Büyükdeniz Gölü
Büyükdeniz Gölü - Görsel 1
Büyükdeniz Gölü - Görsel 2
Büyükdeniz Gölü - Görsel 3
Büyükdeniz Gölü - Görsel 4
7 Fotoğraf
4.5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Büyükdeniz Gölü Hakkında

Büyükdeniz Gölü, Kaçkar Dağları'nda yer alan buzul göllerinden en büyük olanıdır. Kaçkar Dağları, Türkiye'nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir sıradağdır. Kaçkarlar, Kuzey Anadolu Dağları'nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki zirvelerin birçoğu 3500 metrenin üzerindeyken, batısındaki zirveler 2000 metre kadar bir rakıma sahiptir.

En yüksek noktası olan Kaçkar Kavrun Dağı'dır ve 3932 metredir. 1994 yılında milli park olarak ilan edilen Kaçkar Dağları'na yerli ve yabancı turistler; dağcılık, kaya tırmanışı, trekking, rafting ve kayak gibi sporlar için gelmektedir. Dağların ve buzul göllerinin önemli bir bölümü doğal park sınırları içinde bulunmaktadır.

Kaçkarlar'ın en popüler doğa harikası ise Dilberdüzü'nden önce yer alan Büyük Deniz Gölü'dür. Büyük Deniz Gölü Kaçkarların yemyeşil ormanları arasından masmavi bir şekilde göz kırpar. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan Büyük Deniz Gölü doğaseverlerin ilgi odağıdır.

Kaçkar Dağları'na ve Büyük Deniz Gölü'ne en kolay ulaşım Rize – Pazar – Çamlıhemşin - Ayder Yaylası üzerinden sağlanmaktadır. Kaçkarlarda yürüyüşü gerçekleştiren doğa tutkunları ve sporcular, yaz aylarının ortasına kadar çevresinden karın kalkmadığı 3 bin 368 metre yükseklikteki Büyük Deniz buzul günlünde yüzmektedirler.

Yorum / Değerlendirme

4.5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
1 değerlendirme
Büyükdeniz Gölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
4/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
29.09.19
Faruk taş
Çıkmak nasip oldu
Büyük Deniz Gölü Kaçkar Zirvesi’nin güneyinde yer alır. 3000 metre civarı yükseklikte güneyden zirve yapanların gördüğü, yanından geçtikleri yerdir. Yusufeli Olgunlar Yaylası, Dilberdüzü mevkiinden ulaşılır. Amatör olmama rağmen bu güzergahtan Kaçkarlar Zirve’ye Allah’ın izniyle çıkmak nasip oldu. Yıl 2016 1 Eylül.