Zile Kalesi

  • Tokat / Zile

Zile Kalesi

Zile Ovası'na hakim güzel bir manzarası olan Zile Kalesi'nin sahip olduğu kitabeler sayesinde hakkında birçok bilgi bulunmakta.

Kalenin M.S. I. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1336 yılında ise (H.737) Ertena Bey Alaeddin Bey döneminde onarıldığı ve onarım sırasında yeni eklemeler yapıldığı kitabesinden anlaşılmaktadır.

Aynı zamanda tarihte Sezar'ın Zile'ye gelip "Veni vidi vici" (geldim, gördüm, yendim) dediği yerdir Zile Kalesi.

Günümüze çok sağlam gelen kalelerden biri olan Zile Kalesi'nin yapımında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. Buna nazaran duvarları yuvarlak burçlarla güçlendirilmiştir. Kalede Roma ve Bizans dönemiyle tarihlendirilen mimari kalıntılar bulunmakta.

Zile Kalesi en sağlam haliyle yeni ziyaretçilerini bekliyor. Tokat gezi listenizde bu kaleye mutlaka yer vermelisiniz.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Eskisi gibi değil
4

-

Zile Kalesi diğer kaleler gibi şehre hakim bir tepe üstüne kurulmuş bir kale. Kale içerisinde oturma bankları ağaçlar çocuk oyun alanları mevcut, kale olarak aksettirilebilecek tek şey sur duvarları onun haricinde bildiğiniz park nerde "Veni-Vidi-Vici" Nerde şimdiki kale :(

4
Bildiğiniz park
6

-

Zile kalesi diğer kaleler gibi şehre hakim bir tepe üstüne kurulmuş bir kale. Kale içerisinde oturma bankları, ağaçlar, çocuk oyun alanları mevcut. Kale olarak aksettirilebilecek tek şey sur duvarları. Onun haricinde bildiğiniz park. Nerede "Veni-Vidi-Vici", nerede şimdiki kale? :(

4
Çok güzel bir yer
10

-

Çok güzel bir yer. Tavsiye ederim.

4
Çok güzel
10

-

Çok güzel derim, 100.