Niksar Kalesi

+ 5 Fotoğraf
3.5/5
Çok İyi
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Niksar Kalesi Hakkında

Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan kale, hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş ve bölgenin en önemli tarihi değerlerinden biridir. Maduru ve Çanakçı derelerinin arasında bulunan ve yüksek bir tepe üzerine konuşlanmış olan Niksar Kalesi’nin ne zaman inşa edildiği hakkında bilgi bulunmasa da; Danişmentli, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde yeni eklemeler yapıldığı tahmin edilmektedir. Kalenin hakkında bilinen sınırlı bilgilerden biri de, depremler ve savaşlar nedeiyle yıkılan kale, Bizans ve Türk dönemlerinde sürekli onarımdan geçmiştir. Bu sebepten dolayı her dönemden izler taşıdığını söylemek mümkün.

Yorum / Değerlendirme

3.5/5
Çok İyi
2 değerlendirme
Niksar Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
4/5 Mükemmel
06.09.2017
Misafir
Küçük bir bölümü geziliyor
Niksar Kalesi şehre hakim bir yerde durmaktadır. Tıpkı diğer kaleler gibi şehri kuş bakışı izlenmektedir. Kale iç kesimlerinde bulunan odalar değişik isimler verilerek restorasyona ait bir yemek salonu haline getirilmiş. İçeri giriş ücretsiz, kale çok büyük olmasına rağmen kısa bir bölümü gezilebilmektedir, diğer kısımlar ormanlık alan isteyen ormanlık alanı da gezebilir tabii ki de. İyi gezmeler..
1/5 Kötü
05.09.2017
Misafir
Melikgazi Türbesi kapalı
Şehir merkezi yakınlarında bulunan Arasta Çarşısı ve Melikgazi Türbesi yürüme mesafesinde ama Melikgazi Türbesi’ne kilit vurmuşlar girilmiyor.

Konum

Haritada gör