Polakcur Yaylası

  • Rize / Çamlıhemşin

Polakcur Yaylası

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Polakcur Yaylası, 2100 metre rakımdaki bir vadinin yamacına kurulmuş. Üç mahalleden meydana gelen Polakcur Yaylası, Ardeşen-Beyazkaya, Hala ve Civik Köyleri tarafından kullanılıyor.

Ayder'e 5,5 km, Çamlıhemşin'e ise 25,5 km mesafede yer alan Polakcur Yaylası, milli park sınırının dışında kalıyor. Yaylanın nüfusu, temmuz ayının sonlarından itibaren 85 kişiye kadar çıkıyor. Polakcur Yaylası'na çıkış, 30 Mayıs itibariyle başlıyor. Ekim ayının üçüncü haftasından itibaren ise yayla tamamen sessizliğe bürünüyor.

Tamamı ahşap fakat alt kısımları taş olan 23 sağlam, 14 ise metruk eve sahip olan Polakcur Yaylası, hala daha elektriğin olmadığı sayılı yerlerden. Yol ise 15 yıl önce yapılmış. Evlerin içerisinde su da bulunmuyor. Evlerde piknik tüpü ile odun yakılıyor ve tezek de kullanılıyor.

Olur da bir gün yolunuz Rize'ye düşerse eğer, Polakcur Yaylası'nı da görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Doğası korunmaya muhtaç
10

-

Dışarıdan gelenleri almazlar tabi ki kalacak yeri olmayan. Gözün gibi bakılması gereken doğası korunmaya muhtaç.

2
Temiz ve korunmuş
10

-

Burası benim yaylam. Bugüne kadar hiç tezek yakmadık, bu konuda yanlış bilgilendirme yapmayalım. Temiz ve korunmuş bir yayladır.