Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sulusaray Kaplıcaları

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sulusaray Kaplıcaları Hakkında

Sulusaray Kaplıcaları Tokat çevresindeki en ünlü kaplıcalar arasında bulunuyor. Özellikle sağlık turizmi yapan yerli, yabancı tatilciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sadece sağlık değil aynı zamanda içerisinde bulunduğu antik kent nedeniyle kültür turizmi için de sıklıkla bölge ziyaretçi akınına uğruyor. Hem doğal güzellikleri hem de barındırdığı tarihi doku ile kaplıca severlerin en uğrak noktalarından biri haline geliyor. Sulusaray ilçesi; Tokat merkeze 63 km uzaklıkta bulunuyor. Kaplıca; Sulusaray ilçesine 3 km uzaklıkta ki Ilıca Köyü’nde yer alıyor. Kaplıcaya ulaşım şehir merkezinden ve ilçe merkezinden belirli saat aralıklarında kalkan otobüsler ile gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda özel araçlar ile tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. Bölgede bulunan pek çok otel arasından sizin için uygun olan oteli seçebilir Sulusaray Kaplıcaları iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tatil rotanıza Sulusaray termal bölgeyi de ekleyerek bu harika kaplıcaların tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz Tokat otelleri konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Farklı konseptlerde hizmet sunan tesisler arasında bütçenize ve seyahat planınıza uygun tercihi yapabilirsiniz. İş seyahati veya kültürel geziler için Tokat’a geldiğinizde Sulusaray Kaplıcalarında dinlenebilirsiniz.

Sulusaray’ın Tarihteki Yeri

Sulusaray Kaplıcaları Tokat’ta bulunan Sebastopolis antik kenti içinde yer alır. Geçmişten günümüze hep bir şifa merkezi olarak kullanılan bölgelerden biri olarak karşımıza çıkar. Sebatopolis’in kuruluş tarihi tam olarak bilinmez fakat yapılan araştırmalar ve tahminlere göre M.Ö. 1. yy dönemlerinde kurulduğunu söyleyen bazı kaynaklar bulunur.

Antik kentin ismi Latince kökenlidir ve anlamı ise büyük, ulu şehir anlamına gelir. Sebasto Latincede ulu, büyük anlamına gelirken; polis, Latincede şehir anlamına gelir. Kurulduğu tarihten günümüze üzerinde yaşadığı medeniyetlerin hemen hemen hepsi bölgeyi şifa bölgesi olarak kullanır. Bölgeden çıkan kalıntılar Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biri olduğunu gösterir. Aynı zamanda Tokat merkez çevresinde de benzer yapılar bulunduğu için bu iki antik yerleşim yerinin birbiriyle yakın ilişkili olduğu düşünülür. Antik kentin içerisinde bulunan doğal termal sular pek çok kişinin özellikle ilgisini çeker. Yerli veya yabancı pek çok turist her yıl Tokat gezilecek yerler listesinde yer alan bu benzersiz konumu ziyaret eder.

Günümüzde ise 1962 yılından sonra bölgede modern tesisler kurulmuş ve işletmeler kurulmaya devam eder. Bölgede farklı konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. Tarihi yapıların yanında modern mimari ile seçebileceğiniz pek çok farklı seçenek bulunuyor. Bölgede bulunan kaplıca suyu yaklaşık olarak 55 derece civarlarında bulunur. Kaplıcadan çıkan su hafif acı su olarak nitelendirilir.

Sulusaray Kaplıcaları Özellikleri

Doğal kaynaklardan gelen sıcak suların bazı hastalıklara iyi geldiği herkes tarafından bilinir. Suyun içerisindeki vitamin, mineral ve madenler bazı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olabilir ve tedavi sürecinde destek alınabilir. Sulusaray Kaplıcaları yorumlar incelendiğinde burayı ziyaret eden kullanıcıların çoğunlukla sağlık turizmi amacıyla geldiği görülür. Kaplıcalar rahatsızlıkların iyileşme sürecine destek olabilir ve hızlandırıcı etki sağlayabilir. Sulusaray termal suların iyi geldiği bilinen hastalıkları kısaca sizler için sıralayacak olursak;

  • En çok bilinen ve tedaviye destek olan eklem ve kaslardan kaynaklanan romatizmal rahatsızlıklar,
  • Metabolizma kaynaklı var olan hastalıklar,
  • Karaciğer kaynaklı hastalıklar,
  • Böbrek hastalıkları,
  • Pankreas hastalıkları,
  • Mideden kaynaklanan hastalıklar,
  • Bağırsak kaynaklı var olan bazı sorun ve hastalıklar,
  • Kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkları,
  • Cilt hastalıkları ve özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda cilt kanserine iyi geldiği belirtilir.

Kültürel anlamda ve sağlık açısından tatil rotanıza Sulusaray Kaplıcalarını ekleyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Sulusaray Kaplıcaları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör