmuş bir kale. Kale içerisinde oturma bankları ağaçlar çocuk oyun alanları mevcut, kale olarak aksettirilebilecek tek şey sur duvarları onun haricinde bildiğiniz park nerde "Veni-Vidi-Vici" Nerde şimdiki kale :(

47
Mağara arkasındaki şelaleye uğrayın
10

-

Mağara Tokat'ın Pazar ilçesine 6-7 km mesafede. Gidiş yolları asfalt ve güzel, mağara başlı başına bir cennet, yarabbim güzel ülkemin her karışına ayrı bir güzellik katıyor. Mağaraya yarım saatte bir uzman (sözde uzman) rehberler tarafından giriliyor, baret takmak zorunlu, içine girince 94 metre derinliğe kadar iniliyor, flaşlı fotoğraf çekmek yasak. Gelmişken mağaranın hemen arka tarafında bulunan şelaleye uğramada.. Devamını Göster

47
Şehri kuşbakışı görmek için gidin
8

-

Şehrin her yerini görebilen bir kale, draculanın hapis tutulduğu yerlere girmek yasaklanmış. (Neden bilmiyorum) sadece şehri kuş bakışı görmek için gitmek lazım, onun haricinde gezebileceğiniz bir yeri bulunmamaktadır.

47
Küçük bir bölümü geziliyor
9

-

Niksar Kalesi şehre hakim bir yerde durmaktadır. Tıpkı diğer kaleler gibi şehri kuş bakışı izlenmektedir. Kale iç kesimlerinde bulunan odalar değişik isimler verilerek restorasyona ait bir yemek salonu haline getirilmiş. İçeri giriş ücretsiz, kale çok büyük olmasına rağmen kısa bir bölümü gezilebilmektedir, diğer kısımlar ormanlık alan isteyen ormanlık alanı da gezebilir tabii ki de. İyi gezmeler..

47
Şehri kuş bakışı görmek
9

-

Şehrin her yerini görebilen bir kale. Dracula'nın hapis tutulduğu yerlere girmek yasaklanmış (neden bilmiyorum). Sadece şehri kuş bakışı görmek için gitmek lazım, onun haricinde gezebileceğiniz bir yeri bulunmamaktadır

47
Bildiğiniz park
6

-

Zile kalesi diğer kaleler gibi şehre hakim bir tepe üstüne kurulmuş bir kale. Kale içerisinde oturma bankları, ağaçlar, çocuk oyun alanları mevcut. Kale olarak aksettirilebilecek tek şey sur duvarları. Onun haricinde bildiğiniz park. Nerede "Veni-Vidi-Vici", nerede şimdiki kale? :(

47
Melikgazi Türbesi kapalı
2

-

Şehir merkezi yakınlarında bulunan Arasta Çarşısı ve Melikgazi Türbesi yürüme mesafesinde ama Melikgazi Türbesi'ne kilit vurmuşlar girilmiyor.

47
Çalışma vardı
1

-

24.08.2017 itibari ile restorasyon çalışması vardı biz giremedik. :( Tokat seyahatimizde en çok gitmek istediğim yerlerin başında geliyordu ama gittiğimizde kapalıydı, çalışma vardı. O yüzden içeri giremedik ama Tokat'ın diğer yerlerini gezme fırsatımız oldu.

47
Göl küçülmüş, gölcük olmuş
1

-

Göl zamanında çok güzel bir yermiş ama gel gör ki insanoğlu buna da el atmış ve de bir güzelliği daha katletmiş. Şu an çalışma var. Hiç bir şekilde görülmüyor, göl küçülmüş gölcük olmuş. Yetkililerin söylediklerine göre 3-4 yıl içerisinde eski günlerine döndürmeye çalışıyoruz diyorlar. İnternette görünen resimler ise 8-10 yıl önceki resimlermiş. Orada bulunan yetkililer öyle söyledi.

47
Mağara başlı başına bir cennet
8

-

Mağara Tokat'ın Pazar ilçesine 6-7 km mesafede, gidiş yolları asfalt ve güzel. Mağara başlı başına bir cennet. Rabbim güzel ülkemin her karışına ayrı bir güzellik katıyor. Mağaraya yarım saatte bir uzman (sözde uzman) rehberler tarafından giriliyor. Baret takmak zorunlu. İçine girince 94 metre derinliğe kadar iniliyor. Flaşlı fotoğraf çekmek yasak. Gelmişken mağaranın hemen arka tarafında bulunan şelaleye uğramadan .. Devamını Göster

47
Çok güzel bir doğa harikası
10

-

Çok güzel bir doğa harikası. Mavi ve yeşil birlikte mükemmel. Ayrıca Almus Baraj Gölü'nde alabalık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Kesinlikle orada bulunan restoranlarda güveçte alabalık yemenizi tavsiye ederim. Piknik alan yerleri de bulunur. Güzel bir hafta sonu için mükemmel bir tercih.

47
Daha güzel olabilirdi
10

-

Bence daha güzel olabilirdi. Çünkü böyle top oynamak, saklambaç yapılır gibi şeyler yazılmamış. Aslında güzel bir site, bu siteyi beğeniyorum. Hoşuma gidiyor. Ama biraz uzattım gibi, görüşürüz.

47
Doğa harika
10

-

Çok güzel bir yer. Doğa harika, yazılacak çok şeyler var. Git, gör derim.

47
Havası ve suyu
10

-

Memleketim diye söylemiyorum, inanın Çamiçi Yaylas'ının havası ve suyu insanların sağlığı için çok iyi bir seçim olur. Özellikle solunum yolu rahatsızlığı olanlar (özellikle tüberküloz, vb.) Çamiçi Yaylası'nda geçirecekleri üç ay içinde hastalıklarına şifa bulurlar.

47
Süper ferah ve güzel bir yer
10

-

Selemen Yaylası yazın bile süper ferah ve güzel bir yer, ayrıca Reşadiye'nin meşhur kaplıcaları, yaylaları mevcuttur. Pazar kurulur, açık havada cuma namazı kılmanın keyfine varırsınız, et de yerseniz, oh…

47
Etkileyici bir mağara
10

-

Kesinlikle görülmesi gereken çok eski, çok etkileyici bir mağara...

47
Hamam Tokat’ta güzel
10

-

Hamam Tokat'ta güzel değilse, nerede güzel?

47
Çok güzel
10

-

Çok güzel, tavsiye ederim, sağ olun...

47
Çok güzel bir yer
10

-

Çok güzel bir yer. Tavsiye ederim.

47
Çok güzel
10

-

Çok güzel derim, 100.

47
Akbelen Köyü’ne 3 km
10

-

Akbelen Yaylası hakkında yazılan yazılarda yanlışlar gördüm, onu düzeltmek için bu yazıyı yazıyorum. Niksar karayolu yaylaya değil, Akbelen Köyü'ne 3 km'dir. Akbelen Yaylası, Akbelen'e 13 km'dir, bu yolun 4 km'si asfalt, 9 km'si stabildir. Akbelen, Akbelen Yaylası turizm beldesi değil turizm merkezi ilan edilmiş ama şu ana kadar hiç bir yatırım yapılmamıştır. Akbelen Yaylası, Akbelen'den gidilirse Tokat'a 34 km'dir... Devamını Göster

47
Gerçekten harika bir yer
10

-

Gerçekten harika bir yer. Yarım saate gezdim. Çok müthiş bir doğallık. Herkese tavsiye ediyorum. Ulaşımı basit, yollar düzgün, asfalt.

47
Almus Baraj Gölü
10

-

Çok güzel gezilecek, görülecek yerler var. :)

47
Tokat Kalesi
10

-

Süper.